Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pałac w Tworkowie - pierwotnie zamek z XVI wieku

Ruiny zamczyska a od XIX w pałacu w Tworkowie znajdują się w północno-zachodniej części wsi, na skarpie leżącej nad rzeczką Psiną.

 

     Śląsk to nie tylko kopalnie i hałdy węgla. Śląsk to także wiele zabytków rozrzuconych dosyć szczodrze po całym regionie. Zamków i pałaców można zobaczyć tutaj całkiem sporo, i nie trzeba koncentrować się wyłącznie na Pszczynie, Żorach, Chudowie czy Będzinie. Sporo zabytkowych obiektów rozrzuconych jest wokół Raciborza i Rybnika. Jednym z nich jest zamek a w późniejszym okresie pałac w Tworkowie. Odległości są niewielkie, więc część z nich zwiedzić można rowerem. W samym Tworkowie poza prezentowanym zamkiem warto zwiedzić także pobliski kościół, w którym prezentowane sąnajstarsze w Europie żupany pogrzebowe. Skupmy się jednak na samym zamku czy też w obecnej formie ruinach pałacu.
 
 
Pałac zamek w Tworkowie 45
 
 

Ruiny zamku usytuowane są w północno-zachodniej części Tworkowa, na skarpie ponad korytarzem rzeki Psiny. Otoczone są częściowo nawodnioną fosą. Jest to dawna siedziba Reiswitzów i Tworkowskich wzniesiona prawdopodobnie w II połowie XVI wieku na fundamentach zamku średniowiecznego.
Pomimo częstej zmiany właścicieli sam zamek nie ulegał większym przeobrażeniom. Trójskrzydłowa budowla została wzniesiona na planie zbliżonym do podkowy, przy czym część środkowa (północna) posiadała wybrzuszenie w kierunku południowym z dwoma skrzydłami po bokach obejmującymi dziedziniec. Układ pomieszczeń był nieregularny, przeważnie jednotraktowy.

Sytuacja ta uległa zmianie w roku 1860, kiedy nowym właścicielem zamku został hrabia von Saurma-Jeltsch. Postanowił on przebudować zamek, mimo że w 1830 roku obiekt był gruntownie odnowiony.  Zadanie to zostało powierzone znanemu architektowi Carlowi Heydenreichowi. Podczas trwającej dwa lata przebudowy, poszerzono i podwyższono narożnik północno-zachodni, a przy skrzydle zachodnim od strony dziedzińca wzniesiono nową czworoboczną wieżę. W wieży zachowały się fragmenty poprzedniej budowli, w tym kamień z datą 1567. W 1876 roku wieża otrzymała zegar czterotarczowy, który zamontował zegarmistrz Weiss z Głogówka. Także dach zamku kryty gontem otrzymał pokrycie z szarego łupku. Dziedziniec otoczono dwukondygnacyjnymi podporami filarowymi połączonymi łukami (arkady filarowe), wprowadzono zwieńczenie elewacji w formie trójkąta ograniczonego gzymsami oraz ścianki w stylu renesansowym przysłaniające częściowo dach (facjatki renesansowe). W ten sposób przy wykorzystaniu części renesansowej budowli powstał pałac w neorenesansowym stylu z licznymi wieżyczkami i facjatkami.

Kres świetności zamku położył pożar, który wybuchł w nocy z 8 na 9 stycznia 1931 roku. Ogień strawił cały budynek łącznie z wieżą zegarową. Mimo, że w oficjalnych dokumentach stwierdzono, że przyczyna ognia była nieznana, istnieją przypuszczenia o celowym podpaleniu zamku w celu uzyskania odszkodowania. Nikt nie podjął wysiłku jego odbudowy, a niedługo później podczas trwających 3 tygodnie działań wojennych w marcu 1945 roku zamek został ponownie spalony.

Do naszych czasów dotrwał jako ruina. Na mocy uchwały Rady Gminy Krzyżanowice z dnia 26.06.2003 r. zamek został przejęty na własność gminy Krzyżanowice od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Opolu. Teren wokół ruin został uporządkowany poprzez wywóz gruzu oraz wycięcie samosiejek drzew i krzewów. Obecnie możemy zobaczyć odsłonięte wypalone mury, resztki wieży oraz renesansowe portale. W skrzydle wschodnim i zachodnim w dolnych partiach widoczne są wątki murów o gotyckim układzie cegieł, a w partiach górnych - fragmenty pochodzące z okresu budowy renesansowej. W pomieszczeniach przyziemia częściowo zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami. W jednym z pomieszczeń skrzydła zachodniego widać pilastrowe podziały ścian ze śladami skromnej dekoracji stiukowej z II połowy XVII wieku. W zewnętrznej elewacji skrzydła wschodniego pozostały cztery okna w obramieniach kamiennych sfazowanych, otoczone resztkami dekoracji sgraffitowej o motywach roślinnych z II połowy XVI wieku. Na wschód od zamku w zdewastowanym, niewielkim krajobrazowym parku zamkowym zachowały się obszerne piwnice sklepione kolebkowo, murowane z kamienia w XVI/XVII wieku.

