Zamek Książęcy Niemodlin mający ponad 700 lat, stopniowo remontowany, dostępny do zwiedzania.
Po wielu latach przechodzenia zabytku z rąk do rąk kolejnych właścicieli i popadania w ruinę, zamek w Niemodlinie doczekał się lepszych gospodarzy. Porównując stan sprzed kilku lat i obecnie, można to potwierdzić. Na zamku robota wre.
Dach został wymieniony i nie grozi zawaleniem. Ogrody zamkowe zostały uporządkowane i nie straszą krzakami i zaroślami. Rzeźby ogrodowe oraz na moście nad fosą także odzyskały dawny blask. Brama frontowa nie straszy odpadającym tynkiem. A co najistotniejsze, zamek można zwiedzać także wewnątrz. Obecni właściciele - łódzka firma A&A Marketing, która jest liderem rynku nieruchomości w Łodzi, ma jeszcze dużo pracy, ale już teraz można zwiedzać ogród zamkowy, przedzamcze, budynek bramny, Zamek Główny a w nim przyziemie, sala tortur, sala balowa, kaplica, krypty zamkowe i Bursztynową Komnatę.
W 1313 roku książę Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I, wzniósł murowany zamek na miejscu XIII-wiecznej kasztelanii. Stara gotycka budowla wtopiła się całkowicie w późniejsze renesansowe mury, dlatego nie można odtworzyć jej wyglądu. Do 1532 roku zamek pozostawał własnością śląskich książąt piastowskich. W swej wielowiekowej historii zamek kilkakrotnie był niszczony i odbudowywany. Zniszczyli go husyci w XV wieku, potem pożar w roku 1552, ucierpiał też w 1643 w czasie wojny trzydziestoletniej. Kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arytokratyczne: Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. W XVI i XVII wieku zamek został przebudowany na renesansową rezydencję zbudowaną wokół prostokątnego dziedzińca otoczonego arkadami, a w XVIII wieku został odnowiony w stylu barokowym. W XVIII wieku nad dawną fosą przerzucono kamienny most ozdobiony rzeźbami. Łączył on z zamkiem wzniesione w pierwszej połowie XIX wieku budynki gospodarcze. W XIX wieku częściowo zamurowano krużganki i całkowicie przebudowano kaplicę. Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie, do roku 1945, był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą: Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał. W 1990 zrujnowany obiekt kupił prywatny inwestor. W murach zamku Jan Jakub Kolski nakręcił film Jasminum, który miał premierę w 2006 roku. W tym samym roku właścicielem zabytku został łódzki Instytut Postępowania Twórczego. W roku 2015 zamek przejęła spółka Centrum z Łodzi.
Nie tylko legenda ale i "miejscowi" potwierdzają, że w 1945 roku ostatnia właścicielka zamku w Niemodlinie Sophie Praschma opuściła swoje włości furmanką pozostawiając tu cały majątek.
Poza Zamkiem Głównym, w trakcie prac rekonstrukcyjnych i zabezpieczających jest także folwark
Brama główna prowadząca na dziedziniec przedzamcza. W przejściu znajduje się kasa i sklep z pamiątkami.
Odkopane mury obwodowe
masz pytanie ? napisz do autora:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]
Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]