Dworek Jana Matejki Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce

Dworek Jana Matejki Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce

 Dworek Jana Matejki w Krzesławicach

 
Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce
 
   Wiele osób odwiedzających zalew w Nowej Hucie nie ma świadomości że tuż za ścianą drzew parkowych skrywa się tak wyjątkowy zabytek. Od niedawna bulwary przyciągają nową infrastrukturą a nawet tężnią solankową. Tymczasem warto odwiedzić miejsce poświęcone wielkiemu mistrzowi Janie Matejce.
 
 
 
 
 
Staropolski dworek wystawiony w 1826, którego obecnym właścicielem jest Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest to typowa parterowa rezydencja wiejska z dobudówką mieszczącą niegdyś pracownie Jana Matejki. Całość przykrywa dach gontowy, a od frontu dostawiona jest weranda zaprojektowana przez J. Matejkę. Dworek otoczony jest 4 ha parkiem. Od 1966 pełni funkcję muzeum, które poświęcone jest twórczości Jana Matejki, a jedna z sal przypomina innego wybitnego mieszkańca Krzesławic, Hugona Kołłątaja.
 
 
 
 
Po śmierci malarza dworek przeszedł w ręce żony a następnie syna Tadeusza. Choć Jan Matejko marzył, by Krzesławice stały się siedzibą rodową, to majątek był tak zadłużony, że trzeba go było sprzedać. Trafił on w ręce dawnych plenipotentów Matejki, Cybulskich, a po nich objęła go ich córka Maria Burzyńska. Ona to w 1959 przekazała dworek krakowskiemu Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych.
 
 
 
 
 
17 stycznia 1966 w dworku dokonano uroczystego otwarcia muzeum. Znalazły tu miejsce pamiątki po Janie Matejce i Hugonie Kołłątaju, wyeksponowano poczet królów i książąt polskich (autorstwa uczniów J. Matejki Leonarda Stroynowskiego i Zygmunta Papieskiego) szkiców Jana Matejki, utworzono salę dydaktyczną.
 
 
 
 
 
Jan Matejko
 
 
 
 
 
 
Poczet Królów Polski mistrza Jana Matejki, który jest wyznacznikiem dla wszystkich podręczników szkolnych, wisi sobie w skromnej izbie. To głównie dzięki tym obrazom Polacy rozpoznają poszczególnych władców Polski. Ten wyjątkowy, kompletny zbiór obrazów, o jakże dużej wartości historycznej i materialnej, nie zdobi ścian Muzeum Narodowego czy nawet Wawelu, a właśnie w Dworku Jana Matejki w Krzesławicach. To właśnie tam, na wyciągnięcie ręki znajduje się ten wyjątkowy zbiór dzieł mistrza Jana.
 
 
 
 
 
 Ostatni dozorca i jego żona
 
 
 
 
 
 
Oryginalna klepsydra
 
 
 
 

Wnętrza Dworku Jana Matejki

 
 
 
 
 Dworek Jana Matejki w Krzesławicach

ul. Melchiora Wańkowicza 25
31-752 Kraków, Nowa Huta
 
 
 
 
 
 
 
 
Po lewej, Sepet zdobiony macicą perłową (XIX w.)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zachowana szafa "Gdańska" z XVIII w.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
oryginalna sztaluga na której pracował Matejko
 
 
 
 
 
 
Ławka na której przed Dworkiem przesiadywał Mistrz Jan Matejko
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fortepian na którym grywała żona Jana Matejki, Teodora Matejko
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zdjęcie grupowe z 1865r
 
 
 
 
 
Większość widocznego na ekspozycji umeblowania pochodzi z dawnego pałacu hrabiego Xawerego Pusłowskiego przy ul. Westerplatte i jest depozytem Muzeum UJ. Obrazy wiszące na ścianach w większości są własnością TPSP.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Z czasów J. Matejki pochodzą: ganek (zaprojektowany przez artystę), drzwi wejściowe, drewniana ławka oraz dzwon do zwoływania domowników (obecnie na wieży pobliskiego kościoła).
 
 
 
 
 
Kolejnymi opiekunami Dworku J. Matejki w Krzesławicach byli:
Katarzyna Kolasa, Maciej Miezian, Maria Przemycka-Zielińska
 
Zespół dworsko-parkowy został wpisany do rejestru zabytków pod nr A-330 z 30 czerwca 1961 i A-683 z 21 marca 1983
 
 
 

opracowanie & foto

Albin Marciniak
 

 

Zamki w Polsce

 
Najpiękniejsze i najokazalsze obiekty obronne
 
 
ZAMKI W POLSCE baner
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com