Baszta i ruiny zamku w Czchowie

Baszta i ruiny zamku w Czchowie

   Zamek w Czchowie, popularnie nazywany Basztą to malownicze ruiny na wzgórzu, zlokalizowane kilkaset metrów od Rynku Czchowskiego. Zamek w Czchowie był jednym z grodów strzegących szlaku handlowego z Węgrami. Dzisiaj można wejść na szczyt wieży, gdzie znajduje się punkt widokowy z panoramą na Dolinę Dunajca i stare miasto Czchów.

Ruiny zamku w Czchowie 27

 

Jeszcze do niedawna, bo wiosną 2018 pośród zarośniętych resztek ruin, widoczna była jedynie baszta. Pozostałość po zamku który zajmował cały wierzchołek wzgórza nad płynącym dołem Dunajcem. Pierwotny zamek składał się baszty obronnej, baszty bramnej do której prowadził most zwodzony oraz części mieszkalnej. Całość była otoczona kamiennym murem o grubości 1,2 m. Czterokodygnacyjna niegdyś baszta zbudowana z głazów piaskowych miała wysokość 20 m i średnicę 12,5 m.

 

Ruiny zamku w Czchowie 1

 

Zamek, rozbudowywany między XIII wiekiem a XVI wiekiem, ochraniał szlak handlowy biegnący wzdłuż Dunajca i komorę celną dla towarów przywożonych z Węgier. W źródłach pisanych pojawia się po raz pierwszy w 1356 r. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się romańska wieża obronna; w XIV wieku dobudowano wokół niej zamek stanowiący siedzibę starostów czchowskich; uległ on zniszczeniu w XVII wieku. W drugiej połowie XVIII wieku w zachowanej do dziś wieży mieściło się więzienie; zostało ono zlikwidowane po I rozbiorze Polski.

Przez wiele lat widoczna była tylko okrągła baszta wraz ze zrekonstruowaną przybudówką i odsłoniętymi fragmentami murów.

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 6

 

Władze miasta pokazały że można zdziałać wiele i to w bardzo krótkim czasie. Dzięki pozyskanym funduszom i determinacji, robią wszystko aby zamek odzyskał dawną świetność. W zaledwie 6 miesięcy od rozpoczęcia robót, zrobiono bardzo dużo. Już dzisiaj to co jest, zaskakuje wszystkich znających ten zabytek sprzed zaledwie roku. Czchów jak i cała gmina mają teraz mocny magnes by przyciągać turystów nie tylko z Małopolski. Odbudowa zamku na pewno pozwoli w pełni czchowskiej gminie wejść w poczet polskich gmin turystycznych, a malowniczy rynek zapełni się turystami.

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 14

 

W przybudówce obok wieży znajduje się kasa - sklepik z pamiątkami

Można tam także obejrzeć wystawę z eksponatami znalezionymi podczas wykopalisk, jak również makietę przedstawiającą prawdopodobny wygląd zamku.

strona Czchowa http://moksir.czchow.pl/

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 23

 

 

Zamek przed rekonstrukcją w 2018 r

 

Ruiny zamku w Czchowie 2

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 3

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 4

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 7

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 9

 

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 5

 

 

Zamek po rekonstrukcji w lutym 2019 r

 

Ruiny zamku w Czchowie 30

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 12

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 13

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 15

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 16

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 17

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 18

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 19

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 20

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 21

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 22

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 24

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 25

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 26

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 27

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 28

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 29

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 30

 

 

Ruiny zamku w Czchowie 31

 

 

masz pytanie ? napisz do autora:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Albin Marciniak
 
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 
 ZAMKI W POLSCE baner

 

Baszta i ruiny zamku w Czchowie

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com