Pałac Branickich w Białymstoku - Polski Wersal na Podlasiu

Pałac Branickich w Białymstoku - Polski Wersal na Podlasiu

Pałac Branickich w Białymstoku - Polski Wersal na Podlasiu

 

Dzięki Janowi Klemensowi Branickiemu w Białymstoku można podziwiać Perłę Podlasia - rezydencję wzorowaną na francuskich pałacach na miarę Ludwika XIV.

 

   Odwiedzając Białystok czy choćby planując wizytę na Podlasiu, ważnym a wręcz żelaznym punktem programu powinien być ten pałac. Zapewne zwiedzanie przedłuży się o wizytę na Rynku Kościuszki i omieszkamy zaglądnąć do starego kościoła farnego. Jednak spacer wokoło pałacu i alejkami ogrodów czy parku, będzie tym mocnym akcentem, zmieniającym nasze pojęcie o Białymstoku. Oczywiście warto zaplanować znacznie więcej czasu, bo zwiedzanie obejmuje multimedialną wystawę w piwnicach pałacowych, reprezentacyjnych salach oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wnętrza mimo że uległy zniszczeniu, to jednak dzisiaj zachwycają.

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 12

 

 Pałac Branickich (dawniej także: Pałac Pracy)

Zabytkowy pałac w Białymstoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określany mianem „Wersalu Podlasia”, „Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”. Początki pałacu sięgają XVI wieku. Murowany zamek w stylu gotycko-renesansowym został zbudowany przez królewskiego architekta Hioba Bretfusa, znanego z budowy Zamku Dolnego w Wilnie, dworu królewskiego w Knyszynie, oraz modernizacji i rozbudowy Starego Zamku w Kamieńcu Podolskim czy zamku w Tykocinie. Kompletnie przebudowany w stylu późnobarokowym przez trzech architektów: Tylmana z Gameren, Jana Zygmunta Deybela i Jakuba Fontanę. Pałac został zniszczony w 1944, odbudowany w latach 1946–1960. Od końca II wojny światowej mieściła się w nim Akademia Medyczna, obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Pierwsze przekazy o istnieniu osady w miejscu pałacu, które zostały potwierdzone wykopaliskami archeologicznymi z 2009 roku, pochodzą z XVI wieku. Znajdował się tu w tym czasie prawdopodobnie dwór sekretarza królewskiego Mikołaja Raczkowicza, po którego śmierci jego żona Katarzyna Wołłowiczówna wniosła go do majątku swojego drugiego męża Piotra Wiesiołowskiego. Na jego też polecenie budowniczy królewski Hiob Bretfus wzniósł w Białymstoku murowany gotycko-renesansowy zamek. Posiadał on dwie kondygnacje, a dostępu do niego broniła fosa i umocnienia ziemne. Syn Piotra – Krzysztof Wiesiołowski został marszałkiem wielkim litewskim. Przed bezpotomną śmiercią w 1637 roku, zapisał swoje dobra skarbowi Rzeczypospolitej, a wdowa po nim otrzymała w zamku jedynie dożywocie

I wojnę światową pałac przetrwał bez większych zniszczeń. Mieścił się tu między innymi szpital polowy. Po wojnie pałac był siedzibą urzędu wojewódzkiego i rezydencją wojewody. Przez krótki okres podczas wojny polsko-bolszewickiej pałac był także siedzibą Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski.

W 1944 roku pałac został w 70 procentach zburzony przez wycofujących się Niemców. Dużą część z tego, co pozostało, zniszczyła w tym samym roku Armia Czerwona. Pałac odbudowano w latach 1946–1960 pod kierunkiem inż. Stanisława Bukowskiego i inż. Władysława Paszkowskiego, nawiązując do stanu z XVIII wieku. Pośpiech, z jakim przeprowadzono prace, nie pozwolił jednak na zebranie pełnej dokumentacji, rekonstrukcja wnętrz jest więc niezbyt wierna. I tak na przykład sala konferencyjna zyskała zieloną tonację, mimo że oryginalnie była biała z bogatymi złoceniami. Do 1990 roku odbudowano Pawilon Toskański i kaplicę pałacową z kopułą i kopiami prac Augustyna Mirysa. We wrześniu 2006 roku, po 200 latach przywrócono na bramie pałacowej herb Branickich Gryf. W czerwcu 2011 roku ukończono rekonstrukcję Pawilonu pod Orłem, który dawniej pełnił rolę woliery.

Aktualnie trwają prace rekonstrukcyjne ogrodów barokowych, by przywrócić je do stanu z XVIII wieku. W tym celu przeprowadzono prace archeologiczne i badania dawnych planów i opisów z epoki. Rekonstrukcja ogrodów trwała do 2012 roku. Planowane jest odbudowanie Pawilonu Chińskiego, Bramy do Zwierzyńca Jeleni, a także wycięcie wysokich drzew znajdujących się wzdłuż południowo-wschodniego boku ogrodów i odtworzenie tam bosketów.

Obecnie w pałacu ma siedzibę rektorat Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

źródło: wikipedia

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 32

 

 Ogród Branickich otwarty jest codziennie przez cały rok. Od 1 kwietnia do 30 września w godzinach od 6.00 do 24.00, a od 1 października do 31 marca: od 6.00 do 22.00.

 

 

 

Pałac Branickich dostępny dla zwiedzających w godzinach otwarcia Muzeum:
wtorek - piątek w godzinach: 10:00 – 17:00
oraz w sobotę i niedzielę: od 9:00 do 17:00.
 
Zwiedzanie wnętrz obejmuje Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz reprezentacyjne sale Pałacu Branickich.
Bilet normalny 12 zł,  ulgowy 6 zł.
 
 

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 1

 

Kompleks pałacowo-parkowy jest zlokalizowany w obrębie ulic Legionowej i Akademickiej, tuż obok Rynku Kościuszki i starego kościoła farnego.

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 2

 

 

Zamki w Polsce - mapa 
 
Mapa zawierająca 164 obiekty polecane do zwiedzania
 
zamki w Polsce okładka 
 

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 4

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 11

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 13

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 20

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 19

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 24

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 26

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 28

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 29

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 30

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 32

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 36

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 37

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 38

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 39

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 44

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 46

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 51

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 53

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 55

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 56

 

Pałac Branickich Białystok Podlaskie 59

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com