Tatry, szlak z Wierchporońca - Rusinowa Polana - Psia Trawka - do Kuźnic

Tatry, szlak z Wierchporońca - Rusinowa Polana - Psia Trawka - do Kuźnic

  Tatry, szlak dla każdego lubiącego dłuższe lecz niewymagające technicznie odcinki: Wierch Poroniec - Rusinowa Polana - Psia Trawka - Rówień Waksmundzka - Kopieniec Wielki - Polana Waksmundzka - Nosalowa Przełęcz - Kuźnice. Najwyższy punkt całego odcinka to Gęsia Szyja, 1489 m n.p.m. a na szczyt prowadzi szlak z Rusinowej Polany.

.

.

Wędrówkę rozpoczynamy na Wierchporońcu, na wysokości 1105 m n.p.m. przy drodze Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka oraz droga przez Bukowinę Tatrzańską do polsko-słowackiego przejścia granicznego w Łysej Polanie. Tutaj znajduje się niewielki parking oraz kasa biletowa i wejście na szlak.

.

.

Dosyć popularny jest szlak zielony prowadzący do Doliny Gąsienicowej przez Rusinową Polanę, Gęsią Szyję i Rówień Waksmundzką (odległość 11,5 km, czas przejścia ok. 4:15 h, suma wzniesień 670 m). Tutaj także można a nawet warto zmodyfikować szlak, i na Równi Waksmundzkiej czarnym szlakiem łącznikowym, można dojść do Doliny Pańszczycy, by żółtym szlakiem przez Las Gąsienicowy kontynuować wędrówkę do Doliny Gąsienicowej. Nagrodą za dodatkowy wysiłek są widoki. Po połączeniu szlaku czarnego z żółtym zaczyna się lekkie podejście na tzw Dubrawiska i na tym odcinku czeka piękna panorama na Dolinę Pańszczycy, zamkniętą z lewej strony masywem Wielkiej Koszystej, na wprost granią Orlej Perci a na prawo Żółtą Turnią.



Dolina Pańszczycy widziana z Małej Buczynowej Turni
.

Poniżej opisany szlak nieco się różni i od Psiej Trawki odbija w prawo doliną Suchej Wody by przez kolejne punkty poprowadzić do Kuźnic. Długość szlaku to ok. 15,5 km, Suma podejść 751 m Suma zejść 823 m. Na całym szlaku jest wiele miejsc gdzie można przysiąść i odpocząć a w razie potrzeby, skrócić trasę i zejść do  drogi prowadzącej z Zakopanego na Łysą Polanę. Tutaj można skorzystać z komunikacji zbiorowej by dotrzeć do parkingu.

.

....

.

Rozpoczynamy wędrówkę. Od początku szlaku na Wierchporońcu do Rusinowej Polany mamy do pokonania 3200m z lekkim podejściem wygodną drogą. Suma podejść to zaledwie   140 metrów.

.

.

Osoby nie lubiące dłuższych wędrówek, z Gęsiej Szyi mogą wrócić na polanę Wierch Porońca, a następnie mogą zejść niebieskim szlakiem na parking na Zazadniej, mijając po drodze słynną kaplicę na Wiktorówkach. Cały szlak z Wierch Porońca - Rusinowa Polana i powrót, zajmie nam ok 2 godziny, podobnie z zejściem do Zazadniej. Z wyjściem na Gęsią Szyję należy dodać ok godzinę wędrówki (1200 m). Panorama z polany jest piękna o każdej porze roku. To właśnie tutaj, zakwitają słynne wiosenne dywany krokusów z panoramą na szczyty Tatr Wysokich. Na polanie jest wiele ław do odpoczynku a w sezonie wakacyjnym działa bacówka w wyrobami regionalnymi (sery, mleko, itp.)

.

.

Z Rusinowej Polany mamy dodatkowo do wyboru niebieski szlak (ok 2200 m) na Palenicę Białczańską, gdzie znajduje się parking z busami odjeżdżającymi do Zakopanego. Wybierając szlak przez Polanę pod Wołoszynem (ok 4 km) możemy wycieczkę wzbogacić o wizytę przy Wodogrzmotach Mickiewicza, skąd drogą asfaltową (2.8 km) można wrócić na parking na Palenicy Białczańskiej. 

.

.

Decydując się na przejście szlaku z Wierchporońca do Kuźnic, należy uwzględnić na całym odcinku brak możliwości uzupełnienia zapasów jedzenia czy wody. Czerpanie wody z potoków bez użycia specjalnych filtrów, może skończyć się poważnymi dolegliwościami żołądkowymi. Warto zabrać odpowiedni zapas napojów.

.

.

Z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję prowadzi dobrze wytrasowany szlak. Jednak mimo ułożonych drewnianych stopni, warto mieć na uwadze sporo błota zalegającego pomiędzy belkami. Takie utrudnienia czekają w wielu zacienionych miejscach na całym szlaku. Ot, uroki duktów leśnych, gdzie zamiast skał mamy plątaninę ziemi i korzeni. 

.

.

Stajemy na skalnym wierzchołku noszącym nazwę Gęsia Szyja (1489 m). Panorama była propagowana przez Tytusa Chałubińskiego jako „widok na 100 szczytów i przełęczy” już w 1878 r. Z wierzchołka prowadzi zielony szlak na Rówień Waksmundzką. Do pokonania jest ok 900 m. Tutaj na równi mamy do wyboru wspomniany już szlak do Doliny Gąsienicowej zielony, lub czerwony odbijający nieco na prawo, którym podążamy przez kolejne 3,2 km na Psią Trawkę. 

