Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

 Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

 

Odwiedzając Tatry, nie sposób pominąć wizyty w schronisku na Hali Kondratowej, położonego zaledwie 1,5 godziny marszu z Kuźnic.

 

Schronisko turystyczne położone jest na rozległej Polanie Kondratowej w Tatrach Zachodnich, u stóp masywu Giewontu a idąc do tego schroniska, po drodze mijamy hotel górski na Kalatówkach. Jest to najmniejsze schronisko polskich Tatr , dysponujące zaledwie 20 miejscami w pokojach 6- i 8-osobowych a zarządzane jest przez PTTK.

Pierwsze wzmianki o Hali Kondratowej pochodzą z 1636r. Ten maleńki kawałek Tatr zachodnich obfituje w wydarzenia które na zawsze wpisały się w historie Tatr. To tędy w 1901 górale wraz z księdzem Kaszelewskim wnosili krzyż na szczyt Giewontu. W 1936 z powodu braku śniegu na Wielkiej Krokwi odbyły się tu Mistrzostwa Polski na powstałej skoczni narciarskiej. W roku 1946 powstał szałas a dwa lata później powstało schronisko jakie widzimy w obecnej formie.

 

 

Kilka lat później schronisko o mało nie zostało zmiecione przez lawinę skalną, która oderwała się od grani Długiego Giewontu. Kamień, o ogromnych rozmiarach i wadze 30 ton stoczył się z Giewontu ku Kondratowej i z wielką siłą wbił się w narożnik jadalni. Skałę tą można oglądać do dzisiaj a kolejne głazy z lawiny leżą nieopodal schroniska.

Jest tu bufet i sala w której można odpocząć, a siedząc na tarasie, możemy obserwować turystów zmierzających na Giewont czy dalej na Czerwone Wierchy. Starsi bywalcy wspominają dawną rodzinną atmosferę, grę w brydża i piernik pieczony według niezmienionej receptury do dziś.  Zapraszając więc do schroniska, zapraszamy na piernik z widokiem na Giewont. Pamiętajmy jednak że to góry, i wyruszając na szlak nie dajmy się zaskoczyć pogodzie i szybko zapadającemu zmrokowi.

 

schronisko na Hali Kondratowej 9

Skrytka pocztowa 197
34 - 500 Zakopane
telefon: (0-18) 201-91-14
http://www.halakondratowa.pl/
 
 
szlaki biegnące obok schroniska
szlak niebieski z Kuźnic do schroniska, a stąd dalej na Kondracką Przełęcz i Giewont.
Czas przejścia z Kuźnic do schroniska: 1:20 h, ↓ 1 h
Czas przejścia ze schroniska na Giewont: 1:45 h, ↓ 1:15 h
szlak zielony od schroniska na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Czas przejścia: 1:20 h, ↓ 1 h
 
 

 schronisko na Hali Kondratowej 10

 

 

 

schronisko na Hali Kondratowej 2

 

 

schronisko na Hali Kondratowej 5

 

 

schronisko na Hali Kondratowej 6

 

 

schronisko na Hali Kondratowej 7

 

 

 

foto: @Albin Marciniak

kopiowanie zabronione

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com