Średniowieczny zamek w Rytrze nad Popradem

Średniowieczny zamek w Rytrze nad Popradem

   Po wielu latach niszczenia i zarastania resztek ruin zamku w Rytrze, nastały dla niego lepsze czasy. Jesienią 2017 roku rozpoczęła się częściowa odbudowa ruin. Mury oraz baszta zostały podniesione a dziedziniec przywrócony do pierwotnego poziomu czyli znacznie obniżony. Na części muru została utworzona trasa spacerowa zabezpieczona barierkami, by można było podziwiać panoramę na Dolinę Popradu, a przy sprzyjającej pogodzie z murów zamkowych jest ona imponująca. To kolejna inwestycja na terenie Małopolski, pokazująca jak ważnym elementem turystycznym są zamki. Jak chętnie odwiedzane są nie tylko wielkie rezydencje, ale i te niewielkie, podnoszone z ruin, wydobywane z zarośli i sterty gruzów, widać po ilości turystów nawet po sezonie wakacyjnym. Wystarczy słoneczny dzień, by parking zapełnił się autami z całej Polski.
.
 Jak głosi legenda, pod ruinami wciąż skrywa się duży skarb.
.
 
 
 
Najstarsza wzmianka o zamku pochodzi z 1244 roku od Jana Długosza. Najstarsza wersja zamku prawdopodobnie była stróżą z wieżą, małym zameczkiem i otoczone murami. Rozwój i czasy świetności zamku przypadają na okres od XIV do XVI wieku. Obok obronnych i gospodarczych zamek spełniał także funkcje reprezentacyjne. został zbudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku; niektórzy XIX-wieczni autorzy sugerowali, że początki najstarszej części budowli, czyli kamiennej wieży, mogą sięgać XII wieku; obecnie datuje się ją na XIII wiek.
.
.

Ruiny średniowiecznego zamku w Muszynie - dawna rezydencja biskupów krakowskich.

.

Tuż "za miedzą" turystów przyciąga inny zamek, będący doskonałym przykładem jak należy robić to dobrze. Przez ostatnie setki lat ruiny a od niedawna, częściowo zrekonstruowana baszta i mury średniowiecznego zamku w Muszynie są celem wycieczek nie tylko z Polski ale i z zagranicy. Muszyna udowodniła niedowiarkom, że zamek choćby w niewielkim stopniu zrekonstruowany i udostępniony do bezpiecznego zwiedzania, potrafi zachęcić do wizyty w regionie prawdziwe tłumy. Należy mieć nadzieję, że podobnie stanie się z zamkiem w Rytrze. Niestety nie trafił w dobre ręce zamek w Rożnowie a właściwie resztki ruin dawnego zamczyska zwanego Zamkiem Zawiszy Czarnego. Tam od lat nic się nie dzieje a resztki ruin coraz bardziej giną w zaroślach.

.
 
Zamek składał się z zamku właściwego, usytuowanego na szczycie góry, wzniesionego na planie nieregularnego pięcioboku, oraz z przygródka usytuowanego od strony północnej i bronionego przez wał ziemny. Dziedziniec zamku był z trzech stron otoczony murami; z czwartej strony zamykał go dwuczęściowy budynek mieszkalny wzniesiony na planie prostokąta. Do muru zachodniego przylegała od wewnątrz kamienna wieża o średnicy zewnętrznej u podstawy 9,5 m i wewnętrznej 2,4 do 2,6 m, zbudowana z piaskowca, zachowana do wysokości około 10 m.
 

 
.
Wstęp na zamek jest bezpłatny. 
.
.
.
.
 .
 
Większość z jadących z Nowego Sącza do Piwnicznej-Zdroju drogą nr 87 przejeżdża przez Rytro. Warto podnieść wzrok by dostrzec na wzgórzu basztę i mury zamkowe. Droga prowadzi także na parking tuż pod zamkiem. 
.
 .

 

Droga prowadząca na zamek została utwardzona i nie trzeba już brnąć w błocie. Pojawiły się także ławki, kosze, WC i co najważniejsze, pojawili się także turyści zachęceni legendą zamku jak i widokami. W pogodne weekendy jest tutaj spory ruch. Problemem jest niestety droga prowadząca na zamek a wynika to ze specyfiki terenu. Dojazd jest bardzo stromy drogą pomiędzy domami, o jednym pasie ruchu, co dla wielu kierowców może okazać się problemem.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG III A Polska - Republika Słowacka. Projekt realizowany został przez Powiat Nowosądecki.

.

Międzykulturowy Szlak Turystyczny Pogranicza Polsko - Słowackiego

.

Czy podobnie jak w Muszynie i Rytrze, Nowy Sącz ma szansę na choćby częściową odbudowę zamku? 
 
 
Trwa dyskusja nad kierunkami odbudowy i funkcji Zamku Królewskiego w Nowym Sączu.

.

 Zamek w Rytrze przed częściową rekonstrukcją - stan z 2018 r.

Zamek w Rytrze 3

.

Zamek w Rytrze 8

 

Zamek w Rytrze 9

 

Zamek w Rytrze 10

 

Zamek w Rytrze 11

 

Nad ostróżem zostanie zbudowany strop, by w przyszłości powstało zabezpieczone pomieszczenie do wyeksponowania przedmiotów wykopanych podczas prowadzonych prac archeologicznych na zamku.

 

Zamek w Rytrze 12

 

Zamek w Rytrze 13

 

Zamek w Rytrze 14

 

Zamek w Rytrze 18

 

 

Zamek w Rytrze 19

 

opracowanie & foto : Albin Marciniak

 
 
 

Zamki w Polsce

 
Najpiękniejsze i najokazalsze obiekty obronne
 
 
ZAMKI W POLSCE baner
 
 

 

Zamek w Rytrze

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]