Zamek Chojnik, warownia w Karkonoszach z XIII wieku

Zamek Chojnik, warownia w Karkonoszach z XIII wieku

   Dla osób wędrujących szlakami Karkonoszy, najbardziej znane są oczywiście "spodki" Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce. Natomiast dla miłośników zabytków, magnesem jest właśnie ten zamek, widoczny z wielu szczytów pomiędzy Śnieżką a Szrenicą, a także dla jadących pociągiem do Szklarskiej Poręby.

 

Zamek Chojnik 34

 

Warownia zbudowana na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach na wysokość 627 metrów n.p.m., Od południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Sama nazwa pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 1292 roku Choinasty podając jej znaczenie "Fichtenberg" – "Świerkowa góra" Tak więc zamek na Świerkowej Górze.

 

Zamek Chojnik 20

 

    Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1364 r. natomiast zamek murowany został wzniesiony w latach 50. XIV wieku. Pierwsza większa rozbudowa zamku nastąpiła w XV wieku, kiedy to dobudowano północne skrzydło. Wtedy powstał dziedziniec na którym około 1410 roku postawiono pręgierz. W pierwszej połowie XVI wieku zamek otoczono murami ze strzelnicami dostosowanymi do użycia broni palnej. 31 sierpnia 1675 r. podczas burzy w zamek trafił piorun. Wybuchł pożar, w którym ucierpiał zamek górny i zwieńczenie wieży. Po pożarze budowla popadła w ruinę, której już nigdy nie odbudowano. W XIX wieku zamek stał się atrakcją turystyczną. W 1822 r. zorganizowano pod zamkiem punkt wynajmu przewodników i tragarzy.

 

Zamek Chojnik 38

 

W ruinach zamku otwarto gospodę, w której prowadzono księgi pamiątkowe. W 1823 roku wybudowano schody na wieżę. W 1860 r. adaptowano północną basteję na schronisko turystyczne. Po II wojnie światowej zamek udostępniono już w 1945 r. Dwa lata później otwarto ponownie schronisko. Prace remontowe przeprowadzono w 1949 roku. Wówczas to urządzono także małe muzeum w tzw. salce gotyckiej schroniska. W styczniu 1963 r. z powodu groźby zawalenia zamek zamknięto. Remont rozpoczął się jesienią tego samego roku. Formalnie zakończył się dopiero 10 lat później. Już w listopadzie 1973 r. Sanepid zamknął schronisko. Po remoncie otwarto je w czerwcu 1975 r. W latach 70. XX w. wzmocniono mury wieży, a w latach 80. XX w. odbudowano kuchnię , odgruzowano dziedziniec i cysterny. Od 1991 r. na zamku odbywa się jeden z największych w Polsce turniejów kuszniczych "O Złoty Bełt Zamku Chojnik". W 1993 roku zamek stał się siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które przejęło organizację turnieju. W latach 1993-1994 wykonano metalowe schody na wieżę i zrekonstruowano ganek straży. 

 

Zamek Chojnik 5

 

    Zamek Chojnik składa się z zamku dolnego otoczonego fortyfikacjami. Po stronie północnej wznosi się cylindryczna wieża, a w północno-wschodnim narożniku baszta łupinowa. Wzdłuż murów kurtynowych znajdują się budynki mieszkalne i gospodarcze. Brama łączy go z zamkiem średnim. W jego centrum znajduje się pręgierz o wysokości 3,9 m. Widoczne są pozostałości budynku mieszkalnego załogi, dawnej kuchni, cysterny na wodę i tzw. Sali sądowej. Kolejna brama łączy zamek średni z zamkiem górnym. Na nim widoczne są pozostałości późnogotyckiej kaplicy zamkowej, pałacu oraz wejście na wieżę widoczną z wielu kilometrów, a także ze szczytu Śnieżki.

 

Zamek Chojnik 36

Zamek zbudowany jest na potężnej skale, co doskonale widać w trakcie spaceru dookoła murów zamkowych.

 

Zamek Chojnik 4

 

Brama wejściowa na zamek

 

 

Zamek Chojnik 1

 

Od strony południowej prowadzą kamienne stopnie pośród fantazyjnych formacji skalnych.

 

 

Zamek Chojnik 3

 

 

W Sobieszowie nieopodal Kościoła znajduje się popularny punkt startowy na Zamek Chojnik. Swój początek mają cztery szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, a także atrakcyjności. Najpopularniejszy jest szlak czarny z niezwykle malowniczymi elementami krajobrazu, takimi jak Zbójecka Grota, czy Zbójeckie Skały. Wzdłuż szlaku czarnego biegnie zielony szlak dziedzictwa naturalnego. Wygodniejszy i dostępny dla rodzin z dziećmi jest szlak czerwony i Papieski o mniejszym stopniu trudności. Większość szlaków przewiduje ok. 45 minutowe podejście. Warto zdecydować się na szlak czarny, prowadzący przez niesamowite formacje skalne i piękny las.

