Zamek Miecz w Świeciu na Dolnym Śląsku

Zamek Miecz w Świeciu na Dolnym Śląsku

Zamek Miecz w Świeciu 

Ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. we wsi Świecie na Dolnym Śląsku

 

   Zwiedzając zamki Dolnego Śląska, wielu z nas dociera na Zamek Czocha, co jest oczywiste, bo jest to jeden z najokazalszych zamków w Polsce. Jednak zdecydowana większość pomija inny zamek, znajdujący się zaledwie kilka kilometrów dalej. Mowa o ruinach pomijanych ale i jeszcze częściej mylonych z zamkiem Świecie leżącym nad Wisłą kilkaset kilometrów dalej.

Warto jednak odbić te kilka kilometrów, by zwiedzić ruiny zamku  będącego obecnie w rękach prywatnych. Na szczęście nie jest to kolejny przejęty i zapomniany zabytek, jakich wiele w całym kraju. Tutaj widać postępy i zaangażowanie małżeństwa pasjonatów. Ona, historyk on właściciel zakładu kamieniarskiego działającego u stóp zamku. Tą symbiozę widać w postępach trwającej odbudowy oraz w sposobie podejścia do oprowadzanych turystów. Widać i czuć także pasję obecnych gospodarzy, a to daje nadzieję na lepsze czasy dla obecnych ruin tego zamczyska.

 

 

Zamek Miecz w Swieciu 1

 

Zamek zbudowano prawdopodobnie w XIV w. na polecenia księcia świdnicko-jaworskiego Bernarda w celu ochrony szlaku biegnącego z Łużyc do Lubania i Jeleniej Góry. Był jedną z warowni tzw. Okręgu Kwisy. Wzmiankowany po raz pierwszy w 1329 roku jako castrum Sweta. Utracił znaczenie militarne po włączeniu Górnych Łużyc do korony czeskiej.

Po pożarze w 1527 roku zamek odbudowano w stylu renesansowym. Ponownie przebudowany po pożarze w pierwszej połowie XVIII w., gdy powstał we wschodniej części barokowy pałac. W 1827 r. ponownie spłonął i od tego czasu był już zrujnowany, choć w XX wieku jeszcze częściowo użytkowany, gdy urządzono w nim gospodę. Po II w. św. w części wschodniej utworzono mieszkania socjalne, od 1960 roku pozostaje niezamieszkane. Obecnie trwa odbudowa zamku.

Bryła zamku ma nieregularnie owalny kształt o dł. ok. 27 m i szerokości 11 m. W skład zamku wchodziły: wieża (zachowana do dziś), budynek mieszkalny w części północno-zachodniej, kaplica i dziedziniec w części wschodniej. Całość umocniona była obwodowym murem obronnym, z bramą od strony zachodniej i fosą, a od południa przylegało do niego podzamcze. W XVIII wieku po kolejnym pożarze zbudowano od strony wschodniej pałac w stylu barokowym.

Tyle wikipedia, lecz każdy kto zdecyduje się zwiedzić zamek, wysłucha znacznie obszerniejszej historii, a że obecna właścicielka Pani Żaneta Ganuszewicz jest historykiem, można mieć nadzieję na porządną porcję informacji o zamku, jego historii na przestrzeni wielu wieków oraz o jego mieszkańcach.

 

Zamek Miecz w Swieciu 4

 

 

kontakt dla grup

tel. 887 820 304

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zamek Miecz w Swieciu 3

 

Zamek Miecz w Swieciu 2

 

Zamek Miecz w Swieciu 5

 

Zamek Miecz w Swieciu 7

 

Zamek Miecz w Swieciu 9

 

Zamek Miecz w Swieciu 6

 

Zamek Miecz w Swieciu 10

 

Zamek Miecz w Swieciu 11

 

Zamek Miecz w Swieciu 13

 

Zamek Miecz w Swieciu 12

 

Zamek Miecz w Swieciu 14

 

Zamek Miecz w Swieciu 15

 

 

Zamki w Polsce - 164 obiekty polecane do zwiedzania

 
zamki w Polsce okładka 
 
 
.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com