Zamek Grodno z XIV w. w Zagórzu Śląskim

Zamek Grodno z XIV w. w Zagórzu Śląskim

Zamek Grodno z XIV w. w Zagórzu Śląskim

   Wśród wielu zamków znajdujących się na terenie Dolnego Śląska warto zwrócić uwagę na Zamek Grodno. Tym bardziej że w okolicy zamku jest wiele miejsc i obiektów które warto zwiedzić. Sam zamek wznosi się nad Jeziorem Bystrzyckim, gdzie można także wypocząć na plaży czy popływać po samym zbiorniku wodnym zakończonym zaporą w Zagórzu Śląskim. Z miejsc które zasługują na szczególną uwagę to oczywiście Kompleks RIESE czyli Olbrzym. W pobliżu można zejść do podziemi Kompleksu Włodarz, Kompleks Soboń w Głuszycy czy Sztolnie Walimskie. W okolicy nie brakuje także pałaców. Ale zacznijmy zwiedzanie od zamku z początków XIV wieku.


 
Zamek Grodno 1
 
 
 
 
 Wieża zamkowa, drewniana nadbudowana kopuła oraz zbyt niskie barierki okalające.
 
 
Zamek Grodno Zagorze Slaskie 3
 
 
 
 
 
 
Historia Zamku.

  "Zamek Grodno wybudowany jest na szczycie wzgórza Choina (ok. 450 m n.p.m.) w północnej części Gór Sowich i wznosi się nad doliną Bystrzycy Świdnickiej (zwanej kiedyś Śląską Doliną). Jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku. Na wzgórzu znajduje się rezerwat krajobrazowy "Góra Choina" (pow. 19,13 ha) Dzieje zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów. Jedna z legend podaje, że już w 800 r pewien angielski (!?) rycerz założył w tym miejscu czworoboczną strażnicę. Dalszą rozbudową miał się zająć książę Bolesław Wysoki, syn Władysława Wygnańca lub księcia Bolka I Surowego. Informacje te nie są poparte żadnymi dokumentami, nadają tylko zamkowi pewnej tajemniczości. Pierwszy zachowany dokument świadczący o istnieniu zamku pochodzi z 1315 r. W tym czasie podobnie jak niemal cała południowa część Dolnego śląska zamek stanowił własność utworzonego w 1290 r. księstwa świdnicko - jaworskiego. Za panowania Bolka II w I połowie XIV w. został rozbudowany zamek górny, który składał się z wieży obronnej, dwóch kamiennych budynków stanowiących pomieszczenia załogi, wieży bramnej, drewnianych zabudowań gospodarczych oraz dużego dziedzińca. Wszystko otoczone było murem obronnym.
 
 
Zamek Grodno Zagorze Slaskie 1
 

W 1392 wraz z całym księstwem świdnickim Grodno dostało się pod bezpośrednią zwierzchność Korony Czeskiej. Zamek podobnie jak i inne zamki księstwa stały się wprost własnością dworu królewskiego i mogły być oddawane (przekazywane) na różnorodnych prawach feudałom dworskim.
W XV w. była to siedziba rycerzy-rabusiów, którzy wraz ze swoimi drużynami trudnili się rozbojami i grabieżą. Takim panem zamku był w latach 1443÷1450 Jerzy Mühlheim, a po nim do 1535 ród Czetryców, kiedy to ostatni z tej linii Czetryców - Hieronim sprzedał swój majątek Krzysztofowi Hohbergowi z Książa. W 1545 zamek na zlecenie cesarza Ferdynanda I przechodzi na własność Macieja z Łagowa.
 
 
Zamek Grodno Zagorze Slaskie 2
 

Za sprawą Macieja z Łagowa zaniedbany zamek został przebudowany w nowym renesansowym stylu. Prace te kontynuował do 1587 r jego syn Jerzy z Łagowa. W ramach przebudowy powstał dolny dziedziniec otoczony murem obronnym z pięcioma bastejami, brama wejściowa z budynkiem mieszkalnym, piekarnia, łaźnia i budynki gospodarcze. Z tego okresu przebudowy pochodzą interesujące detale rzeźbiarskie i architektoniczne, zwłaszcza portale z szarego piaskowca w pomieszczeniach zamku górnego oraz zaliczany do najpiękniejszych na Śląsku portal budynku przedbramia z 1570. Z końcem XVI wieku na skutek kłopotów finansowych wdowa po Jerzym z Łagowa zmuszona jest zrezygnować z posiadłości i wraz z dziećmi opuścić na zawsze zamek.
W trakcie trwania wojny 30-letniej zamek został zdobyty przez Szwedów i częściowo zniszczony. W 1679 r wybuchł tu krwawo stłumiony bunt chłopów, przeciwko ówczesnemu właścicielowi baronowi Jerzemu Ebenowi ze Strachowic koło Legnicy. W 1689 w wyniku uderzenia pioruna spłonęła wieża zamkowa. Od 1774 r zamek przestał być rezydencją magnacką, zamieszkiwała w nim tylko służba. Budowla popadała w ruinę w 1789 r zawaliła się początkowo część okalających ją murów, a potem południowa ściana gotyckiego dziedzińca i zachodnie skrzydło mieszkalne. W 1823 r okoliczni chłopi kupili zamek, aby go rozebrać i sprzedać uzyskany materiał budowlany. Jednak z inicjatywy historyka profesora Jana Gustawa Büschniga z Wrocławia, któremu sąd przyznał w 1824 r zamek w dożywotnie użytkowanie. Zamek Grodno został zabezpieczony przed dalszym zniszczeniem. Następcy profesora hrabia Fryderyk Burghaus w latach 1840÷1855 oraz baron Maksymilian Zeidlitz w latach 1860÷1907 przeprowadzili wiele prac adaptacyjnych zmieniających oblicze zamku i przystosowujące go do celów turystycznych (powstała restauracja, muzeum). Do wybuchu II wojny światowej Grodno było w posiadaniu rodziny Zeidlitz'ów.
 
