Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

 Zamek kamieniecki w Odrzykoniu
 
Obecnie ruiny gotyckiej XIV-wiecznej, rozbudowanej w stylu renesansowym w XVI wieku budowli w Odrzykoniu.

 
 
Na kamiennym wzgórzu (452 m n.m.p.) górującym nad doliną Wisłoka, na terenie wsi Odrzykoń w powiecie Krośnieńskim wznoszą się ruiny gotyckiego zamku Kamieniec. Położony wśród malowniczych wzgórz Podkarpacia i widoczny z daleka jest częstym celem wycieczek weekendowych.
 
 
 
 
Historia
 
Pod koniec XVIII w. wielka wichura zerwała dach z zamku wysokiego, a ówczesny właściciel - Pan Hrabia Józef Jabłonowski - wyprowadził się z zamku łącznie z całym dobytkiem do dworu w Krościenku Wyżnem. Mury zamku narażone przez około 200 lat na panujące w tym rejonie, ostre warunki atmosferyczne powoli ulegały degradacji. Reszty zniszczenia dokonała okoliczna ludność, która przez około 100 lat traktowała zamek jako kamieniołom. Z dawnej fortalicji pozostało jedyne około 1/4 substancji zabytkowej.
 
 
 
 
Współczesność
 
Od roku 1998 zamek jest własnością Skarbu Państwa, a obecnie na podstawie dwudziestoletniej umowy o dzierżawę zarządza nim rodzina Kołderów, będących jednocześnie właścicielami powstałego dzięki im staraniom Muzeum Zamkowego. Prowadzą oni aktywne prace nad restauracją ruin zamkowych oraz wzbogacania zbiorów samego Muzeum.
 
 
 
Widok z zamku
 
 
 
 
Legendy (skały Prządki)
Rezerwat Przyrody Prządki jest doskonałym rozwiązaniem dla osób które nie mają więcej wolnego a chcą maksymalnie wykorzystać ciepły letni weekend.
Rezerwat istnieje od 1957 roku. Teren rezerwatu w całości leży w gminie Korczyna, na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna, tuż przy trasie Krosno Rzeszów, dokładniej znajduje się on  43km od Rzeszowa oraz 12km od Krosna.
Atrakcjami rezerwatu jest 5 szlaków turystycznych, z pięknymi skałkami i widokami oraz zamek Kamieniec.
Rezerwat Przyrody Prządki tworzy zespół ostańców skalnych, skały te sięgają nawet ponad 20m, zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji stworzył swoje oryginalne kształty. Niektóre skały mają własne nazwy: Prządka-Baba,   Prządka-Matka, Herszt. Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosiła, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w dni świąteczne.
Rezerwat Przyrody jest położony w obrębie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i jest jego największą atrakcją turystyczną. Dzisiejsza powierzchnia chroniona wynosi 13,63 ha.
Czarnorzecko – Strzyżowski Park Krajobrazowy posiada 5 szlaków turystycznych: Prządki  - Strzelnica, Odcinek Kamieniec – Prządki,Czarnorzeki – Dział, Strzelnica – Sucha Góra oraz szlak przy Zamku Kamieniec.

 
 

Zemsta (szlak Śladami A.Fredry)
http://www.wrota.podkarpackie.pl/pl/turystyka/szlaki/szlak_sladami_fredry

Trasa międzynarodowego szlaku turystycznego "Śladami Aleksandra Fredry" liczy prawie 450 kilometrów. Prowadzi ona z ruin zamku "Kamieniec" na pograniczu Korczyny i Odrzykonia, przez Korczynę, Krościenko Wyżne, Hoczew, Cisną, Lesko, przejście graniczne Krościenko-Smolnica, Sambor, Rudki, Beńkową Wisznię, Jatwięgi, Lubień Wielki, Lwów, Przyłbice, przejście graniczne Szeginie-Medyka, Przemyśl, Surochów k/Jarosławia, Nienadową, do zamku "Kamieniec". Gorąco zachęcamy turystów, miłośników przygód i pogodnej, do refleksji nakłaniającej literatury, a także podkarpackiej przyrody i niepowtarzalnego, galicyjskiego klimatu do przemierzenia tego nowego szlaku turystycznego.
 

http://www.kamieniec.blogspot.com/

 

 
 Zamki i pałace
 
zamki i palace
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com