Podziemia Twierdzy Srebrna Gόra

Podziemia Twierdzy Srebrna Gόra

Największa górska twierdza w Europie - Podziemia Twierdzy Srebrna Gόra

  Zwiedzając tą wyjątkową budowlę, nie sposób pominąć części podziemnej. Kazamaty tworzą rozległą plątaninę podziemnych korytarzy, tuneli i potern. Oczywiście nie można pominąć części naziemnej, największej górskiej twierdzy w Europie, tym bardziej że od kilku lat nieprzerwanie trwające prace, przywracając dawny wygląd tego olbrzyma. Wiele zostało zrobione, lecz jeszcze więcej do zrobienia przed garstką pasjonatów zajmujących się twierdzą. To co już zostało wykonane, widać doskonale choćby w podziemiach do których warto zejść właśnie teraz, gdy ucichł wakacyjny zgiełk tysięcy turystów.

 

 

Największa górska twierdza w Europie – Pomnik Historii


Podczas planowania wycieczki każdy szuka czegoś nietuzinkowego, niepowtarzalnego. Taka właśnie jest Twierdza Srebrna Góra! Unikatowa w skali Europy – i nie tylko dlatego, że jest największą górską fortyfikacją na Starym Kontynencie. Twierdza Srebrna Góra to ciekawa, wielowątkowa historia sięgająca XVIII wieku, ale i II wojny światowej, to niesamowite górskie widoki, to miejsce, w którym całe rodziny mogą spędzić wyjątkowo czas.
Zwiedzanie Twierdzy odbywa się w formule „ŻYWEGO MUZEUM” dzięki czemu nie ma absolutnie mowy o nudzie. Trasa wiedzie bomboopornymi wnętrzami budowli ostatniej obrony – DONJONU, z czego z każdej sali poznasz coraz głębiej tajniki sposobu obrony Fortecy, użycia artylerii i broni czarnoprochowej. W odtworzonej izbie żołnierskiej, kuchni i studni (60 m) z największym kunsztem wodnym w Europie, przekonasz się o trudach codziennego życia w Twierdzy. Po przejściu podziemnej trasy staniesz w najgłębszej suchej fosie wysokiej na niemal 10 pięter. To niewyobrażalne jak ponad 250 lat temu udało się coś takiego zbudować !!! Widać, jak niewyobrażalne na owe czasy było to przedsięwzięcie. Zresztą w obecnych czasach również nie byłoby łatwo zbudować taką twierdzę w górach. Całą tą historię prezentuje przewodnik w historycznym stroju żołnierza garnizonu Twierdzy, a zwieńczeniem zwiedzania jest prezentacja wystrzału z pistoletu skałkowego bądź działa.
Fortyfikację można zwiedzać codziennie, przez cały rok. Każda pora niesie inne wrażenia. Zima jest surowa, ale i piękna. Pozwala uświadomić sobie, jak niełatwe było życie przed wiekami – zwłaszcza w górach. Jesień zachwyca ilością kolorów, to idealna pora na niesamowite zdjęcia. Zaś wiosna i lato wydają się wręcz przeznaczone do rodzinnych wycieczek. Bez problemu Twierdzę Srebrna Góra można zwiedzać z małymi dziećmi – na pewno pokochają nasze stado kozoowiec, nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zabrać ze sobą psa.
Twierdza jest czynna od kwietnia do października w godzinach 10.00-18.00, a od listopada do marca w godzinach 10.00-17.00. W weekendy (sobota, niedziela) lipca i sierpnia można ją zwiedzać do godz. 19.00 (ostatnie wejście z przewodnikiem około godz. 17.30).
Jeśli zaś ktoś ma ochotę na dodatkowe emocje, warto wybrać się na Nocne Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra. Odbywa się ono regularnie, co sobotę. Informacje na temat zwiedzania, wydarzeń odbywających się w fortyfikacji, różnych przedsięwzięć można odnaleźć na stronie https://forty.pl

 

KazamatyTwierdza Srebrna Gόra 2

 

 

KazamatyTwierdza Srebrna Gόra 3

 

KazamatyTwierdza Srebrna Gόra 4

 

KazamatyTwierdza Srebrna Gόra 5

 

KazamatyTwierdza Srebrna Gόra 6

 

KazamatyTwierdza Srebrna Gόra 7

 

KazamatyTwierdza Srebrna Gόra 8

 

KazamatyTwierdza Srebrna Gόra 10

 

KazamatyTwierdza Srebrna Gόra 11

 

KazamatyTwierdza Srebrna Gόra 12

 

KazamatyTwierdza Srebrna Gόra 13

 

KazamatyTwierdza Srebrna Gόra 14

 

opracowanie: Albin Marciniak i Michał Anioł

 

 

Dla lepszego poznania podziemi w Polsce polecamy pełne opracowanie polecane do zwiedzania

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com