Tunezja w Afryce Północnej - zasady wyjazdu nie tylko na wakacje

 Tunezja w Afryce Północnej na wakacje ? Czy to dobry kierunek ?

 Obowiązujące warunki wjazdowe do Tunezji.

 

   Tunezja w ostatnich latach była popularnym kierunkiem wypoczynku rodaków, a zainteresowanie wzrastało z roku na rok, jednak na kilka ostatnich miesięcy Tunezja zamarła. Sytuacja pandemiczna na świecie pozbawiła Tunezję turystów a wpływy z turystyki to poważne źródło dochodu wielu mieszkańców tego malowniczego kraju. Kraju w którym tysiącletnią historię spotyka się na każdym kroku a czyste plaże i ciepłe morze kuszą przez cały rok.
To właśnie w Tunezji kręcono kultowe filmy. Gwiezdne Wojny, Angielski Pacjent, Gladiator czy Quo Vadis to tylko cząstka filmów nakręconych w pięknych Górach Atlasu czy Gajach Palmowych. Młody Anakin mieszkający w mieście wykutym w skałach to nie tylko scenografia do filmu ale prawdziwa Matmata którą chętnie odwiedzają turyści z całego świata.
Kartagina w Afryce to nie tylko tytuł książki ale realne pozostałości po Rzymianach, podobnie jak Termy Antoniusza czy resztki ze 132 kilometrowego akweduktu, doprowadzającego wodę ze źródeł Świętej Góry do Tunisu.

 

Tunezja Djerba 2021 foto Albin Marciniak 31

 

Czy wyjazdu do Tunezji należy się obawiać ? Nie bardziej niż wyjazdu do Paryża, Londynu czy Brukseli, przy czym w Europie ciężko o tak ciepłe morze i czyste, piaszczyste plaże. Jedyne czego można się obawiać to tego, że Tunezja wciąga. Na szczęście ceny bardziej pozwalają na tygodniowy pobyt tam, niż na podobny pobyt nad naszym Bałtykiem.

Wybierając się do Tunezji, warto przeglądnąć oferty wielu biur podróży specjalizujących się w takich wyjazdach. To w przypadku zwiedzania i wypoczynku w Tunezji zdecydowanie ułatwia podróżowanie i gwarantuje znacznie niższe ceny, niż gdybyśmy zdecydowali się na indywidualną wycieczkę.

 

Tunezja Djerba 2021 foto Albin Marciniak 10

 

Sprawdziłem jak to wygląda w praktyce i aby informacje były jak najbardziej aktualne i miarodajne, wybrałem się do Tunezji z lotniska Okęcie w Warszawie. Wyjazd zorganizowany a lot czarterowy.

Od wejścia na teren lotniska musimy mieć zasłonięte usta i nos. Odprawa jak i kontrola bezpieczeństwa odbywa się na bieżąco. Kolejki do odprawy mogą się tworzyć w zależności od kumulacji kilku lotów.

 

Lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie 25

 

Czekając na wejście na pokład samolotu w Warszawie, pasażerowie są informowani o kolejności wejścia. Nie tworzy się więc kolejka na bramkach. Pasażerowie zapraszani są zgodnie z kolejnością miejsc od końca samolotu. Na pokładzie obsługa aplikuje każdej osobie płyn do dezynfekcji rąk oraz sprawdza maseczki. Jeżeli ktoś ma problem se swoją maseczką, obsługa pokładowa poda nową.  W trakcie lotu można skorzystać z płatnego serwisu pokładowego. To zwalnia z noszenia maseczki na czas spożywania posiłku lub picia. Identycznie jest w trakcie lotu powrotnego. Niestety, przez sytuację pandemiczną i obostrzenia oraz ograniczenia, na pokładzie samolotu skorzystać można z napoi i drobnych przekąsek, natomiast ciepłe posiłki należy zamawiać podczas bukowania biletu.

 

wyjazd do Tunezji zasady covidowe 16

 

Przed wylądowaniem w Tunezji, wszyscy otrzymują do wypełnienia karty meldunkowe, druki dotyczące lotu i innych odwiedzonych krajów w ciągu ostatnich 14 dni, oraz oświadczenia dot. covid-19. Mały druczek meldunkowy składający się z dwóch części należy trzymać w paszporcie, Jedną część zabiera celnik podczas przekraczania granicy na lotnisku po przylocie (wjeździe) a drugą przy opuszczaniu kraju. Warto zadbać by nie zaginęła podczas pobytu w Tunezji.