Dla odwiedzających schronisko Odrodzenie na Przełączy Karkonoskiej, zejście niebieskim szlakiem i wędrówka ok 3 godzinna może zakończyć się na zamkowym wzgórzu. Dla idących Głównym Szlakiem Sudeckim od strony Szrenicy, na Przełęczy Karkonoskiej odbijamy szlakiem czarnym na wysokości Petrovki.

Do Sobieszowa można dojechać pociągiem relacji Wrocław - Szklarska Poręba (PolRegio, Koleje Dolnośląskie lub Intercity)  i wysiąść na stacji PKP Jelenia Góra Sobieszów w kierunku Szklarska Poręba. Z dworca PKP możliwość dojazdu komunikacją miejską autobusem liniami Nr. 7, 9, 21, 22, 29, N1, N2 trzeba wysiąść na przystanku Sobieszów. Nr. 15 na przystanku Bronisława Czecha. Wybierając spacer przez malowniczy Sobieszów, czeka nas ok 40 minutowe podejście. Warto bo po drodze mijamy słynny Pałac w Sobieszowie otoczony folwarkiem, ciekawą architekturę domów drewnianych z bogatymi elementami elewacji, a już w lesie mijamy niezwykłe formacje skalne. 

 

Zamek Chojnik 6

 

Zwiedzanie zamku zajmuje ok 45 minut a koszt to zaledwie 6 zł. Do ceny biletu za zwiedzanie zamku, należy doliczyć bilet wstępu na teren Karkonoskiego Parku Narodowego 8 zł.

10.00-16.00 (luty-marzec)
10.00-17.00 (kwiecień-czerwiec)
10.00-18.00 (lipiec-sierpień)
10.00-17.00 (wrzesień-październik)
10.00-16.00 (październik-listopad)

Oficjalna strona zamku Chojnik (od dawna nie aktualizowana)

http://www.chojnik.pl/

 

Zamek Chojnik 38
 
Tutaj było schronisko a obecnie funkcjonuje bar.

 

UWAGA. Na zamku od wielu już lat NIE funkcjonuje schronisko turystyczne. Jest punkt gastronomiczny z przekąskami i napojami, a z przyczyn technicznych, nie działa nawet toaleta dla klientów... Niestety, PTTK jako właściciel obiektu, nie zmienia tej sytuacji. Dzierżawca zamku czy też dzierżawca (osobny) obiektu gastronomicznego, poza bieżącym dozorem niewiele może. Dawne schronisko funkcjonowało nad obecnym barem, ale stan techniczny nie pozwala na jakąkolwiek eksploatację.

 

 

Obecnie prowadzone są prace zabezpieczające koronę murów zamku, ale nawet laik może mieć wiele zastrzeżeń co do sposobu i jakości prac. No ale cóż, nie turysta ale konserwator ma zapewne nad tym nadzór...

 

 

Zamek Chojnik 13

 

 

anteny i przekażniki na takim zamku ?... no cóż... nie każdy szanuje zabytki takiej klasy i wartości historycznej

 

Zamek Chojnik z 3

 

 

kolejnym "kwiatkiem" jest ta przybudówka... zaplecze baru.

 

Zamek Chojnik z 1

 

 

Wracamy do zwiedzania zamku

 

Zamek Chojnik 2

 

 

Zamek Chojnik 7

 

Zamek Chojnik 8

 

Zamek Chojnik 9

 

Zamek Chojnik 10

 

Zamek Chojnik 11

 

Zamek Chojnik 12

 

Zamek Chojnik 14

 

Zamek Chojnik 15

 

Zamek Chojnik 16

 

Zamek Chojnik 17

 

Zamek Chojnik 18

 

Zamek Chojnik 19

 

 

Zamek Chojnik 21

 

Zamek Chojnik 22

 

Zamek Chojnik 23

 

Zamek Chojnik 24

 

Zamek Chojnik 25

 

Zamek Chojnik 26

 

Zamek Chojnik 27

 

Zamek Chojnik 28

 

Zamek Chojnik 29

 

Zamek Chojnik 30

 

Zamek Chojnik 31

 

Zamek Chojnik 32

 

Zamek Chojnik 33

 

 

Zamek Chojnik 35

 

Zamek Chojnik 39

 

Zamek Chojnik 40

 

Zamek Chojnik 41

 

 

 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania

 
 
ZAMKI W POLSCE baner
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com