Jak wyglądały wnętrza zamku, można przeczytać we wspomnieniach Ludwika Bielaczka, tworkowskiego fornala, opublikowanych w książce Ze studni zapomnienia. Autor pisze, że wstępu na szeroką klatkę schodową "broniły" zbroje dwóch rycerzy, "[...] z wielkich obrazów, płócien, które zajmowały nieraz całą ścianę sali, patrzyły przyćmione postacie jeźdźców, siedzących na barwnie przystrojonych koniach. Wszędzie stały szafy: niektóre z nich były wykładane szlachetnym drzewem, inne misternie rzeźbione. Galeria zawieszona była trofeami myśliwskimi - skórami i rogami różnych zwierząt krajowych i egzotycznych, upolowanych niegdyś przez dawnych właścicieli zamku. Cała jedna sala położona w dolnej kondygnacji [...], była zawieszona wszelkiego rodzaju bronią: mieczami, szablami, rapierami [...]". Zbrojownia sklepiona była ostrołukowo i być może należała do najstarszych fragmentów zamku.

Zamek miał też swoją Białą Damę, której ukazanie się zawsze zwiastowało jakieś nieszczęście. Po raz ostatni ukazała się ona w Wigilię 1930 roku, co rzeczywiście było zapowiedzią katastrofalnego pożaru.


Gmina Krzyżanowice

 http://www.krzyzanowice.pl/turystyka/ruiny_w_tworkowie.html

Od kilku lat trwają prace konserwatorskie i zabezpieczające ruiny. Efekty widać doskonale a sposób zabezpieczenia ruin powinien być wzorem dla wielu innych obiektów w Polsce. 

Kolejny etap prac na ruinach to zadaszenie i zamknięcie prawego skrzydła. Ta część przeznaczona będzie na ekspozycję przedmiotów znalezionych podczas prac wykopaliskowych, oraz na organizację imprez.

 

Pałac zamek w Tworkowie 32

 

Dawna fosa to obecnie teren przygotowany na pikniki i imprezy rycerskie. Jest wszystko co potrzeba do zorganizowania imprezy sporych rozmiarów. Bliskość innych zamków i pałaców po Polskiej i Czeskiej stronie daje duże możliwości.

 

Pałac zamek w Tworkowie 7

 

Ruiny są dostępne bezpłatnie dla zwiedzających, codziennie od godz. 10.00 do godz. 18:45.

(gmina Krzyżanowice niedaleko Raciborza)

ul. Główna 5, 47-450 Krzyżanowice pow. raciborski, woj. śląskie
  +48 32 419 40 50, 419 40 51, 419 42 13
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Pałac zamek w Tworkowie 1

 

Zamki i pałace w okolicy jakie warto odwiedzić.

 

zamek pałac na śląsku

 

Pałac zamek w Tworkowie 4

 

Pałac zamek w Tworkowie 5

Pałac zamek w Tworkowie 6

 

Pałac zamek w Tworkowie 8

 

Pałac zamek w Tworkowie 11

 

Pałac zamek w Tworkowie 14

 

Pałac zamek w Tworkowie 16

 

Pałac zamek w Tworkowie 17

 

Pałac zamek w Tworkowie 21

 

Pałac zamek w Tworkowie 22

 

Pałac zamek w Tworkowie 24

 

Pałac zamek w Tworkowie 25

 

Pałac zamek w Tworkowie 28

 

Pałac zamek w Tworkowie 29

 

Pałac zamek w Tworkowie 33

 

Pałac zamek w Tworkowie 35

 

Pałac zamek w Tworkowie 36

 

Pałac zamek w Tworkowie 37

 

Pałac zamek w Tworkowie 38

 

Pałac zamek w Tworkowie 40

 

Pałac zamek w Tworkowie 43

 

Pałac zamek w Tworkowie 45

 

 

opracowanie - Albin Marciniak

Obszerne fotorelacje z wielu zamków i pałaców w Polsce

 

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/polska-zamki-palace

 

 

 
zamki i palace
 
 
 
Mapa zawierająca 164 obiekty polecane do zwiedzania
 
zamki w Polsce okładka 
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 319 gości oraz 0 użytkowników.