 

Tunezja Djerba 2021 foto Albin Marciniak 58

 

 

W trakcie lotu z Tunezji do Polski, także wypełnia się kartę pobytową, podając informacje o locie, miejscu przebywania po powrocie do kraju, dane kontaktowe, oraz kontakt do osoby wskazanej, z którą służby sanitarne mogą się kontaktować, w przypadku wystąpienia objawów i hospitalizacji pasażera.

 

wyjazd do Tunezji zasady covidowe 5

 

 

Po wejściu do terminala lotniska czeka nas automatyczna kontrola temperatury ciała w trakcie przechodzenia przez bramki a następnie odbierane są od nas wypełnione druki.Celnik zapyta nas i poprosi o okazanie odpowiednich dokumentów potwierdzających szczepienia, przebytą chorobę lub aktualne wyniki testów. Takie dokumenty należy posiadać przy sobie w wersji papierowej.

 

wyjazd do Tunezji zasady covidowe 12

 

 

Obowiązujące warunki wjazdowe do Tunezji:

 

1. Negatywny test PCR nie jest wymagany od podróżujących do Tunezji, spełniających następujące kryteria :

- Osoby zaszczepione, które otrzymały pełną dawkę szczepionki oraz posiadają kod QR potwierdzający szczepienie.
- Ozdrowieńców, którzy przeszli COVID-19 co najmniej 6 tygodni przed wejściem na pokład samolotu, pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia lekarskiego wydanego przez właściwe organy.

2. Każdy podróżujący w wieku powyżej 12 lat, który nie spełnia warunków zawartych w punkcie (1), zobowiązany jest do przedstawienia negatywnego testu PCR wykonanego na 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu oraz opatrzonego kodem QR lub okazania zaświadczenia lekarskiego wydanego przez odpowiednie władze sanitarne kraju.

3. Indywidualni podróżni niebędący rezydentami długoterminowymi i niespełniający warunków zawartych w punkcie (1), zobowiązani są do przedstawienia pisemnego oświadczenia (attestation sur l’honneur) o poddaniu się i przestrzeganiu 7-dniowej
samoizolacji w hotelu.

4. Podróżujący do Tunezji na pokładzie lotów czarterowych lub rejsowych w ramach zorganizowanych wyjazdów w formie wycieczek lub też objazdówek (inclusive tours), zobowiązani są do przestrzegania następujących zasad :
- Pozostawanie w zorganizowanych grupach (cohorting) zaraz po przybyciu do Tunezji, podczas transferu, zakwaterowania oraz przemieszczania się w turystycznych obiektach noclegowych jak i poza nimi.
- Ścisłe przestrzeganie Protokołu Sanitarnego obowiązującego dla całego Sektora Turystycznego Tunezji.

5. Po przylocie do Tunezji prowadzone są losowe testy na wybranej grupie pasażerów. Każda osoba z pozytywnym wynikiem zostanie umieszczona na kwarantannie w specjalnie do tego wyznaczonych ośrodkach.

 

Zmiany:

 

Odnośnie przepisów wjazdowych do Tunezji najwięcej się zmieniło dla podróżujących indywidualnie i tak, począwszy od 25 sierpnia 2021 wchodzą w życie następujące zasady :

- osoby zaczepione pełną dawką kwarantanna 10 dniowa w dowolnym miejscu pobytu (Tunezja akceptuje wszystkie istniejące szczepionki na świecie)

- pozostali kwarantanna 10 dniowa w obiektach hotelowych wyznaczonych przez rząd tunezyjski

- obowiązkowy test PCR wykonany na 72H przed wylotem.

Odnośnie turystów pakietowych którzy wykupili swój pobyt wraz z przelotem w biurze podróży obowiązuje zasada cohortingu czyli trzymania się w grupie, mogą korzystać z wycieczek fakultatywnych, plaży, basenów itp. Itd. …

Oczywiście ich również obowiązuje test PCR niezależnie od szczepienia czy też jego braku. Przepisy dla turystyki w takiej formie obowiązują od 9 lipca, aktualne nic się nie zmieniły.  

