Meczet Hasana II w Casablance w Maroku.

Meczet Hasana II w Casablance w Maroku.

  Arcydzieło architektury arabsko-muzułmańskiej, Meczet Hassana 2, jest jednym z najpiękniejszych budynków sakralnym na świecie. Ze swoim minaretem wznoszącym się na wysokość 210 m i laserem o promieniu 30 km skierowanym w stronę Mekki, jest on uważany za najwyższy obiekt sakralny na świecie.

 

Jego budowę rozpoczęto w 1986 roku jako spełnienie woli króla Hasana II, wyrażonej w dniu jego 51 urodzin. Świątynię ukończono jednak dopiero 30 sierpnia 1993 roku. Wznosi się ona na sztucznym nasypie ponad wodami Oceanu Atlantyckiego. Niekiedy otwierany jest też ogromny dach świątyni, aby wierni zgodnie z nauką Koranu mogli podziwiać boski ocean i nieboskłon.

 

 

Meczet Hasana II zalicza się do największych meczetów na świecie – w głównej sali modlitewnej może zmieścić się 25 tysięcy muzułmanów, a na jego rozległym dziedzińcu dalsze 80 tysięcy. Do świątyni przylega minaret o wysokości 210 metrów, co czyni go drugim pod względem wysokości minaretem na świecie i najwyższą budowlą w Maroku. 

 


Meczet Hassana 2 jest rzeczywiście wyjątkowy pod względem architektury i wielkości. Ze swoim minaretem wznoszącym się na wysokość 210 m i laserem o promieniu 30 km skierowanym w stronę Mekki, jest on uważany za najwyższy obiekt sakralny na świecie. Idea budowy dużego meczetu w Casablance odzwierciedla wolę królewską, aby metropolia Casablanca otrzymała wielki duchowy i cywilizacyjny zabytek Maroka, zapewniający mu harmonijny rozwój miejski i pozwalający zwiększyć jego blask i wpływy oparte na wierze, pobożności i tolerancji.

 

 

Budowa meczetu Hassana 2 

Jego Królewska Mość Hassan II, położył kamień węgielny pod ten meczet pod adresem 5 Dou Al Kiida 1406 w Hegira, 11 lipca 1986 r. Prace budowlane rozpoczęły się pod skutecznym i codziennym nadzorem Jego Królewskiej Mości Hassana II, który zadbał o to, aby ta wspaniała budowla oddawała artystyczną specyfikę autentycznej architektury marokańskiej, podkreślając jednocześnie jej otwartość na nowinki technologiczne.

Poprzez to arcydzieło architektury Jego Królewska Mość Hassan II chciał podkreślić znaczenie i wartość meczetu Hassana 2 wśród Marokańczyków na przestrzeni dziejów, a także pokazać, że to miejsce kultu odegrało ważną rolę w promowaniu autentycznej sztuki architektonicznej i zachowanie dziedzictwa cywilizacyjnego, zwłaszcza że meczet Casablanca Hassan 2 odzwierciedla wielkie talenty marokańskich rzemieślników.

 

 

Budowa meczetu Hassana 2 na Oceanie Atlantyckim inspirowana wersetem Koranu „Tron Boży był na wodzie” była pionierskim pomysłem, mającym na celu zaproszenie wierzących udających się do tego meczetu, aby wspominali wielkość Boga, który stworzył morze i niebo. Projekt tego dzieła był wynikiem współpracy między biurem francuskiej architektki Michelle PINSEAU a różnymi marokańskimi organizacjami rzemieślniczymi, które stworzyły i ożywiły ręką maâlem (mistrza) piękna i wspaniałej pieczęci marokańskiej architektury.

Wyrazem symbiozy pomiędzy królem a jego ludem, realizacja tego prestiżowego pomnika została sfinansowana dzięki udziałowi całego narodu marokańskiego, który dobrowolnie odpowiedział na królewskie wezwanie, każdy według swoich możliwości i hojności. Inauguracja budowli zbiegła się z datą obchodów przez muzułmański świat pomocy al mawlid 12 Rabi I 1414 AH przypadającej 30 sierpnia 1993 roku.

 


Muzeum Meczetu Hassana II, zainaugurowane w październiku 2012 r. przez Jego Królewską Mość Króla Mohammeda VI, sięga czasów rozpoczęcia prac przy budowie meczetu Hassana II, kiedy mistrzowie rzemieślnicy podarowali zmarłemu Jego Królewskiej Mości Hassanowi II próbki, które zaprojektowali dla każdego sztuka tradycyjna (zouaké i rzeźbione drewno, zellige, marmur, miedź, gips itp.)

 


 
Próbki materiałów użytych do budowy meczetu zostały zgromadzone i utworzyły kolekcję ręcznie wykonanych skarbów zaprojektowanych przez znanych marokańskich mistrzów rzemiosła. Muzeum, w którym eksponowane są te próbki, zajmuje powierzchnię 3160 m2 i stanowi wstęp do wizyty w Meczecie Hassana II oraz daje wyobrażenie o etapach genezy tej budowli, która łączy w sobie tradycję i modernizm.

