Najpiekniejszy szlak rowerowy "Zamki Doliny Dunajca"
- Na szlaku zwiedzanie zamków:
-
Zamek w Czorsztynie
Zamek w Niedzicy
Zamek w Nowym Sączu
Zamek w Rożnowie Górny
Zamek w Roznowie Dolny
Zamek Tropsztyn
Zamek w Czchowie
Zamek w Melsztynie
Zamek w TarnowieROWER ON TOUR
Zwiedzanie survivalowe na rowerachAby ułatwić kontakt z przyrodą i poznać ten wyjątkowy region Polski, proponujemy wyruszyć na zwiedzanie na wowerach. Noclegi pod namiotem jeszcze bardziej przybliżą nas do natury. Świetną opcją będzie także agroturystyka. Ta forma noclegów jest tutaj szczególnie dobrze rozwinięta.
Przebieg szlakuDzień 1
Start pod zamkiem w Czorsztynie
Dla osób które zechcą przenocować w Czorsztynie, w pobliżu znajdują się kwatery i pola namiotowe
Zamek w Czorsztynie
przeprawa statkiem przez zalew Czorsztyński
Zamek w NiedzicyZwiedzanie na szlaku:
Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego
Zamek w Niedzicy
Spichlerz w Niedzicy
Zapora wodna na Zbiorniku Czorsztyńskim
Park miniatur - Muzeum Dziedzictwa
Elektrownia wodna Sromowce Wyżne
Izba Regionalna - Muzeum w Sromowcach Wyżnych
Spływ Dunajcem - Początek
zabytkowy Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych
początek szlaku na Trzy Korony i ruiny Zamku Pienińskiego
Droga Pienińska wzdłuż Dunajca dla pieszych i rowerzystów
Krościenko nad Dunajcem
Kościół Wszystkich Świętych wybudowany nad brzegiem Dunajca. Unikatowy przykład gotyckiej architektury sakralnej, został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku.Miejsce Oobsługi Rowerów - Krościenko Nad Dunajcem , Velo Dunajec
możliwy nocleg - POLE NAMIOTOWE "CYPEL" Kemping w Krościenku
trasa rowerowa ok 25 km - na trasie sporo obiektów i miejsc do zwiedzania i bardzo ładne tereny
Ruiny królewskiego zamku zbudowanego na stromej skale nad Dunajcem w XIVw. Była to graniczna warownia na szlaku handlowym do Węgier. Wcześniej istniał tu gródek, a na przełomie XIII/XIV w. była już wieża obronna. Na początku XVw. w rękach rycerzy rozbójników. Później własność Zawiszy Czarnego. Siedziba starostów. Miejsce spotkań królów Polski i Węgier. Rozbudowany w XVI i XVIIw. W 1651r. opanowany przez powstańców góralskich pod wodzą A.Kostki Napierskiego. Spłonął w 1790r. i uległ ruinie. Zachowały się kamienne mury i fragment wieży. Częściowo odbudowany udostępniony do zwiedzania.
Zamek ulokowany na wzgórzu nad Dunajcem zbudowany przez rodzinę węgierską. Składał się z zamku górnego i średniego. W XVw. w rękach rozbójników. W XVI-XVIIw. rozbudowany w stylu renesansowym. W latach 1589-1857 w rękach rodu Horwatów. W XIX i XXw. popadł w ruinę. Zachowały się mury zamku górnego oraz odrestaurowany zamek dolny i średni. Zamek udostępniony do zwiedzania. Wewnątrz okazała kolekcja eksponatów.
obszerna fotorelacja:
dzień 2
Szczawnica - Krościenko - Łącko - Stary Sącz - Nowy Sącz -
Zamek w Nowym Saczu
nocleg nad Jeziorem Rożnowskim
trasa rowerowa ok 65 km
Miejsce Oobsługi Rowerów - Ochotnica Dolna/Tylmanowa , Velo Dunajec
Camping nad Dunajcem Wietrznice - Rivent Sport
Miejsce Oobsługi Rowerów - Jazowsko , Velo Dunajec
Zwiedzanie na szlaku:
Podegrodzie - Muzeum Lachów Sądeckich. Filia Muzeum Okręgowego w Nowym SączuStary Sącz
Ościół i Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu - miejsce pochówku Jadwigi Bolesławówny (Jadwiga Kaliska), żona króla Władysława I Łokietka, w latach 1320–1333 królowa Polski.
Bobrowisko - Enklawa Przyrodnicza oraz Kąpielisko Stary Sącz - Stawy
ujście Popradu do Dunajca
Dom Gotycki - oddział Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Bazylika św. Małgorzaty - Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu
Sądecki Park Etnograficzny
Miasteczko Galicyjskie
Most Stacha w Znamirowicach
Kościół św. Mikołaja w Tabaszowej. Kościół parafialny został przeniesiony w 1985 r. z Tęgoborzy i rekonstruowany w duchu budownictwa drewnianego z XVIII w.
