Zamek Leszczyńskich w Rydzynie
jeden z najpiękniejszych przykładów architektury barokowej w Polsce
Nieopodal Leszna, w połowie drogi pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem, w rozległym parku, otoczony fosą, stoi sobie okazały 600 letni zamek. Obiekt ten został wpisany w marcu 2017 roku do grona Pomników Historii. Ze względu na swoje położenie, otoczenie oraz przestronne, bogato zdobione sale balowe, zamek cieszy się dużą popularnością nie tyle pośród zwiedzających, co nowożeńców pragnących swoich gości podejmować w takich wyjątkowych przestrzeniach.
Korzystając z okazji zwiedziłem dogłębnie Zamek w Rydzynie a aby jeszcze bardziej poczuć klimat tego miejsca, spędziłem noc w jednej z obszernych komnat. Jako że bywam na zamkach w całej Europie, miałem sposobność nocować w wielu z nich. Zamki to także legendy o duchach... i nie tylko legendy, o czym miałem okazję przekonać się już wielokrotnie, także i w Rydzynie.
Jak na poważny zamek przystało, jest także legenda o nieodkrytym do dzisiaj wielkim skarbie. Jest także zasypana głęboka studnia w której także może być ukryty skarb. Każdy szanujący się zamek posiadał tajemnicze tunele biegnące głęboko pod, a wychodzące daleko poza obręb posiadłości. Tutaj o skarbie i tunelu jest nie tylko legenda ale i ...
Zamek w Rydzynie, jako magnacka rezydencja Króla Polski Stanisława Leszczyńskiego oraz Książąt Sułkowskich, został zbudowany na murach twierdzy warownej z XV w., którą to twierdzę wzniósł założyciel miasta Rydzyna- Jan z Czerniny. W XVIII wieku kilkakrotnie przebudowywany, pozostał w rękach rodziny Sułkowskich aż do roku 1909, kiedy to umiera ostatni z rodu- Antoni Sułkowski. W okresie od 1928- 1939 roku, w Zamku mieściło się eksperymentalne gimnazjum i liceum prowadzone przez prof. Łopuszańskiego, z którego wyszło wielu światowej sławy naukowców i pisarzy. W 1945 roku spalony przez wojska radzieckie, doczekał się w latach 70-tych XX w. odbudowy, dokonanej przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Obecnie tak Zamek jak i całe otoczenie parkowe, jest udostępnione dla zwiedzających.
ZAMEK SIMP w RYDZYNIE
Pl. Zamkowy 1
64-130 Rydzyna
Na ścianie obok wejścia do zamku umieszczona jest tablica. Poświęcona jest Witoldowi Kaweckiemu, inicjatorowi odbudowy Zamku w Rydzynie.
HISTORIA
Ożywiony ruch budowlany w rydzyńskiej rezydencji całkowicie ustał po drugim rozbiorze Polski. Niepospolitej chwały przydał nazwisku Sułkowskich z Rydzyny dzielny, nieprzeciętnie zdolny Józef Sułkowski, adiutant Napoleona, poległy bohatersko w Kairze. Nazwisko jego kuzyna Antoniego Pawła, IV Ordynata na Rydzynie odnaleźć można na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Ostatni z książąt Sułkowskich na Rydzynie zmarł bezpotomnie w 1909 r. Dobra rydzyńskie wraz z zamkiem przejęte zostały przez władze pruskie. Na mocy traktatu wersalskiego 1919 r. powróciły one do granic państwa polskiego. W oparciu o statut Ordynacji Sułkowskich, w 1924 r. powstała Fundacja imienia tego rodu, mająca za cel nadrzędny prowadzenie działalności edukacyjnej. W 1928 r. w przystosowanym uprzednio Zamku otwarto męskie, internatowe Gimnazjum im. Sułkowskich. Ciekawy program nauczania i wychowywania uczniów był dziełem dyrektora tej szkoły, prof. Tadeusza Łopuszańskiego.
W czasie okupacji hitlerowskiej Fundacja została zlikwidowana, zaś w Zamku urządzono internatową szkołę Hitlerjugend. W końcu stycznia 1945 r.Zamek w Rydzynie został spalony. Pomimo upaństwowienia dóbr Fundacji, prawnie istniała ona jeszcze w latach 1945-1951. Spalony Zamek czekał na nowego użytkownika do 1970 r. Po przejęciu przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich(SIMP), został odbudowany zaś jego najpiękniejsze wnętrza odtworzono na podstawie zachowanej dokumentacji fotograficznej z okresu międzywojennego. Prace zakończono w 1989 r. Zamek SIMP w Rydzynie w 1994 r. otrzymał prestiżowe wyróżnienie międzynarodowej organizacji EUROPA NOSTRA w uznaniu doskonałości restauracji wspaniałego zamku barokowego.
Dawne wyposażenie wnętrz Zamku w Rydzynie uległo rozproszeniu jeszcze przed pierwszą wojną światową. Nowo zrekonstruowane wnętrza urządzono w nawiązaniu do przekazów historycznych. Na zamkowe kolekcje składają się obecnie m.in. komplety mebli, zabytkowe ryciny, pamiątki po Sułkowskich, zbiory przyrodnicze (m.in. kolekcja motyli tropikalnych, trofea łowieckie). Biblioteka gromadzi publikacje związane z dawnymi właścicielami Zamku, Gimnazjum im. Sułkowskich z okresu międzywojennego oraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników (SIMP). Zamek dostępny jest dla zwiedzających codziennie od 9.00 - 15.00, a następnie od 19.00 - 21.00 oraz w soboty od 12.00 - 17.00.
Zamki w Polsce