Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Pałac Potockich w Krzeszowicach

XIX-wieczna rezydencja Potockich herbu Pilawa, wybudowany w latach 1850-1857 według projektu Franciszka Lanciego.

 Pałac Potockich jest najbardziej znanym zabytkiem Krzeszowic, i to on mimo stanu w jakim się znajduje oraz braku dostępności do jego wnętrz, przyciąga corocznie wielu turystów chcących zobaczyć zabytek, niegdyś wyjątkowej urody. w drugiej połowie XIX wieku życie Krzeszowic toczyło się głównie wokół pałacu i w jego pięknym parku.

 

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 7

 

 

    W czasach swojej świetności pałac posiadał 228 pomieszczeń przy czym charakter mieszkalny miało ok. 100 sal na piętrach. Potoccy zgromadzili wartościowe zbiory malarstwa, rzeźby (dla posągu Merkurego Thorvaldsena zbudowano specjalny, połączony z pałacem ośmioboczny pawilon), rzemiosła artystycznego (np. kolekcja pasów kontuszowych) i pamiątek historycznych. Pierwsze i drugie piętro stanowiło część mieszkalną rezydencji.  Parter miał charakter muzealno-reprezentacyjny i mieścił m.in. sale francuskie, pawilon będący jednocześnie oranżerią, bibliotekę oraz pokój gdański.
Potoccy wprowadzili się do pałacu w Krzeszowicach w 1862 i w ich posiadaniu pałac znajdował się aż do II wojny światowej. To tu znajdowało się centrum rodowe tzw. ‘krzeszowickiej’ linii Potockich.
W 1940 pałac stał się letnią rezydencją generalnego gubernatora Hansa Franka. Na jego polecenie dokonano przebudowy pałacu, dodając m.in. środkową klatkę schodową.
Majątek wraz z pałacem został znacjonalizowany przez władze komunistyczne w czasie reformy rolnej. W pałacu siedzibę miał ośrodek szkolno-wychowawczy, a następnie dom opieki dla dzieci i młodzieży, w którym wychowywali się m.in. Sława Przybylska czy Stefan Bratkowski. Wówczas rozpoczął się proces jego destrukcji. W latach 70. i 80. XX w. planowano utworzenie tutaj centrum rehabilitacyjnego, lecz zamierzenia tego nie zrealizowano – pałac stopniowo niszczał, cierpiąc szczególnie wskutek braku ogrzewania i wilgoci.
W 2001 rodzina Potockich podjęła starania o zwrot nieruchomości, argumentując, że majątek nie powinien podlegać reformie rolnej, gdyż w pałacu nie prowadzono działalności rolniczej. W 2004 ówczesny wojewoda małopolski stwierdził w drodze decyzji administracyjnej, że majątek jednak jej podlegał. Od tego rozstrzygnięcia rodzina Potockich odwołała się do ministra rolnictwa. Ten uchylił skarżoną decyzję i przekazał sprawę wojewodzie do ponownego rozpatrzenia. W 2008 wojewoda małopolski Jerzy Miller orzekł, że majątek Potockich nie powinien podlegać dekretowi, a zatem powinien zostać zwrócony; jego decyzję podtrzymał minister rolnictwa. Decyzja ta została zaskarżona do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w 2013 roku potwierdził roszczenia spadkobierców.
W połowie grudnia 2016 r gmina Krzeszowice wydała spadkobiercom Adama Potockiego pałac wraz z okalającym go parkiem.
 

Palac Potockich w Krzeszowicach 1

Pałac jest otoczony przez park założony przez Adama Potockiego w 1849. Zajmuje teren 12 hektarów i mimo, iż jest zaniedbany od II wojny światowej, wciąż stanowi atrakcję Krzeszowic.