.

.

Prawie cały odcinek pomiędzy Równią Waksmundzką a Psią Trawką prowadzi przez las, z widokiem na Waksmundzką Polanę na początkowym odcinku tego szlaku. W dolnej części tego odcinka przekroczymy przez mostek nad Pańszczyckim Potokiem. Przed mostkiem znajduje się ława gdzie można odpocząć wsłuchując się w szum wody i wiatr kołyszący drzewami.

.

.

Wygodnym szlakiem z niewielkim spadkiem terenu, docieramy do rozstaju szlaków na Psiej Trawce. Tutaj drobna uwaga dla osób korzystających w map Google, które w rzeczywistości wprowadzają w błąd. Według tej mapy szlak czerwony prowadzi na wprost, gdy faktycznie skręcamy w prawo i drogą wzdłuż potoku podążamy ok 550 m.

.

.

Po przejściu przez most, na wysokości szerokiego kamiennego koryta Suchej Wody Gąsienicowej z prawej strony drogi, my odbijamy w lewo mało uczęszczanym czerwonym szlakiem oznaczonym Toporowa Cyrhla. Jeżeli w tym miejscu stwierdzimy że na dzisiaj wystarczy, możemy szeroką drogą Dolina Suchej Wody (2,2 km) dojść do parkingu i przystanku busów oznaczonego Brzeziny.

.

.

Po krótkim podejściu leśnym odcinkiem czerwonego szlaku, stajemy na niewielkiej przełęczy, by rozpocząć zejście do połączania z żółtym szlakiem biegnącym z Toporowej Cyrhli  na Polanę Kopieniec.Tutaj możemy się liczyć ze zwiększonym ruchem, bo odcinek ten pokonują także rodziny z dziećmi. Z Toporowej Cyrhli  na Polanę Kopieniec jest zaledwie 2 km niewymagającego szlaku, a wchodząc dodatkowo na Kopieniec, mamy bardzo ładną panoramę na Tatry z jednej a na Zakopane z drugiej strony. Przy dobrej widoczności panorama jest imponująca i można dostrzec Babią Górę, Turbacz czy Trzy Korony.

.

.

Od mostku na rozstaju szlaków, do początku polany pod Kopieńcem jest zaledwie 550 m, ale jest to także jedyny skalny odcinek. Nie jest on wymagający, jednak należy zwracać uwagę na każdy krok, by nie potknąć się na śliskich kamieniach. Wychodząc na otwartą przestrzeń mamy odbicie w prawo szlak prowadzący na wierzchołek Kopieńca, lub na wprost, na rozległą polanę. 

.

.

Wędrując przez Polanę Kopieniec, przechodzimy obok 11 zabytkowych szałasów pasterskich. Całość polany wraz z szałasami można podziwiać także z wierzchołka Kopieńca, na którego szczyt prowadzą dwa szlaki, lub jak kto woli, szlak przejściowy. 

.

.

Opuszczając Polanę Kopieniec rozpoczynamy zejście szeroką kamienną drogą. Kolejnym punktem do którego podążamy jest Olczyska Polana. Do przejścia mamy ok 1,6 m prowadzącego przez las szlaku zielonego. Po przejściu przez mostek na Olczyskim Potoku skręcamy w lewo, w stronę polany na które stoi samotny szałas a obok ława gdzie można odpocząć. Tuż za drzewami szumi Wywierzysko Olczyskie czyli kaskady Olczyskiego Potoku.

.

.

Przed nami ostatnie podejście ok 1200 m żółtym szlakiem prowadzącym na Nosalową Przełęcz. Część szlaku prowadzi magicznym tunelem utworzonym z drzew i wzmaga to niesamowite wrażenia, i tak już pięknego szlaku. 

.

.

Dochodząc do Nosalowej Przełęczy możemy spojrzeć na rozległą Dolinę Olczyską którą przed chwilą podążaliśmy. W oddali po prawej widoczne grzbiety Wielkiej Koszystej i Waksmundzkiego Wierchu, a na lewo grzbiet Wielkiego Kopieńca. 

.

.

Będąc na Nosalowej Przełęczy stajemy przed kolejnym wyborem. Możemy wydłużyć naszą trasę o wejście na Nosal by zakończyć przy Zaporze Pod Nosalem, lub zgodnie z założeniami na początku dojść do Kuźnic. Z Nosalowej Przełęczy ostatnie 1000 metrów pokonujemy wyłącznie schodząc, a koniec szlaku znajduje się na mostku na Bystrej, gdzie zaczyna się zapora wodna a nieco dalej, plac pod kolejką w Kuźnicach.

.

.

Ostatnie spojrzenie na skalne urwiska Nosala. Za nami ok 15,5 km spaceru, z sumą podejść 751 m i zejść 823 m. Szlak inny od tych skalnych z urwiskami, ale także dający wiele przyjemności, sporo spalonych kalorii i miło spędzonego dnia. Tatry to nie tylko Rysy czy Orla Perć. Warto poznać bliżej także te mniej uczęszczane szlaki.

.

..

.

Opracowanie & foto: Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

.

Więcej propozycji górskich wędrówek i opisanych szlaków:

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/polska-gory

.

Schroniska Tatrzańskie

 

.

Schroniska górskie w Polsce

oraz hotele górskie na jakie przekształcone zostało część schronisk

 

SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

 

.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]