Podziemne spływy łodziami oraz podziemne kolejki w Polsce

Podziemne spływy łodziami oraz podziemne kolejki w Polsce

Podziemne spływy łodziami oraz podziemne kolejki w Polsce 

   Zwiedzając Polskę warto zwrócić także uwagę na to co kryje się pod ziemią. Nasz kraj to wciąż odkrywane bogactwo podziemnych atrakcji turystycznych. To setki jaskiń, dziesiątki kopalń, setki schronów a także kilometry piwnic i lochów.

Miliony turystów każdego roku w sezonie wakacyjnym szuka nowych, ciekawych miejsc by je zwiedzić. Podziemia pozwalają na zwiedzanie nie tylko w wakacje. Wiele z obiektów  wygodniej jest zobaczyć poza sezonem wakacyjnym, bez tłoku, kolejek czy konieczności wcześniejszych rezerwacji. Nasz kraj ma wiele do zaoferowania także poza sezonem, jesienią a nawet w zimie. Sztolnie, kopalnie, jaskinie czy też obiekty militarne do których można a nawet warto wejść, by zobaczyć jak ciekawy i różnorodny jest świat, nie tylko na powierzchni ale także pod ziemią.

Kopalnia Soli Bochnia 6
 
 

   Żaglówki na Bałtyku czy na jeziorze a także spływy kajakowe na Mazurach czy na wielu rzekach w Polsce to oczywiście przyjemność którą zna wielu z nas. Jednak popływać na łódkach można także i pod ziemią. W Polsce takich miejsc jest kilka i podobnie w kilku miejscach możemy się przejechać podziemnym pociągiem. Przy okazji zwiedzania wyjątkowego świata jakim są podziemia, warto także spróbować i tych przyjemności. Gdzie możemy spłynąć lub przejechać się pod ziemią ? Oto miejsca w których możemy zrobić to bezpiecznie i legalnie.

 

Nie czekając na wakacje, zejdźmy do magicznego świata podziemi i spłyńmy łodziami

 

 

 

lub przejedźmy się podziemnymi kolejkami

 

 

 

 

 

Kopalnia Soli Bochnia

Spływ łodzią w solnych podziemiach

Na VI poziomie bocheńskiej kopalni w połowie 2008 roku udostępniono odcinek trasy turystycznej, który został zalany roztworem solanki. Dzięki temu powstała możliwość obejrzenia tego fragmentu kopalni w formie oryginalnego spływu łodzią. Jest to doskonałe uzupełnienie zwiedzania  podziemnej trasy turystycznej. Spływ odbywa się w komorze, która znajduje się 230 metrów pod ziemią. Uczestnicy wraz z przewodnikiem przeprawiają się  łodziami przemierzając 120 metrowy odcinek solnego jeziora. Rejs podziemną łodzią z pewnością pozostanie na długo w pamięci, każdego śmiałka. Jako ciekawostkę warto podkreślić, że w tej wodzie nie można utonąć. Zasolenie jest tak duże jak w Morzu Martwym a co za tym idzie, wyporność jest także bardzo duża.
 
 
Podziemne spływy łodziami w Polsce 5
 
 

 

 

 

 


Kopalnia Złota Złoty Stok

Trasa turystyczna "Kopalnia Złota" to około 1,5 km korytarzy, wiodąca dwoma chodnikami starej kopalni; sztolnia "GERTRUDA" i sztolnia "CZARNA". Spływ odbywa się w zalanej wodą części Sztolni Gertruda i wiedzie przez odcinek 200 m. Jest to tajemniczy tunel, częściowo zalany wodą i ten odcinek pokonuje się łodzią. Na jego końcu jest "zawał", a co kryje się za dalszą zasypaną częścią ? Tego jeszcze nie wiadomo. Być może to właśnie tam schowano legendarny skarb którego do dzisiaj nie odnaleziono ?...

Tutaj także spotykają się pasjonaci morsowania i to przez cały rok. Tak, przez cały rok bo woda w tej sztolni ma podobną temperaturę bez względu na warunki panujące na powierzchni.  W tak zimnej wodzie czasami można spotkać morsującą Elżbietę Szumską, właścicielkę tej kopalni.  

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku 16

 

 

 

 

 


RIESE - Kompleks podziemi Włodarza

Centrum Muzealno-Turystyczne "Olbrzym" 

Wędrując tajemniczymi wyrobiskami podziemi w pewnym momencie woda nie pozwala kontynuować dalszej wędrówki. Część podróży odbywa się łódką. Płyniemy 10-15 m i nagle po prawej stronie pojawia się światło dzienne. Podpływamy bliżej…  Nad nami znajduje się 40-metrowy szyb wentylacyjny. Woda pod nami jest krystalicznie czysta. Widzimy leżące na dnie podkłady kolejowe, deski, jakieś śruby, kawałki rur. Właściwie to nic dziwnego, przecież tu trwała budowa. Jeszcze kilkadziesiąt metrów i wpływamy do hali. Świadomie nie użyłem tu słów: gigantycznej, olbrzymiej, monumentalnej. Podam tylko jej wymiary: długość 80 m, szerokość 15 m, wysokość 10 m. Płyniemy w lewo i dobijamy do brzegu. Wchodzimy parę metrów pod górę, skręcamy w lewo i znowu jesteśmy w szerokiej na 5-6 m oraz wysokiej na 3 m sztolni. Przechodzimy kilka metrów i trafiamy na szyb wydrążony w spągu. 4-5 m pod nami widać lustro wody. Idąc dalej spotykamy kilkanaście takich szybów. Przez nie zrzucano urobek powstały podczas drążenia górnej sztolni. Pod nami rozciąga się labirynt zalanych korytarzy. Warstwę skał pomiędzy górnym a dolnym poziomem wysadzano, uzyskując w ten sposób hale o dużej szerokości i wysokości. Schodzimy na dolny poziom w miejscu, gdzie woda ustępuje i sztolnią numer III wychodzimy na zewnątrz.

