Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Podziemia turystyczne w Olkuszu pod rynkiem starego miasta

Po blisko dekadzie od odkrycia zabytkowych piwnic, podziemia w Olkuszu zostają udostępnione dla zwiedzających.

 

Uroczyste otwarcie 22 maja 2021r !

 

   W 1905 roku na olkuskim rynku wybudowano ceglaną neogotycką wieżę ciśnień, uszkadzając przy tym wschodnią ścianę piwnic ratusza. Na mury piwnic natrafiono w 2011 roku podczas prac prowadzonych w ramach projektu „Rewitalizacja i ochrona olkuskiej starówki”. Podjęto decyzję o docelowej adaptacji odkrytych pozostałości ratusza w celu utworzenia tam podziemnej trasy turystycznej. W ramach rewitalizacji odgruzowano piwnice, poddano konserwacji i częściowo zrekonstruowano mury oraz sklepienia piwnic. Ciekawym odkryciem był piec hypokaustyczny ogrzewający niegdyś cały budynek. Natrafiono także na zasypany szybik górniczy pochodzący prawdopodobnie sprzed czasów lokacji miasta. Zabytkowe piwnice zostały zabezpieczone okalającym murem i płytą stropową. Na poziomie płyty rynku obrys ratusza został uczytelniony poprzez zastosowanie innego rodzaju nawierzchni oraz nadbudowanie fragmentów murów. Z kolei obrys wieży ratuszowej został zaakcentowany kształtem drewnianej sceny. Wykonano też klatkę schodową do piwnic ratusza.

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 3

 

Warto dodać, że podczas rewitalizacji starówki pozyskano przeszło 100,000 zabytkowych przedmiotów, w tym monety, ceramikę, tajemnicze kamienne kule, elementy odzieży i obuwia, ozdoby, a także ostrogi, noże, nożyce, podkowy, toporki oraz przedmioty wykonane z olkuskiego ołowiu, których część jest eksponowana w podziemnej trasie turystycznej w piwnicach ratusza i kwartału królewskiego.

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 27

 

W 2018 roku rozpoczęły się prace w podziemiach ratusza, których celem było przygotowanie obiektu do utworzenia tam nowoczesnej ekspozycji muzealnej. Od 2020 roku trwały prace nad stworzeniem samej ekspozycji.

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 8

 

Ekspozycje w podziemiach ratusza i kwartału królewskiego pozwalają w nowoczesny oraz interaktywny sposób zapoznać się z niezwykłą historią Srebrnego Miasta i miejscowego górnictwa, a także samych zabytkowych obiektów, w których zostały zlokalizowane. Ich zwiedzanie, to podziemny spacer, podczas którego można dotknąć historii, a każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 38

 

Ekspozycja w podziemiach ratusza przedstawia w ciekawy sposób historię Srebrnego Miasta. Jej elementem jest m.in. przestrzenna makieta pokazująca Olkusz w czasach największej świetności, czyli pod koniec XVI wieku. W podziemiach można także zobaczyć replikę astrolabium – urządzenia astronomicznego, które należało do słynnego olkuskiego astronoma i astrologa Marcina Bylicy. Część ekspozycji jest poświęcona historii samego ratusza – siedziby władz miasta, kancelarii i więzienia miejskiego. Istotnym elementem ekspozycji są znaleziska archeologiczne, na jakie natrafiono podczas rewitalizacji olkuskiej starówki. Na pewno dużą atrakcję stanowią liczne multimedia, czyli filmy, animacje, prezentacje, nagrania dźwiękowe i gry, jak również instalacje i eksponaty interaktywne, w tym modele eksponatów oraz instalacje artystyczne. Zastosowanie multimediów ma nie tylko uatrakcyjnić ekspozycję i formę przekazu, ale także dać możliwość wyboru przez zwiedzających tematu i zakresu wiedzy oraz ułatwić zwiedzanie osobom niepełnosprawnym.

