Zamek Miecz w Świeciu
Ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. we wsi Świecie na Dolnym Śląsku
Zwiedzając zamki Dolnego Śląska, wielu z nas dociera na Zamek Czocha, co jest oczywiste, bo jest to jeden z najokazalszych zamków w Polsce. Jednak zdecydowana większość pomija inny zamek, znajdujący się zaledwie kilka kilometrów dalej. Mowa o ruinach pomijanych ale i jeszcze częściej mylonych z zamkiem Świecie leżącym nad Wisłą kilkaset kilometrów dalej.
Warto jednak odbić te kilka kilometrów, by zwiedzić ruiny zamku będącego obecnie w rękach prywatnych. Na szczęście nie jest to kolejny przejęty i zapomniany zabytek, jakich wiele w całym kraju. Tutaj widać postępy i zaangażowanie małżeństwa pasjonatów. Ona, historyk on właściciel zakładu kamieniarskiego działającego u stóp zamku. Tą symbiozę widać w postępach trwającej odbudowy oraz w sposobie podejścia do oprowadzanych turystów. Widać i czuć także pasję obecnych gospodarzy, a to daje nadzieję na lepsze czasy dla obecnych ruin tego zamczyska.
Zamek zbudowano prawdopodobnie w XIV w. na polecenia księcia świdnicko-jaworskiego Bernarda w celu ochrony szlaku biegnącego z Łużyc do Lubania i Jeleniej Góry. Był jedną z warowni tzw. Okręgu Kwisy. Wzmiankowany po raz pierwszy w 1329 roku jako castrum Sweta. Utracił znaczenie militarne po włączeniu Górnych Łużyc do korony czeskiej.
Po pożarze w 1527 roku zamek odbudowano w stylu renesansowym. Ponownie przebudowany po pożarze w pierwszej połowie XVIII w., gdy powstał we wschodniej części barokowy pałac. W 1827 r. ponownie spłonął i od tego czasu był już zrujnowany, choć w XX wieku jeszcze częściowo użytkowany, gdy urządzono w nim gospodę. Po II w. św. w części wschodniej utworzono mieszkania socjalne, od 1960 roku pozostaje niezamieszkane. Obecnie trwa odbudowa zamku.
Bryła zamku ma nieregularnie owalny kształt o dł. ok. 27 m i szerokości 11 m. W skład zamku wchodziły: wieża (zachowana do dziś), budynek mieszkalny w części północno-zachodniej, kaplica i dziedziniec w części wschodniej. Całość umocniona była obwodowym murem obronnym, z bramą od strony zachodniej i fosą, a od południa przylegało do niego podzamcze. W XVIII wieku po kolejnym pożarze zbudowano od strony wschodniej pałac w stylu barokowym.
Tyle wikipedia, lecz każdy kto zdecyduje się zwiedzić zamek, wysłucha znacznie obszerniejszej historii, a że obecna właścicielka Pani Żaneta Ganuszewicz jest historykiem, można mieć nadzieję na porządną porcję informacji o zamku, jego historii na przestrzeni wielu wieków oraz o jego mieszkańcach.
kontakt dla grup
tel. 887 820 304
Zamki w Polsce - 164 obiekty polecane do zwiedzania