 
 
Riese podziemia Włodarz 15
 
 
 
 

 

 

 

 

 

Sztolnia Królowa Luiza

Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza

To jedna z najbardziej zróżnicowanych wyjątkowych ofert w całym kompleksie. Trasa Wodna to przede wszystkim dwa żywioły - ognia i wody - to podziemne pożary i zalewane wyrobiska, z którymi zmagali się ówcześni górnicy. Prawdziwą sztuką okazało się jednak ich ujarzmienie i wykorzystanie dla celów turystycznych. Najdłuższy w Polsce, podziemny spływ łodziami w wyrobiskach Sztolni. Trasa toru wodnego wynosi ponad 1100 metrów i kończy się w samym centrum Zabrza. Podziemne porty, panujący w całych podziemiach światłocień i autentyczne, historyczne wyrobiska z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń. W Sztolni Królowa Luiza jest do zwiedzania oczywiście znacznie więcej.

 

 Sztolnia Królowa Luiza Zabrze 27
 
 
 
 
 
 

 

 


Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

 

Zwiedzanie Kopalni Srebra odbywa się w podziemnych korytarzach położonych 40m pod powierzchnią ziemi. Część trasy pokonuje się łodziami. Z przystani chodnika wodnego, przepłyniemy łodziami do trzeciego szybu zwanego „Żmiją”. Długość trasy wodnej wynosi 270 m, a głębokość koryta chodnika wodnego około 80 cm. Temperatura wody około 7 stopni. Po drodze można obserwować różnorodność wydrążonego tunelu.
 
 
 
 
 
 

 

 


Sztolnia Czarnego Pstrąga

Ten wyjątkowy 600 metrowy fragment starej sztolni pomiędzy szybami „Ewa” i „Sylwester” zwiedza się za pomocą łodzi. Przewodnik, niczym mityczny Charon przeprawia turystów od jednego do drugiego szybu, pchając łodzie, a zarazem snując opowieści górnicze.  Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się na terenie parku w Reptach Śląskich ul. Jana Śniadeckiego 1 Zwiedzanie odbywa się ruchem wahadłowym z szybów Ewa lub Sylwester.

 
 
 
 
 

 

 

 

 

Podziemne kolejki w Polsce

 

 


Kopalnia Soli Bochnia

Trasę turystyczną Kopalni Soli Bochnia można zwiedzać nie tylko pieszo ale także podziemną kolejką kursującą 176 m pod ziemią. Kolejka przejeżdża także przez podziemny kościół, znajdujący się w Kopalni Soli w Bochni. Trasa ma długość około 1000 metrów i prowadzi podłużnią August od szybu Campi aż do szybiku łączącego komorę Ważyn z poziomem August. Kolejka posiada trzy stacje: "Campi", "Kinga" oraz "Sutoris". Podziemne wyrobiska ciągną się przez wiele kilometrów a taka forma ułatwia zwiedzanie tych wyjątkowych podziemi.

 
 Kopalnia Soli Bochnia 6
 

 

 

 
 

 


Złoty Stok

Przejazd podziemnym Złotym Tramwajem w Kopalni Złota w Złotym Stoku

Szacuje się, że podczas tysiącletniej eksploatacji kopalni istniało 320 km chodników. W chwili obecnej można spenetrować jedynie 20 km tych chodników. Trasa turystyczna jest jednak znacznie krótsza a z jednego z szybów na powierzchnie wyjeżdża się Złotym Tramwajem który pokonuje ok 400 m. Po zwiedzaniu kopalni to frajda nie tylko dla najmłodszych.

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku 8
 
 

 

 

 

 

Kopalnia Guido

Przejażdżka jedyną w swoim rodzaju elektryczną kolejką podwieszaną

Część trasy na poziomie 320 m pokonuje się elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Kolejką dojedzie się w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, chodnikowego i ścianowego. Tam z bliska można zobaczyć jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla. Choć Kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje. Podczas zwiedzania można zobaczyć go wielokrotnie i to w zupełnie surowej formie pokładu o grubości nawet do dwóch metrów. Długość trasy jaką pokonuje podwieszana kolejka wynosi ok 320 metrów.

 

 

 

 

 

 

Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

Turystyczna Trasa Podziemna  i Muzeum Górnictwa

W 1995 roku zlikwidowano część podziemną, pozostawiając kompleks wyrobisk długości około 750 m przy sztolni Lech, w którym uczniowie Zespołu Szkól Górniczych odbywali praktyki, podczas których uczyli się przyszłego zawodu. Po likwidacji szybów i naturalnym ich zalaniu przez wodę prawie wszystkich podziemnych chodników w 1996 roku na polu górniczym Piast powstało Muzeum Górnictwa, które po znacznych zmianach organizacyjnych i własnościowych udostępnione jest obecnie jako Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie”. Turystów na powierzchnię wywozi kolejka, ta sama jaka dawniej służyła górnikom. Choć długość trasy jest niewielka to jednak wrażenia z jazdy takimi wagonikami pozostają na długo.

 

 

Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie 5

 

 

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

 

 

Podziemia Turystyczne w Polsce


To sposób na zwiedzanie przez cały rok. Bez względu na pogodę, w podziemiach temperatura utrzymuje się na  podobnym poziomie przez cały rok.
 
Polecamy wyselekcjonowane i opisane obiekty dostępne dla zwiedzających, o różnym stopniu trudności.
 
 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA W POLSCE I EUROPIE
 
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com