Podziemne spływy łodziami oraz podziemne kolejki w Polsce
Żaglówki na Bałtyku czy na jeziorze a także spływy kajakowe na Mazurach czy na wielu rzekach w Polsce to oczywiście przyjemność, którą zna wielu z nas. Jednak popływać na łódkach można także i pod ziemią. W Polsce takich miejsc jest kilka, i podobnie w kilku miejscach możemy się przejechać podziemnym pociągiem. Przy okazji zwiedzania wyjątkowego świata jakim są podziemia, warto także spróbować i tych przyjemności. Gdzie możemy spłynąć lub przejechać się pod ziemią ? Oto miejsca w których możemy zrobić to bezpiecznie i legalnie.
Nie czekając na wakacje, zejdźmy do magicznego świata podziemi i spłyńmy lub przejedźmy się.
Klikając w zdjęcie, przenosimy się do pełnej fotorelacji z danego obiektu.
Kopalnia Soli Bochnia
Na VI poziomie bocheńskiej kopalni w połowie 2008 roku udostępniono nowy odcinek trasy turystycznej, który został zalany roztworem solanki. Dzięki temu sposób powstała możliwość obejrzenia tego fragmentu kopalni w formie oryginalnego spływu łodzią. Jest to doskonałe uzupełnienie zwiedzania podziemnej trasy turystycznej. Spływ odbywa się w komorze, która znajduje się 230 metrów pod ziemią. Uczestnicy wraz z przewodnikiem przeprawiają się łodziami przemierzając 120 metrowy odcinek solnego jeziora. Rejs podziemną łodzią z pewnością pozostanie na długo w pamięci, każdego śmiałka.
Kopalnia Złota Złoty Stok
Trasa turystyczna "Kopalnia Złota" to około 1,5 km korytarzy, wiodąca dwoma chodnikami starej kopalni; sztolnia "GERTRUDA" i sztolnia "CZARNA". Spływ odbywa się w zalanej wodą części Sztolni Gertruda i wiedzie przez odcinek 200 m. Jest to tajemniczy tunel, częściowo zalany wodą i ten odcinek pokonuje się łodzią. Na jego końcu jest "zawał", a co kryje się za dalszą zasypaną częścią ? Tego jeszcze nie wiadomo. Być może to właśnie tam schowano legendarny skarb którego do dzisiaj nie odnaleziono ?...
Riese - Kompleks podziemi Włodarza
Centrum Muzealno-Turystyczne "Olbrzym"
W pewnym momencie woda nie pozwala kontynuować dalszej wędrówki. Część podróży odbędziemy teraz łódką. Płyniemy 10-15 m i nagle po prawej stronie pojawia się światło dzienne. Podpływamy bliżej… Nad nami znajduje się 40-metrowy szyb wentylacyjny. Woda pod nami jest krystalicznie czysta. Widzimy leżące na dnie podkłady kolejowe, deski, jakieś śruby, kawałki rur. Właściwie to nic dziwnego, przecież tu trwała budowa. Jeszcze kilkadziesiąt metrów i wpływamy do hali. Świadomie nie użyłem tu słów: gigantycznej, olbrzymiej, monumentalnej. Podam tylko jej wymiary: długość 80 m, szerokość 15 m, wysokość 10 m. Płyniemy w lewo i dobijamy do brzegu. Wchodzimy parę metrów pod górę, skręcamy w lewo i znowu jesteśmy w szerokiej na 5-6 m oraz wysokiej na 3 m sztolni. Przechodzimy kilka metrów i trafiamy na szyb wydrążony w spągu. 4-5 m pod nami widać lustro wody. Idąc dalej spotykamy kilkanaście takich szybów. Przez nie zrzucano urobek powstały podczas drążenia górnej sztolni. Pod nami rozciąga się labirynt zalanych korytarzy. Warstwę skał pomiędzy górnym a dolnym poziomem wysadzano, uzyskując w ten sposób hale o dużej szerokości i wysokości. Schodzimy na dolny poziom w miejscu, gdzie woda ustępuje i sztolnią numer III wychodzimy na zewnątrz.
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Sztolnia Czarnego Pstrąga
600 metrowy fragment starej sztolni pomiędzy szybami „Ewa” i „Sylwester” zwiedza się za pomocą łodzi. Przewodnik, niczym mityczny Charon przeprawia turystów od jednego do drugiego szybu, pchając łodzie, a zarazem snując opowieści górnicze. Sztolnia Czarnego Pstraga znajduje się na terenie parku w Reptach Śląskich ul. Jana Śniadeckiego 1 Zwiedzanie odbywa się ruchem wahadłowym z szybów Ewa lub Sylwester.
kolejki podziemne
Kopalnia Soli w Bochni
Trasę turystyczna bocheńskiej kopalni soli można zwiedzać nie tylko pieszo ale także podziemną kolejką kursującą 176 m pod ziemią pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Podziemna kolejka przejeżdża także przez podziemny kościół, znajdujący się w Kopalni Soli w Bochni.
Złoty Stok
Przejazd podziemnym Złotym Tramwajem w Kopalni Złota w Złotym Stoku
Szacuje się, że podczas tysiącletniej eksploatacji kopalni istniało 320 km chodników. W chwili obecnej można spenetrować jedynie 20 km tych chodników. Trasa turystyczna jest jednak znacznie krótsza a z jednego z szybów na powierzchnie wyjeżdża się Złotym Tramwajem, który pokonuje ok 400 m.
Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie
Turystyczna Trasa Podziemna i Muzeum Górnictwa
W 1995 roku zlikwidowano część podziemną, pozostawiając kompleks wyrobisk długości około 750 m przy sztolni Lech, w którym uczniowie Zespołu Szkól Górniczych odbywali praktyki, podczas których uczyli się przyszłego zawodu. Po likwidacji szybów i naturalnym ich zalaniu przez wodę prawie wszystkich podziemnych chodników w 1996 roku na polu górniczym Piast powstało Muzeum Górnictwa, które po znacznych zmianach organizacyjnych i własnościowych udostępnione jest obecnie jako Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie”.
Turystów na powierzchnię wywozi kolejka, ta sama jaka służyła górnikom.
Opracowanie Albin Marciniak
kopiowanie, powielanie zabronione
Udostępnianie wyłącznie na prawach cytatu
Wszystkie zdjęcia są własnością autora
To sposób na zwiedzanie przez cały rok. Bez względu na pogodę, w podziemiach temperatura utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały rok.