 

 

 

wyjazd do Tunezji zasady covidowe 1

 

 Testy przed wylotem można wykonać w wielu miejcach, jak choćby w punkcie działającym 24h 7 dni w tygodniu na parkingu przy gali odlotów lotniska w Balicach. Po wykonaniu testu otrzymujemy karteczkę ze swoim kodem pozwalającym sprawdzić wynik na stronie. Ze strony drukujemy dokument potwierdzający wynik testów zarówno w wersji polskiej jak i angielskiej. Taki wydruk możemy otrzymać także na miejscu ok. 30 minut po pobraniu wymazu. O gotowym wyniku zostajemy poinformowani sms-em na następny dzień po wykonaniu testu. Treść wiadomości:

"Twój wynik testu na obecność koronawirusa już czeka na Ciebie na Internetowym Koncie Pacjenta. Wejdź na pacjent.gov.pl i zaloguj się na swoje IKP."

 

wyjazd do Tunezji zasady covidowe 10

 

 

Jeżeli nie mamy dokumentów potwierdzających szczepienia lub przebytej choroby, po powrocie do kraju na lotnisku służba celna wprowadza nasze dane do systemu. Od tego momentu mamy 48 h na wykonanie testu antygenowego. W przypadku jego braku lub jego wynik będzie pozytywny, automatycznie zostajemy objęci kwarantanną. Po wykonaniu testu jego wynik zostaje automatycznie wprowadzony do bazy danych i nie musimy się już niczym martwić. Dla ułatwienia podróżnych takie punkty są w wielu miejscach. Ja skorzystałem z jednego z dwóch punktów zlokalizowanych w hali odbioru bagażu. Po 20 minutach od wykonania badania, mogłem spokojnie wracać do domu.

 

Tunezja Dżerba 5 1

 

 

Ograniczenia i maseczki w Tunezji.

 

Przejazd z lotniska do hotelu w klimatyzowanym autokarze oczywiście z maseczkami na twarzy. Także w hotelu w częściach wspólnych powinno się nosić maseczki. Powinno, ale to przestrzega w zasadzie tylko obsługa hotelu, restauracji i kucharze. Także na targu czy podczas spacerów w większej grupie należy mieć zasłoniętą twarz i nos. W przypadku osób indywidualnych zarówno sprzedawców jak i klientów, obserwowałem całkowitą dowolność. 

 

Tunezja Djerba 2021 foto Albin Marciniak 16

 

 

 

Ważna uwaga dla osób nie rozstających się ze swoim telefonem.


W każdym hotelu czy miejscach użyteczności publicznej, bez problemu działa Wi-Fi. Po wylądowaniu w Tunezji a w zasadzie już po wejściu do samolotu w Polsce, należy wyłączyć transmisję danych. Zapominalscy mogą otrzymać bardzo dotkliwy rachunek od swojego operatora. Po wylądowaniu otrzymamy SMS z takim komunikatem:
Witaj w Tunezji. Ceny: 6,05 zl/min za połączenie wykonane do Polski i 1 Strefy UE, 4,03 zl/min połączenie odebrane, 1,51 zl/SMS, 3,03 zl/MMS, transmisja danych 44,46 zl/MB (rozliczane co 50 kB). Połączenia alarmowe pod 112 są bezpłatne. Ceny zawierają VAT.

 

Tunezja Dżerba 1

 

Biorąc pod uwagę wakacje nad zimnym Bałtykiem z cenami z kosmosu, tłumami na plaży otoczonymi parawanami, jedzeniem niczym z filmów Barei, wyjazd do Tunezji choćby na 8 dni, gdzie przelot, hotel i dwa posiłki dziennie to koszt ok 1800 zł a mozna upolować nawet tygodniowy pobyt z przelotem za 1200 pln ... a morze zawsze ciepłe i plaże czyste... jest się nad czym zastanowić....

 

Lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie 36

 

Tunezja Djerba 2021 foto Albin Marciniak 31

 

Tunezja Djerba foto Albin Marciniak 22

 

Tunezja sesje w plenerze foto Albin Marciniak 29

 

wyjazd do Tunezji zasady covidowe 4

 

wyjazd do Tunezji zasady covidowe 14

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com