Baszta Sandomierska na Wawelu

Baszta Sandomierska na Wawelu

   Baszta Sandomierska – jedna z trzech istniejących baszt na wzgórzu wawelskim, położona na jego południowo-zachodnim skraju. Wraz z basztą Lubranką (Senatorską) tworzy unikatowy zespół tzw. baszt ogniowych z połowy XV w. Po raz pierwszy wzmiankowana w źródłach jako "nowa wieża" w związku wydarzeniem z 1462 roku, gdy ścięto na wzgórzu obok niej sześciu rajców po zamordowaniu przez mieszczan magnata Jędrzeja Tęczyńskiego. Według tradycji więziono tu szlachtę z Ziemi Sandomierskiej.
Wszyscy zwiedzający wchodzący na Wawel od strony Bulwarów Wiślanych przechodzą obok tej baszty. Warto wspiąć się po schodach na jej najwyższą kondygnację, by z okien zobaczyć rozległą panoramę.

Baszta Sandomierska na Wawelu 2a
 
 
 
Dolne kondygnacje baszty zostały przebudowane w XVI-XVII w. z przeznaczeniem na kwaterę dla pachołków starościńskich. W XVIII w. była w złym stanie. W 1856 została przebudowana przez Austriaków, m.in. ze zmianą nakrycia i dostawieniem dobudówki z klatką schodową. Przeróbki te zostały usunięte przez Zygmunta Hendla w trakcie prac prowadzonych w latach 1911-1914. W ramach ostatnich prac konserwatorskich, prowadzonych w latach 2003-2004 według projektu arch. Piotra Stępnia i dr. Stanisława Karczmarczyka, m.in. zrekonstruowano trzy wykusze strzelnicze, ganek III piętra, wykonano zewnętrzne schody prowadzące na ten ganek i przywrócono pierwotny układ stropów w górnych kondygnacjach baszty.


Baszta Sandomierska na Wawelu 1
 
 
Obok baszty ciągnie się wzdłuż zieleńca pas kamiennych murów obronnych nadbudowanych w okresie powojennym na fundamentach z początku w. XIV. Znajduje się przy nich ujście kanału, którym w 1772 konfederaci barscy dostali się na Wawel.
 
 
od 1 maja do 30 września czynna codziennie.
 
 
Baszta Sandomierska na Wawelu 48
 
 
Baszta Sandomierska na Wawelu 46
 
Baszta Sandomierska na Wawelu 27


Baszta Sandomierska na Wawelu 28

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 33

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 30

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 34

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 31

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 35

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 29

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 36

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 37

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 32

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 38

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 40

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 39

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 41

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 42

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 43

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 44

 

Baszta Sandomierska na Wawelu 45

 

 

opracowanie & foto : Albin Marciniak

 

Zamki w Polsce

 
Najpiękniejsze i najokazalsze obiekty obronne
 
 
ZAMKI W POLSCE baner
 
 
 
Baszta Sandomierska na Wawelu
 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com