 

 

Sala modlitewna

Salę modlitewną charakteryzuje prostokątny kształt i wielkość w proporcjach: 200 m długości, 100 m szerokości i 60 m wysokości. Powierzchnia zabudowana sięga 20 000 m2, a jej pojemność wynosi około 25 000 wiernych.
 
Salę modlitewną charakteryzuje także zdejmowany dach o powierzchni 3400 m2, który można otworzyć w ciągu pięciu minut i przekształcić środek tej sali w duże patio. Kanał słodkiej wody przecinający tę ostatnią przywodzi na myśl arabskie riady muzułmańskiej Andaluzji.

 


 
Dach zdobi szereg 14 kopuł (8 typu hassani i 6 settini), 5 osłon, 4 belki i 50 żyrandoli ze szkła Murano o średnicy 6 m, wysokości 10 m i wadze 1200 kg każdy.
 
Pokrycie dachu wymagało montażu 300 000 dachówek wykonanych specjalnie z odlewanego aluminium przez grupę Bouygues (główny wykonawca), imitujących tradycyjną glazurowaną terakotę z Fezu, ale czterokrotnie lżejszą.
 
Do wykończenia i obiektów sakralnych rzemieślnicy z całego królestwa przyczynili się do wykonania ponad 53 000 m2 rzeźbionego drewna i ponad 10 000 m2 zellij, reprezentujących 80 nowych wzorów.
 
W dużej sali modlitewnej dominują dwie antresole o łącznej powierzchni 3550 m2, przeznaczone dla kobiet i połączone czterema schodami z pomieszczeniami do ablucji.

 

 

Sala ablucji

Meczet ma dwie piwnice, z których większość została przekształcona w sale ablucji (jedna dla mężczyzn, druga dla kobiet). W sali ablucji znajduje się 45 marmurowych fontann przedstawiających kwiaty lotosu i łącznie 600 kranów dookoła. Układ tych pomieszczeń pozwala wielu wiernym na odprawienie rytuału ablucji w lepszych warunkach i swobodne przemieszczanie się pomiędzy salą ablucji a salą modlitw.

 

 

Hammamy i baseny

Hammamy zbudowane są w podziemiach dziedzińca meczetu, na powierzchni 6.000 m2. Zaprojektowano je tak, aby pomieścić 1400 osób w równych częściach pomiędzy kobietami i mężczyznami. Prowadzi do niego ogromna klatka schodowa ozdobiona kolumnami z zielonego marmuru i fryzami drobno inkrustowanymi Zellije.
 
Z recepcji prowadzi szereg łaźni tureckich i kolumn prowadzących do szatni. Każda łaźnia turecka składa się, zgodnie z czystą marokańską tradycją, z trzech połączonych ze sobą łazienek, każda przykryta ażurową kopułą i pokryta marglem.
 
Część Hammamu została wyposażona w podgrzewane baseny dla kobiet i mężczyzn, będące kąpielami leczniczymi.

 

 

Minaret
Minaret jest istotnym elementem architektonicznym wielkich klasycznych meczetów. To ze szczytu tej wieży Muezzin wzywa wierzących do modlitwy, zwraca się kolejno na wszystkie strony świata i wykrzykuje azan.  

Minaret wyposażony jest w szybką windę mieszczącą 12 osób, którą można wjechać na szczyt budynku w niecałą minutę oraz klatkę schodową prowadzącą na projekcje. Elewacje minaretu ozdobione są marmurem ułożonym w formie koronek ozdobionych zellije.
 
Minaret zwieńczony jest zatorem o wysokości 15,5 m i wadze 3700 kg. Jamur ten składa się z trzech kul o średnicach odpowiednio 3,80 m, 2,50 m i 1,60 m. Duża kula emituje wiązkę lasera o zasięgu 30 kilometrów, skierowaną w stronę Mekki (qibla).

 

 

Esplanada

Esplanada meczetu zajmuje powierzchnię 30 000 m2. Na esplanadzie, która może pomieścić nawet 80 000 wiernych, znajdują się korytarze ozdobione łukami w kształcie podkowy, nawiązującymi do autentycznej sztuki mauretańskiej.

 

 

Godziny zwiedzania
Od 9:00 do 13:30 oraz 14:30 do 17:00

Ramadan
Od 9:00 do 15:00

Ceny biletów
Dzieci i studenci 5 Dhs
Marokańczycy, zagraniczni studenci i mieszkańcy 15 Dhs
Dorośli obcokrajowcy 30 Dhs
*Grupa od 100 osób i więcej: 50% zniżki od ceny normalnej.

Hammam Meczetu Hassana II,

Angle Boulevard Sidi Mohammed Ben Abdellah et, Boulevard de la Corniche,

Casablanca, Maroko

https://www.fmh2.ma

 

 

opracowanie & foto: Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com