Ruiny zamku Owiesno na Dolnym Śląsku
Owiesno (do 1945 roku Habendorf, do XIX w. także Owesno) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów. Wioska położona między wzgórzami Bielawskimi a Niemczańskimi. W latach 1945-54 siedziba gminy Owiesno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Wieś Owiesno wzmiankowana była po raz pierwszy już w 1260 roku (Ovesonovo). Istniał tam wówczas gród obronny, należący prawdopodobnie do zakonu templariuszy. Na początku XIV wieku w okolicy opuszczonego już wówczas grodu zbudowano zamek. Został on wybudowany na planie zbliżonym do koła o średnicy 30 m. Posiadał okrągły dziedziniec i kwadratową wieżę, a całość była otoczona kamiennym murem i fosą.
W pierwszej połowie wieku XVII i XVIII zamek został przebudowany na barokowy pałac. Podwyższono wówczas mury, a wieża została powiększona o ośmioboczną nadbudówkę. Przebudowy te, a szczególnie prowadzone w drugiej połowie XIX wieku całkowicie zatarły pierwotny wygląd zamku. Budowla w dobrym stanie przetrwała do lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to pozbawiona opieki zaczęła przeistaczać się w ruinę. W 1964 roku zawaliła się wieża.
Na pozostałości zespołu rezydencjonalnego składają się dziś:
ruiny zamku
oficyna obok zamku z XVIII w.
dom ogrodnika i brama z XIX w.
altana nad wodą
brama wjazdowa z rzeźbami (uszkodzona)
kamienna studnia – przewieziona w latach 80. XX w. do Lewina Kłodzkiego.
park pałacowy (pozostałości)
założenie folwarczne z obszerny dziedzińcem i budynkami gospodarczymi (opuszczone)
Podziemia i skarby
Zamek miał ponoć podziemne połączenie z pobliskim kościołem, a nawet co mało prawdopodobne z fortami w Srebrnej Górze. Bardziej współczesne opowieści o skarbach zamkowych nie dotyczą jednak piwnic a pobliskiego parku i lasu. W 1945 r. Zeidlitzowie zlecili miejscowemu kowalowi zrobienie 6 dużych obitych blachą skrzyń. Po załadowaniu w zamku, ukryto je gdzieś w okolicy. Podobno jeszcze długo po wojnie pojawiali się we wsi Niemcy, po których zostawały dziury w lesie. W samych murach zamkowych również utworzono skrytki. Na jedną z nich natrafili żołnierze armii sowieckiej. Znaleźli jednak tylko butelki wspaniałego starego wina. Wino na zamku odnaleźli także synowie obecnego właściciela.
źródło: http://zamki.res.pl/owiesno.htm
otoczenie zamku - staw i tereny dawnego folwarku
opracowanie & foto : Albin Marciniak
Ruiny zamku Owiesno na Dolnym Śląsku