Synagoga EL Ghriba w Tunezji, najstarsza synagoga w Afryce
Wyspa Dżerba u wybrzeży Tunezji, połączona z lądem "groblą rzymską" otoczona wodami Morza Śródziemnego, przyciąga turystów z całej Europy. Poza wygodnymi hotelami, piaszczystymi plażami, ciągle świecącym słońcem i najlepszymi daktylami na świecie, na wyspie jest także wiele zabytków i ciekawych miejsc które można zwiedzić. Jednym z takich obiektów będących żelaznym punktem każdej wycieczki jest Synagoga El Ghriba.
Synagogę prawdopodobnie założyli kapłani, którzy uciekli z Jerozolimy po zniszczeniu Świątyni Salomona przez Nabuchodonozora w 586 roku p.n.e. Kapłani mieli ze sobą zabrać drzwi i kamień z ołtarza zniszczonej świątyni. Dziś zwiedzający mogą zobaczyć ten kamień wmurowany w sklepienie synagogi.
Inne tradycje usiłują wyjaśnić znaczenie i świętość budowli. Jedna z nich mówi, że synagoga została zbudowana na miejscu, gdzie mieszkała pewna młoda obca dziewczyna (ghariba), która nie była akceptowana przez mieszkańców wyspy. Pewnego dnia zmarła w wyniku pożaru, który zniszczył jej szałas, ale nie uszkodził ciała. Wówczas Żydzi uznali ją za świętą i postanowili na tym miejscu wznieść synagogę. Inna wersja tradycji mówi, że dziewczyna była uchodźcą z Izraela, zabrała ze sobą zwój Tory i kamień ze Świątyni Jerozolimskiej. Synagoga zaś miała powstać w miejscu, gdzie zmarła z wyczerpania.
W szklanych gablotach eksponuje się srebro, podarowane przez odwiedzających.
Obecna synagoga powstała w XIX wieku na miejscu budowli z XVI wieku. W odróżnieniu od innych synagog na wyspie składa się z dwóch krytych sal.
adres : Errriadh, Hara Sghira Er Riadh, Tunezja
5 października 1985 roku arabski ochroniarz otworzył ogień do modlących się w synagodze Żydów. Zginęło 5 Żydów, a 2 osoby zostały ranne. 11 kwietnia 2002 doszło do zamachu - ciężarówka wypełniona gazem eksplodowała w pobliżu synagogi powodując śmierć 21 osób, w tym 14 niemieckich turystów. Do zamachu przyznała się Al-Ka’ida. W dniu święta Pesach synagoga jest celem pielgrzymek tunezyjskich Żydów.
na lewo wejście do synagogi a na prawo wejście do części klasztornej.
Klasztorna część przylegająca do synagogi którą można zobaczyć wyłącznie przy wyjątkowych okazjach.