 

 

Pałac obecnie

 
   Nieruchomość powróciła do spadkobierców Adama hrabiego Potockiego, lecz z uwagi na to, że budynek został w latach 70 XX wieku opuszczony i nie był zabezpieczany, zniszczenia są bardzo daleko posunięte. Wynika to zarówno z nie wykonywania podstawowych prac zabezpieczających przed podmioty, które były za to odpowiedzialne (Gmina Krzeszowice) jak i z tego, że niepilnowany budynek stał się łatwym łupem dla złodziei, którzy zrabowali wszystko co dało się wynieść i przedstawiało materialną wartość – od elementów sztukaterii i klamek, po…grzejniki i metalowe elementy instalacji. Odkąd nieruchomość wróciła do właścicieli została zaopatrzona w systemy alarmowe i antywłamaniowe, pałacem opiekuje się stróż.
Dokonano podstawowych napraw, które pozwoliły powstrzymać lub przynajmniej znacznie spowolnić postępujący proces destrukcji, uzupełniono orynnowanie, uzupełniono otwory okienne, dokonano podstawowych napraw dachu, rozwiązano problem wody zalegającej w pałacowych piwnicach.
Trwają także rozmowy z potencjalnymi inwestorami a możliwości jest wiele. Czy powstanie tutaj wysokiej klasy hotel z kompleksem SPA, ośrodek wypoczynkowy, prywatna szkoła wyższa czy też pojawi się inny pomysł przeznaczenia obiektu, tego na razie nie wiadomo. Wiadomo natomiast że potrzebne są bardzo duże nakłady finansowe, by piękny niegdyś pałac i rozległy park, ponownie zachwycały. Czy tak się stanie, okaże się zapewne w ciągu najbliższego roku.
 

Palac Potockich w Krzeszowicach 3

 

 

 Pałac Vauxhall także należy do dóbr rodowych Potockich, jednak do czasu zakończenia procesu i rozliczenia się pomiędzy gminą a spadkobiercami, ten obiekt został zatrzymany jako zabezpieczenie roszczeń samorządu za poniesione nakłady.

 

Pałac Potockich w Krzeszowicach 2

 

Zamek Tenczyn w Rudnie przykładem dobrego gospodarza
 
   Jako dobry przykład właściwego podejścia rodu Potockich do odzyskanych terenów i obiektów, jest Zamek Tenczyn w Rudnie, położony kilka kilometrów od Krzeszowic. Przez dziesięciolecia obiekt popadał w coraz większą ruinę a dzisiaj zamek niczym Feniks powstaje z popiołów. Można mieć nadzieję że dzięki dobrej  współpracy w tym obszarze pomiędzy spadkobiercami Adama hr. Potockiego a Gminą Krzeszowice, podobny los spotka także Pałac Potockich w Krzeszowicach..
Dobra współpraca organów administracji z właścicielami obiektu pozwoliła w 2016 roku na udostępnienie go zwiedzającym. Obsługą ruchu turystycznego zajmuje się Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki New Era Art Jana Potockiego.  Na zamku odbywa się wiele ciekawych imprez, z których najokazalsza – odbywająca się corocznie z początkiem sierpnia inscenizacja Obrony Zamku Przed Szwedem 1655 jest jedną z największych imprez rekonstrukcyjnych w Polsce.
 
Zamek Tenczyn w Rudnie 1
 
Obszerna fotorelacja z zamku:
 
Zamek Tenczyn w Rudnie 47
 
 
 
 
 
Stan Pałacu Potockich - 22 luty 2020 
 

Palac Potockich w Krzeszowicach 5

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 6

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 8

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 9

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 10

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 11

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 12

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 13

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 14

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 15

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 16

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 17

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 18

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 19

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 20

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 21

 

Palac Potockich w Krzeszowicach 22

 

 

 
Mapa zawierająca 164 obiekty polecane do zwiedzania
 
zamki w Polsce okładka 
 
opracowanie:
 
 
Albin Marciniak
 
masz pytanie do autora ? napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 144 gości oraz 0 użytkowników.