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 12

 

Z kolei ekspozycja w podziemiach dawnego starostwa jest poświęcona historii olkuskiego górnictwa oraz mennicy królewskiej. Można tam zobaczyć m.in. stanowiska interaktywne, gdzie zostały zaprezentowane modele i repliki dawnych urządzeń górniczych i hutniczych, takich jak m.in. kierat, płuczka, śruba Archimedesa, czy tzw. Paternoster. Jest też część poświęcona metalurgii, gdzie można zobaczyć repliki pieców używanych do wytopu ołowiu i srebra. Jedna z komór piwnic nazwana „Srebrną komnatą” jest opowieścią o historii srebra od starożytności po czasy współczesne. Tam można obejrzeć replikę Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich, którego oryginał znajduje się w olkuskiej bazylice. W ekspozycji została także przedstawiona historia olkuskiej mennicy. Co więcej, jest specjalna prasa, w której można wybić replikę olkuskiego trojaka. W gablotach są prezentowane m.in. znaleziska archeologiczne, na jakie natrafiono podczas rewitalizacji olkuskiej starówki i Kwartału Królewskiego.
Przybliżeniu historii olkuskiego górnictwa i hutnictwa służą multimedia, czyli m.in. filmy, animacje, prezentacje, nagrania dźwiękowe i gry edukacyjne. Został opracowany audioprzewodnik, także w wersji dla osób niepełnosprawnych, oraz spójny system informacji i identyfikacji wizualnej.

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 46

 

Podziemny Olkusz – Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu
Rynek 4, 32 – 300 Olkusz,

Punkt Informacji Turystycznej MSiT, ul. Floriańska 8, Olkusz,  tel. 32 6421926, 
 
 

"Nasze miasto zyskało nowoczesny obiekt, o dużym znaczeniu dla mieszkańców i turystów, który wzmocni rozwój gospodarczy i kulturalny Olkusza, a także wpłynie na wykreowanie nowego wizerunku naszego miasta poprzez promowanie i upowszechnianie w innowacyjny sposób wiedzy o historii regionu i górnictwa. Nas nie będzie, a te obiekty pozostaną dla potomnych, jako świadectwo naszej historii. Zapraszamy do Olkusza."

Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

 

 

Podziemna trasa turystyczna w Olkuszu, piwnice dawnego ratusza. Początek dwuczęściowej trasy zwiedzania.

 

Podziemna trasa turystyczna w Olkuszu piwnice dawnego ratusza Polska 2

 

Podziemna trasa turystyczna w Olkuszu piwnice dawnego ratusza Polska 9

 

Podziemna trasa turystyczna w Olkuszu piwnice dawnego ratusza Polska 10

 

Podziemna trasa turystyczna w Olkuszu piwnice dawnego ratusza Polska 11

 

Podziemna trasa turystyczna w Olkuszu piwnice dawnego ratusza Polska 14

 

Podziemna trasa turystyczna w Olkuszu piwnice dawnego ratusza Polska 17

 

 

Podziemna trasa turystyczna, część druga,  mieszcząca się pod budynkiem starostwa w Olkuszu

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 6

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 18

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 22

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 25

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 30

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 34

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 40

Krzyż Gwarków którego wierną kopię wykonano na podstawie oryginału znajdującego się w pobliskim kościele.

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 49

 

Wiele artefaktów odnalezionych podczas wykopalisk, spoczywa w podziemnym magazynie a widocznym na trasie zwiedzania.

 

Podziemna trasa turystyczna pod budynkiem starostwa w Olkuszu 51

 

Olkuskie podziemia to kolejny ważny punkt na mapie Podziemnych Atrakcji Turystycznych w Polsce. Miejsce które absolutnie warto zobaczyć. Wszak Olkusz to nie tylko Zamek Rabsztyn czy pobliska Pustynia Błędowska. Podążając szlakiem Jury Krakowsko-Częstochowskiej, warto odwiedzić to miasto, słynące niegdyś z Fabryki Naczyń Emaliowanych i wyrobów będących w każdym domu.

 

Podziemia Turystyczne w Polsce dostępne do zwiedzania

 
Podziemia w Polsce okładka
 

 

Podziemia Turystyczne w Europie

 

Underground in Europe explore maps

 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
rowerowe testy porady wycieczki

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 710 gości oraz 0 użytkowników.