Zamek wzniósł Wacław II Czeski na miejscu drewnianej strażnicy. Informacje pochodzą z dokumentu z 1331r. W 1611r. ucierpiał w czasie pożaru. Rozbudowany w latach 1611-15. Całkowitej zagładzie uległ w 1945r. w wyniku potężnej eksplozji. Zachowały się szczątki zamku na narożu skarpy. Istniejąca Baszta Kowalska i fragmenty murów przyziemia nie były częścią zamku były bowiem fragmentami miejskiego systemu obronnego. Charakterystyczny jest zegar kwiatowy na skarpie, poniżej okazałego fragmentu murów. W dalszej części znajdują się ruiny murów, wymagajace pilnej konserwacji.
obszerna fotorelacja:
dzień 3
Lipie n. Dunajcem - Gródek n. Dunajcem -
Zamek Zawiszy Czarnego (Górny) i Zamek Dolny w Rożnowie - Zamek Tropsztyn - Baszta w Czchowie - Zamek w Melsztynie.
nocleg w Melsztynie (pole namiotowe przy agroturystyce lub w połączeniu z agroturystyką)
trasa rowerowa ok 35 km
Zwiedzanie na szlaku:
Zamek w Rożnowie - Ruiny Zamku Górnego
Kościół św. Wojciecha w Rożnowie, zabytkowy obiekt sakralny. Pochodzi z 1661 roku,
Zamek w Roznowie - Ruiny Zamku Dolnego + Beluard
Kościół św. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu z przełomu XI-XII w.
Zamek Tropsztyn
Zapora wodna Czchów
Zamek w Czchowie
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie, gotycki kościół z 1346 roku
Kościół Nawiedzenia NMP w Domosławicach. Wzniesiony został w 1346 roku w stylu gotyckim, wybudowany z kamienia zamku w Melsztynie , obraz pochodzi z czasów wypraw krzyżowych.
Zamek w Melsztynie
możliwy nocleg - Camping "Dunajcowy" & Pole Namiotowe Dąbrówka Szczepanowska 340,
Ruiny rycerskiego zamku na wzgórzu Łaziska zbudowany przez rycerzy Gryfitów w XIIIw. Rozbudowany w XIVw. przez ród Rożenów. W XVw. był własnością Zawiszy Czarnego. Opuszczony w 2 połowie XVIw. uległ ruinie. Zachowały się fragmenty murów wieży i kaplicy. W 2015r ruiny zakupiła fundacja, mająca w dalszym planie rekonstrukcję części murów i zagospodarowanie wzgórza zamkowego.
obszerna fotorelacja:
U podnóża starego zamku zwanego "Zamkiem Górnym"znajdują się ruiny zamku "Zamek Dolny" zbudowanego przez hetmana Jana Tarnowskiego w stylu renesansowym w 1 połowie XVIw. Budowy nie dokończono. Zachowały się: ludwisarnia, fragmenty kurtyn, bastion, budynek bramny i resztki murów. najlepszą nazwą jest beluarda lub fortyfikacja bastionowa. Konstrukcyjnie można go dodać też do zamków. Jest to forma przejściowa. Posiada np. budynek bramny. Obiekt w rękach prywatnych. Z uwagi na stopień dewastacji, obiekt wymaga ogromnych nakładów finansowych.
Tropsztyn i pierwsza o nim wzmianka jako "już murowanym" pochodzi z 1382 r. Czyli wcześniej - XIII wiek znajdowała się tam wieża obronna otoczona palisadą drewnianą. Zamek powstał na początku XIII wieku z inicjatywy rodu Ośmiorogów. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1231 roku. Rekonstrukcja zamku obronnego wzniesiona na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec w gminie Czchów. Historia zamku jest związana z położoną po przeciwległej stronie rzeki wsią Tropie. W 1574 roku, w okresie kontrreformacji, zrujnowany przez właścicieli Rożnowa. Już w 1608 roku zamek był opisywany jako ruina. W 1970 roku został kupiony przez prywatnego właściciela. Po 1993 roku przeprowadzono odbudowę zamku, a następnie udostępniono go zwiedzającym.
W Czchowie w XIII w. istniała już najprawdopodobniej wieża obronna, którą zamieniono na zamek na początku XIV w. Na wzgórzu zwanym Basztą, między XIII a XIV w. zbudowano warowny zamek ochraniający komorę celną nad Dunajcem. W XVI i XVII w. zamkiem dysponował sąd czchowski, który ulokował tutaj więzienie. Od XVIII w. budowla pozostawała w ruinie, dopiero w latach 90. XX w. przeprowadzono prace konserwatorskie. Głównym akcentem jest murowana z kamiennych ciosów, okrągła wieża o wysokości ok. 28 metrów, włączona w biegnący krawędzią wzgórza mur obwodowy. Wewnątrz zbudowanego z kamiennych ciosów muru pozostały widoczne ślady prostokątnego budynku i przylegającej doń sieni. W zamku urządzono niewielką ekspozycję archeologiczną oraz taras widokowy.
dzień 4
Melsztyn - Zakliczyn - Dąbrówka Szczepanowska - Rzuchowa - Zawada (koścółek na Zawadzie - Zamek w Tarnowie - zjazd do Tarnowa na Rynek i zakończenie trasy przy Centrum Informacji Turystycznej.
trasa rowerowa ok 40 km
Zwiedzanie na szlaku:
Zamek w Tarnowie
Kościół parafialny św. Marcina w Zawadzie z XV w.
Zamek rycerski zbudowany w 1 połowie XIVw. na wzgórzu nad Dunajcem. Wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 2 połowie XVIw. przebudowany na renesansową rezydencję magnacką. Zamek oparł się atakom Szwedów w XVIIw. Zniszczony w czasie walk konfederatów barskich z wojskami carskimi ok. 1772r. Zachowały się fragmenty murów ścian i wieży oraz fosa. Od kilku lat prowadzone są prace rekonstrukcyjne. Niestety, sposób prowadzenia odbudowy pozostawia wiele do życzenia.
obszerna fotorelacja:
obszena fotorelacja:
Opracowanie autorskie. Kopiowanie, powielanie, bez zgody autora zabronione. Można udostepniać.