Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
euro 2021

 
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wyjazd na Ukrainę w czasie pandemii

Podróże na Ukrainę - czy można jechać ?

 

W czasie gdy kolejne kraje zamykają swoje granice, wprowadzając twardy lockdown, wielu rodaków wstrzymało się z powrotem do Polski. Obawą jest przymusowa kwarantanna, nakładana dla powracających z kilku krajów w Europie. Poniżej informacje dotyczące Ukrainy.

 

 

2021-02-10

Według stanu na 29 stycznia, Polska znajduje się na ukraińskiej liście rozpowszechnienia koronawirusa w czerwonej strefie jako kraj o wysokim ryzyku zakażenia.

Przy przekraczaniu granicy z krajów „zielonej strefy” wymagane jest jedynie posiadanie polisy ubezpieczeniowej, a na podróżujących z krajów „czerwonej strefy” leży dodatkowo obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny lub wykonanie testu PCR. Więcej na temat na stronie Gabinetu Ministrów Ukrainy.

Ważne: od 23 stycznia, z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy z Polską zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku COVID-19. Odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów ukazało się w Dzienniku Ustaw w dniu 22 stycznia 2021 r.

Od 28 grudnia 2020 r. na polskiej granicy obowiązują nowe obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Z kwarantanny nie są już zwolnieni Polacy, obywatele państw UE, EOG oraz Szwajcarii przekraczający polską granicę, stanowiącą granicę zewnętrzną UE. Na kwarantannę po przekroczeniu granicy kierowani są podróżujący transportem zbiorowym. Zwolnienie z kwarantanny dot. osób zaszczepionych na COVID-19.

Z kwarantanny, po przekroczeniu polskiej granicy zwolnieni są jedynie wybrane grupy podróżujących, w tym m.in. załogi statków powietrznych, kierowcy, marynarze oraz studenci. Pełna lista osób zwolnionych z kwarantanny znajduje się na stronie Komendy Głównej Straży Granicznej.

 

Warto także sprawdzać aktualizacje na stronie:

https://visitukraine.today/

 

 

2020-12-18

Jednym z niewielu krajów do i z którego można jeszcze w miarę swobodnie podróżować jest Ukraina. By informacje były aktualne i wiarygodne, o obecną sytuację zapytałem Dyrektora biura POT na Ukrainie Pana Włodzimierza Szczurka.

Cudzoziemcy mogą wjechać na Ukrainę na podstawie dwóch różnych procedur w zależności od tego czy kraj z którego przybywają znajduje się w tzw. zielonej,czy czerwonej strefie. Do strefy czerwonej należą kraje, w których ilość zarażeń wirusem COVID-19 jest wyższa niż na Ukrainie. Co do zasady, Ukraina jest "najwyższą" zieloną. Różnie to w przeszłości bywało, nawet tej nieodległej, obecnie Polska znajduje się w strefie zielonej. Oznacza to, że z Polski można na Ukrainę wjechać swobodnie, pod warunkiem posiadania ubezpieczenia zdrowotnego obejmującego koszty leczenia w wypadku zachorowania na COVID-19 podczas podróży. W drodze powrotnej do kraju, obywatele polscy nie podlegają kwarantannie bez względu na to skąd powracają, a więc dotyczy to także Ukrainy.
Znacznie trudniejsza będzie odpowiedź na pytanie o ograniczenia. W tej chwili obostrzenia są niewielkie, należy nosić maski w miejscach publicznych (miejscem publicznym jest na przykład przystanek autobusowy lub przejście podziemne ale już nie ulica), oczywiście w pomieszczeniach zamkniętych, sklepach, restauracjach, kawiarniach, środkach transportu itp. Handel pracuje z niewielkimi ograniczeniami (ilość osób w pomieszczeniach), restauracje działają do godz. 22, hotele są otwarte, nie ma godziny policyjnej.
 
 
podróżowanie na Ukrainę 4
 
 
ALE UWAGA! Lockdown wisi w powietrzu! Planowane są bardzo ostre ograniczenia począwszy od 8 do 24 stycznia.
Decyzja nie jest jeszcze ostatecznie ogłoszona, cały czas mówi się o PLANACH, które jak doskonale wiemy, mogą być przyspieszone jeśli ilość zachorowań gwałtownie wzrośnie. Powtarzam, NA DZISIAJ, planowany termin "lockdownu" do 8-24.01.
Planuje się zamknięcie handlu, gastronomii, oczywiście nawet nie wspominam o muzeach, fitnes-klubach, wszelkiego rodzaju zgromadzeniach, placach targowych itd itp. Natomiast nie planuje się zamykania hoteli (z tym, że restauracja hotelowa będzie mogła wydawać wyłącznie śniadania od godz. 7 do 11), oraz nie przewiduje się ograniczeń w transporcie publicznym wszelkiego rodzaju. W kontekście ewentualnych podróży turystycznych może być zatem trudno zapewnić sobie w tym okresie wyżywienie, choć oczywiście większość restauracji pracuje w reżimie na wynos lub z dostawą do klienta.
 
Co będzie jutro? - nie wiadomo. Ostatni rok nauczył nas tego aż za dobrze.

Warto brać pod uwagę także środki transportu. Popularny pociąg  Kraków - Lwów od wiosny jest zawieszony. Połączenie lotnicze należy sprawdzać na bieżąco, gdyżi tutaj sytuacja jest bardzo dynamiczna.

Kursują natomiast popularne linie autobusowe, łączące główne miasta w Polsce z metropoliami na Ukrainie.

 

 
 
podróżowanie na Ukrainę 7
Odessa
 
 
podróżowanie na Ukrainę 3
 Lwów
 
 
Co warto zobaczyć na Ukrainie ?
 
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 461 gości oraz 0 użytkowników.