Wyjazd na Ukrainę w czasie pandemii
Podróże na Ukrainę - czy można jechać ?
W czasie gdy kolejne kraje zamykają swoje granice, wprowadzając twardy lockdown, wielu rodaków wstrzymało się z powrotem do Polski. Obawą jest przymusowa kwarantanna, nakładana dla powracających z kilku krajów w Europie. Poniżej informacje dotyczące Ukrainy.
2021-02-10
Według stanu na 29 stycznia, Polska znajduje się na ukraińskiej liście rozpowszechnienia koronawirusa w czerwonej strefie jako kraj o wysokim ryzyku zakażenia.
Przy przekraczaniu granicy z krajów „zielonej strefy” wymagane jest jedynie posiadanie polisy ubezpieczeniowej, a na podróżujących z krajów „czerwonej strefy” leży dodatkowo obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny lub wykonanie testu PCR. Więcej na temat na stronie Gabinetu Ministrów Ukrainy.
Ważne: od 23 stycznia, z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy z Polską zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku COVID-19. Odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów ukazało się w Dzienniku Ustaw w dniu 22 stycznia 2021 r.
Od 28 grudnia 2020 r. na polskiej granicy obowiązują nowe obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Z kwarantanny nie są już zwolnieni Polacy, obywatele państw UE, EOG oraz Szwajcarii przekraczający polską granicę, stanowiącą granicę zewnętrzną UE. Na kwarantannę po przekroczeniu granicy kierowani są podróżujący transportem zbiorowym. Zwolnienie z kwarantanny dot. osób zaszczepionych na COVID-19.
Z kwarantanny, po przekroczeniu polskiej granicy zwolnieni są jedynie wybrane grupy podróżujących, w tym m.in. załogi statków powietrznych, kierowcy, marynarze oraz studenci. Pełna lista osób zwolnionych z kwarantanny znajduje się na stronie Komendy Głównej Straży Granicznej.
Warto także sprawdzać aktualizacje na stronie:
https://visitukraine.today/
2020-12-18
Jednym z niewielu krajów do i z którego można jeszcze w miarę swobodnie podróżować jest Ukraina. By informacje były aktualne i wiarygodne, o obecną sytuację zapytałem Dyrektora biura POT na Ukrainie Pana Włodzimierza Szczurka.
Cudzoziemcy mogą wjechać na Ukrainę na podstawie dwóch różnych procedur w zależności od tego czy kraj z którego przybywają znajduje się w tzw. zielonej,czy czerwonej strefie. Do strefy czerwonej należą kraje, w których ilość zarażeń wirusem COVID-19 jest wyższa niż na Ukrainie. Co do zasady, Ukraina jest "najwyższą" zieloną. Różnie to w przeszłości bywało, nawet tej nieodległej, obecnie Polska znajduje się w strefie zielonej. Oznacza to, że z Polski można na Ukrainę wjechać swobodnie, pod warunkiem posiadania ubezpieczenia zdrowotnego obejmującego koszty leczenia w wypadku zachorowania na COVID-19 podczas podróży. W drodze powrotnej do kraju, obywatele polscy nie podlegają kwarantannie bez względu na to skąd powracają, a więc dotyczy to także Ukrainy.
Znacznie trudniejsza będzie odpowiedź na pytanie o ograniczenia. W tej chwili obostrzenia są niewielkie, należy nosić maski w miejscach publicznych (miejscem publicznym jest na przykład przystanek autobusowy lub przejście podziemne ale już nie ulica), oczywiście w pomieszczeniach zamkniętych, sklepach, restauracjach, kawiarniach, środkach transportu itp. Handel pracuje z niewielkimi ograniczeniami (ilość osób w pomieszczeniach), restauracje działają do godz. 22, hotele są otwarte, nie ma godziny policyjnej.
ALE UWAGA! Lockdown wisi w powietrzu! Planowane są bardzo ostre ograniczenia począwszy od 8 do 24 stycznia.
Decyzja nie jest jeszcze ostatecznie ogłoszona, cały czas mówi się o PLANACH, które jak doskonale wiemy, mogą być przyspieszone jeśli ilość zachorowań gwałtownie wzrośnie. Powtarzam, NA DZISIAJ, planowany termin "lockdownu" do 8-24.01.
Planuje się zamknięcie handlu, gastronomii, oczywiście nawet nie wspominam o muzeach, fitnes-klubach, wszelkiego rodzaju zgromadzeniach, placach targowych itd itp. Natomiast nie planuje się zamykania hoteli (z tym, że restauracja hotelowa będzie mogła wydawać wyłącznie śniadania od godz. 7 do 11), oraz nie przewiduje się ograniczeń w transporcie publicznym wszelkiego rodzaju. W kontekście ewentualnych podróży turystycznych może być zatem trudno zapewnić sobie w tym okresie wyżywienie, choć oczywiście większość restauracji pracuje w reżimie na wynos lub z dostawą do klienta.
Co będzie jutro? - nie wiadomo. Ostatni rok nauczył nas tego aż za dobrze.
Warto brać pod uwagę także środki transportu. Popularny pociąg Kraków - Lwów od wiosny jest zawieszony. Połączenie lotnicze należy sprawdzać na bieżąco, gdyżi tutaj sytuacja jest bardzo dynamiczna.
Kursują natomiast popularne linie autobusowe, łączące główne miasta w Polsce z metropoliami na Ukrainie.
opracowanie
Albin Marciniak
Odessa
Lwów
Co warto zobaczyć na Ukrainie ?