 
Zamek Grodno Zagorze Slaskie 4
 
 

W wyniku działań wojennych zamek nie uległ zniszczeniom. Jedynie dewastacji uległy zbiory muzeum. Po wojnie opiekę nad zamkiem Grodno powierzono wałbrzyskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które formalnie zaczęło działać w początkach 1947 r . Po utworzeniu w 1950 Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego zamek Grodno przeszedł pod zarząd Oddziału PTTK w Wałbrzychu. Od 1951 do chwili obecnej r trwają prace konserwatorskie. Dzięki dobrej współpracy z muzeami w Wałbrzychu i Wrocławiu oraz zaangażowaniu Andrzeja Pankowskiego w maju 1965 r. otwarto Regionalne Muzeum PTTK Zamek "GRODNO"."
 

Od stycznia 2009 roku właścicielem zamku Grodno stała się gmina Walim, która powierzyła zarządzanie zamkiem na ręce samorządowej instytucji kultury pod nazwą, Centrum Kultury i Turystki w Walimiu.
 
 
Zamek Grodno Zagorze Slaskie 15


 
Do zamku prowadzą znakowane szlaki turystyczne:

 zielony - Szlak Zamków Piastowskich do Grodźca
żółty - PKP Wałbrzych Główny – Zamek Nowy Dwór – Jedlina-Zdrój – Niedźwiedzica – Zagórze Śląskie – Zamek Grodno – Bystrzyca Górna – Świdnica – Ślęża – Wieżyca – PKP w Sobótce – Wrocław
niebieski – Europejski długodystansowy szlak pieszy E3 Widok z wieży zamkowej na zalew (rok 2009) obecnie widok nieco się różni. Powstało dużo nowych obiektów a także wybudowany został nowy most spacerowy.
 
 
Zamek Grodno Zagórze Śląskie 15

Zamek Grodno położony jest na Górze Choina, na terenie rezerwatu przyrody, w związku z tym nie ma możliwości podjechania samochodem bezpośrednio pod zamek. Samochód najlepiej zostawić pod górą, gdzie znajdują się darmowe parkingi. Przejście od parkingu na szczyt góry zajmuje około 10-15 min.

Oprócz zamku w okolicy znajdują się jeszcze inne miejsca warte odwiedzenia, dwa punkty widokowe, zapora wodna, Jezioro Bystrzyckie i ośrodki wypoczynkowe położone nad jeziorem.

 

Zamek Grodno Zagórze Śląskie 3

 

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem trwa około 80 min.

Zamek Grodno można zwiedzać tylko w towarzystwie przewodnika, który jest już wliczony w cenę biletu. Dla osób obcojęzycznych proponujemy dodatkowo wypożyczenie audioprzewodnika.

Na trasie zamku znajduje się: budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska, sala myśliwska, sale książęce i sala mokra. W zamku znajduje się również Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą multimedialną poświęconą rezerwatowi przyrody „Góra Choina” i salą kinową.

 

 

Zamek Grodno Zagorze Slaskie 5

 

Zamek Grodno Zagórze Śląskie 5

 

Zamek Grodno Zagorze Slaskie 10

 

Zamek Grodno Zagorze Slaskie 9

 

 

Zamek Grodno Zagorze Slaskie 14

 

 

 

Zamek Grodno Zagorze Slaskie 13

 

 

 

Zamek Grodno Zagorze Slaskie 12

 

 

 

Zamek Grodno Zagorze Slaskie 6

 

 

 

Zamek Grodno Zagorze Slaskie 8

 

 

 

Zamek Grodno Zagorze Slaskie 11

 

 

 

W Walimu warto zwiedzić także

Muzeum Sztolni Walimskich Kompleks Rzeczka

 

Sztolnie Walimskie Kompleks RIESE Dolny Slask 41 Fotor

 

 

Zdjęcia zamku z roku 2009

 

Zamek Grodno Zagórze Śląskie 12

 

 

Zamek Grodno Zagórze Śląskie 17

 

Zamek Grodno Zagórze Śląskie 24

 

Zamek Grodno Zagórze Śląskie 18

 

 

Zamek Grodno 28

 

Zamek Grodno 29

 

Zamek Grodno Zagórze Śląskie 25

 

Zamek Grodno Zagórze Śląskie 23

 

 

 

 

 

masz pytanie ? napisz do autora:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Albin Marciniak
 
Zamki w Polsce - obiekty polecane do zwiedzania
 
 
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com