Zamek królewski w Dobczycach z XII w.

Zamek królewski w Dobczycach z XII w.

Zamek królewski w Dobczycach z XII w.


    Zamek królewski w Dobczycach – położony na skalistym wzgórzu nad Rabą, a ściślej nad Jeziorem Dobczyckim, powstałym ze spiętrzenia wód Raby. Zamek dobczycki jest przykładem zamku wyżynnego, gdyż usytuowany został na stromej górze, od południowego zachodu urwistej i zgoła niedostępnej, z płynącą u podnóża rzeką Rabą (obecnie Jezioro Dobczyckie). Stosowny dogodny dostęp znajdował się jedynie od wschodu, od strony równie wyniosłego i obwarowanego wzgórza miejskiego, od którego był odcięty głęboką fosą. Niewątpliwie najstarszy zamek wznosił się w najwyższym punkcie wzgórza nad owym niedostępnym urwiskiem, stanowiąc później zamek „górny”. Ale jeszcze w średniowieczu założenie objęło całość wzgórza, a na jego niższej platformie powstał zamek „dolny”, prawdopodobnie w miejscu pierwotnego podzamcza.

 Po przejściu przez most nad fosą i bramę wchodzimy na dolny dziedziniec zamkowy, po prawej stronie zarysy dawnych pomieszczeń, obecnie miejsce na imprezy okolicznościowe z platformą widokową skąd roztacza się piękny widok na Jezioro Dobczyckie, okoliczne wzgórza i zaporę. Zaporę wybudowano w latach 1972 – 1987. Połączyła ona Górę Zamkową z Górą Jałowcową. Jest to zapora ziemno-żwirowa, umocniona betonem i asfaltem, o długości 617 m, wysokości 31 m i szerokości w koronie 8,5 m. Pod dziedzińcem, na którym stoimy, został położony rurociąg, którym płynie woda na turbiny elektrowni znajdującej się u stóp Góry Zamkowej.
 
Czy wiesz, że...?
 
Zanim wejdziesz do wnętrz zamkowych warto zatrzymać się na chwilę na dolnym dziedzińcu, aby spojrzeć na taflę jeziora dobczyckiego, w której przegląda się cały zamek. Krajobraz zamykają wzniesienia Beskidu Makowskiego - urocze miejsce na wykonanie pamiątkowego zdjęcia.
Z zamkowych kamieni wzniesiono na Starym Mieście kościół, a miejscowa ludność korzystała z tego materiału do budowy swoich domów. Gruz, który pozostał z zamkowych murów zasypywał dolne pomieszczenia, a całość usypiska porosła darnią tworząc pastwisko, na którym przez 130 lat miejscowa ludność wypasała bydło. Dopiero w 1960 rozpoczęto prace wykopaliskowe i rekonstrukcję zamku, dzięki staraniom miejscowego nauczyciela geografii Władysława Kowalskiego. Dzisiaj zamkowe muzeum nosi Jego imię.
Naprzeciw lochu znajduje się piwnica, w której urządzono Izbę Pamięci Narodowej. Na środku sali, w gablocie, umieszczona jest makieta powiatu myślenickiego, obrazująca działalność partyzantów w czasie okupacji, pacyfikacje niemieckie, walki zbrojne i potyczki oraz szkolnictwo tajnego nauczania. Wszystkie pamiątki i eksponaty w tej sali upamiętniają walki i ofiary mieszkańców Ziemi Dobczyckiej, jakie ponosili podczas wojen i walk o wolność Ojczyzny. Były one z pietyzmem przechowywane, a później ofiarowane muzeum. Przypominają one również chwalebne i tragiczne wydarzenia z czasów ostatniej wojny, które miały miejsce w Dobczycach i okolicy.
Ponadto obejrzeć możemy: karabiny, pistolety, granaty, kule armatnie, mundury, hełmy, czapki, buty żołnierskie, zdjęcia, gazety i wiele innych pamiątek. Osobną ekspozycję poświęcono obozom koncentracyjnym (obozowe pasiaki, listy, zdjęcia).
Również osobną ekspozycję poświęcono Żydom dobczyckim, których zginęło, rozstrzelanych i zamęczonych w obozach, ponad 700. Po obejrzeniu tych pamiątek i chwili zadumy wychodzimy z Izby Pamięci Narodowej, kończąc zwiedzanie muzeum w zamku.
 Na podstawie badań archeologicznych, pokazano tu dzieje regionu dobczyckiego od neolitu (4,5 tys. lat p.n.e.) do czasów nowożytnych, co obrazują eksponaty pochodzące ze znalezisk z terenu Starego Miasta i okolicy. Zwiedzając tę salę, możemy oglądać fragmenty kafli z pieców zamkowych w zestawie kominkowym, o różnych wzorach i kolorach, pochodzące z XIV- XVIII wieku, posadzki ceramiczne, glazurowane w różnych kolorach. W gablotach znajdują się: szczątki garnków, talerzy, pokrywek, majolikowe części mis, pięknie zdobione kufle gliniane i fajki – jedna w kształcie głowy wezyra tureckiego.
 

 
W dni ustawowo wolne muzeum zamku i skansenu jest ZAMKNIĘTE!

Zwiedzanie w sezonie zimowym:

Od 1 listopada do 31 marca MUZEUM jest nieczynne dla zwiedzających.
 
164 zamki w Polsce polecane do zwiedzania

https://klubpodroznikow.com/ksiazka/1848-zamki-w-polsce
 
 


 


 


 
 


 


 


 


 


 
 


 


 


 


 


 


 


 


 
 

 


Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com