Mysia Wieża w Kruszwicy

Mysia Wieża w Kruszwicy


 Mysia Wieża lub też Wieża Popiela w Kruszwicy

 

Najcenniejszym zabytkiem Kruszwicy, niepisanym symbolem miasta jest ceglana, gotycka wieża samotnie stojąca na Wzgórzu Zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego, zwana Mysią. Wieża jest ośmioboczna, ma 32 m wysokości i wraz z resztami murów stanowi pozostałość zamku obronnego z XIV w. Zamek ten zbudowano z fundacji króla Kazimierza Wielkiego ok. 1350 r. w miejscu starego grodu.

Mysia Wieża – ceglana, ośmioboczna wieża o wysokości 32 metrów, znajdująca się w Kruszwicy, na Półwyspie Rzępowskim Jeziora Gopło. Ciekawostką jej architektury jest to, że w środku jest okrągła, a dziury, które znajdują się na jej ścianie wcale nie są oknami, ale pozostałością po rusztowaniu. Stanowi pozostałość zamku w Kruszwicy, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku. Początkowo była warownią, która miała strzec Kruszwicy przed krzyżakami. Następnie, po upadku tego zakonu, stała się siedzibą kruszwickiej kasztelanii i starostwa. Została zniszczona przez Szwedów w 1657 roku, wcześniej przez dwa lata była przez nich okupowana. Od 1895 roku jest atrakcją turystyczną Kruszwicy i punktem widokowym. Z jej czubka można dostrzec Inowrocław, Strzelno, Radziejów.


Kruszwica Mysia Wieża Popiela 1
 
 
Legenda
 
Istnieje kilka legend związanych z Mysią Wieżą. Nazwa "Mysia Wieża" nawiązuje do Popiela, legendarnego władcy Polski, wygnanego przez księcia Polan Siemowita, przodka Mieszka I. Legenda ta jest przytoczona w Kronice polskiej Galla Anonima. Jednakże historia ta miała się wydarzyć prawie czterysta lat przed wybudowaniem obecnej wieży, a lokalizuje ją w tym miejscu dopiero Kronika wielkopolska. Legenda prawdopodobnie przejęta jest ze źródeł zachodnioeuropejskich, gdyż podobne podanie o złym władcy, pożartym w wieży przez myszy, istnieje na terenie Niemiec i dotyczy Mysiej Wieży w mieście Bingen.
 

 

Kruszwica Mysia Wieża Popiela 21
 
Mysia Wieża uważana jest przez radiestetów za jedno z tzw. "miejsc mocy", czy też czakramów.

 

 

 Kruszwica Mysia Wieża Popiela 2
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 3
 
 
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 5
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 6
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 7
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 8
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 9
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 10
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 11
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 12
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 14
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 15
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 16
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 17
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 18
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 19
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 20
 
 
 
Kruszwica Mysia Wieża Popiela 22
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com