Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
MIEJSCA WYJĄTKOWE     MIASTA     GÓRY     WODA     PODZIEMIA     ZAMKI I PAŁACE     ZABYTKI SAKRALNE     PAROWOZOWNIE      SKANSENY    MUZEA     FORTY I TWIERDZE     EUROPA     ŚWIAT   KONKURSY     WSPIERAMY     CIEKAWOSTKI     MEDIA     NEWSY     REKLAMA
 https://klubpodroznikow.com/images/banners/bannery_lewa/e-sport_baner.jpg
 
Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na rowerowym szlaku

Przechodzimy obok, nie mając świadomości co kryje się za wysokim murem, za ścianą gęstego lasu czy za wzniesieniem. Przemierzamy nasz kraj autostradami, oddzieleni ekranami akustycznymi od tego co piękne i tajemnicze. Zachwycamy się tym co zobaczymy w trakcie wakacyjnych wyjazdów poza granice naszego kraju. Nie mając świadomości o tym co nas otacza, nie doceniamy i pomijamy wszytko to, co ma do zaoferowania nasz kraj. Polska jest wyjątkowa pod wieloma względami. Nie tylko na wakacyjne wojaże ale i na weekendowe wycieczki, warto poznawać uroki kraju leżącego pomiędzy morzem a górami. Na którego terenie są prawdziwe tysiącletnie bory i niezliczona ilość zabytków. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Powiedzenie jakże trafne w przypadku naszego kraju.

Zwiedzanie rowerem jest przyjemniejsze, zdrowsze, tańsze, a co najważniejsze, z siodełka rowerowego widać znacznie więcej i lepiej.

Wiosna na rowerach z Klubem Podróżników Śródziemie i RMF Classic

Razem z RMF Classic zapraszamy do wspólnego zwiedzania Polski na rowerach i poznawania najciekawszych szlaków rowerowych. Poniżej będziemy prezentować kolejne propozycje a w każdy piątek o 8.20 zapraszamy do słuchania opowieści o tych miejscach na antenie RMF Classic.

Słuchaj on line  RMF Classic

rower do buttona 6 001

 

Szlaki rowerowe w Polsce i w Europie (kliknij w banerek)

Wybrane i polecane szlaki rowerowe

 

propozycja Nr 1

 06.04.2018

Pieniny na wiosnę są piękne na każdym kroku, lecz by zobaczyć jak najwięcej, zapraszam na przejażdżkę rowerową.
Bez względu na porę roku, ta propozycja wycieczki nadaje się dla każdego.

Jedna z piękniejszych tras rowerowych w Pieninach biegnie częściowo przez Słowację
Sromowce Niżne - Leśnica - Wielki Lipnik - Haligovce - Czerwony Klasztor – Sromowce Niżne

Schronisko Trzy Korony jest idealną bazą wypadową nie tylko dla pieszych wędrówek po Pieninach.
Tutaj możemy wypożyczyć rowery, więc nie musimy martwić się o transport własnego sprzętu.

Wyruszamy ze Sromowiec Niżnych u stóp Trzech Koron i kierujemy się w stronę Szczawnicy.
Pierwsze 8 km trasy przebiega płaskim, bardzo malowniczym odcinkiem Drogi Pienińskiej wzdłuż Dunajca.
Jadąc na rowerze obserwujemy spływy flisaków z łodziami pełnymi turystów. Wysoko nad głową mijamy Sokolicę z najbardziej znaną sosną na jej szczycie.
Na skrzyżowaniu z drogą biegnącą ze Szczawnicy odbijamy w prawo i kierujemy się do Leśnicy. Mijamy wąwóz i zaczynamy jedyny ok 4 km podjazd. Po dotarciu na przełęcz Lesnickie Sedlo możemy podziwiać piękną rozległą panoramę na Tatry, Małe Pieniny i Trzy Korony. Na przełęczy można zakupić pamiątki i coś przekąsić. Po odpoczynku ruszamy w kierunku Wielkiego Lipnika i Czerwonego Klasztoru.
Dalszą drogę pokonujemy używając tylko hamulców, więc możemy podziwiać widoki. Przez kilka kilometrów, po prawej stronie towarzyszy nam Grupa Holicy - Płaśni, bardzo malowniczej formacji skalnej. Ten widok po chwili zmieni się w Trzy Korony, w stronę których będziemy podążać.
Po kilku kilometrach docieramy do Czerwonego Klasztoru w którym warto zatrzymać się na zwiedzanie tego wyjątkowego zabytku a w przyklasztornej karczmie słynne knedliki smakują wybornie.
Zatoczyliśmy koło i ponownie jesteśmy przed wejściem na kładkę za którą zaczyna się Droga Pienińska. My kierujemy się w lewo na most podwieszony nad Dunajcem a łączący Polskę i Słowację.
Jeżeli w Pieninach planujecie spędzić nieco więcej czasu, to stąd rowerem można wybrać się także nad Jezioro Czorsztyńskie, by oczywiście zwiedzić zamek Niedzica, słynną zaporę czy ruiny Zamku Czorsztyn.
Pieniny wciągają a ta wycieczka to potwierdzi.
Na pewno tutaj jeszcze wrócicie....

Słuchaj on line  RMF Classic

Pełny opis i obszerna fotorelacja proponowanej trasy:

 https://klubpodroznikow.com/relacje/polska-ciekawe-miejsca/1447-rowerem-w-pieninach

 

rower do buttona 8 001

 

propozycja Nr 2

13.04.2018

Dla osób lubiących dłuższe rowerowe przejażdżki, polecam wyjątkowo malowniczy
Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Trasę warto zaplanować nieco wcześniej by podzielić ją na kilka etapów z noclegami po drodze.
Na całej trasie znajdzuje się wiele obiektów agroturystycznych, oferujących noclegi i prawdziwe wiejskie jedzenie.

Ten piekny rowerowy szlak turystyczny o długości ok. 190 km łączy Kraków z Częstochową.
Podobnie jak pieszy Szlak Orlich Gniazd wiedzie przez większość warowni jurajskich zwanych Orlimi Gniazdami.
Szlak biegnie przez teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Rozpoczynamy w Krakowie w dzielnicy Bronowice Małe i kierujemy się na Szczyglice by rozpocząć zdobywanie warowni od zamku Tenczyn w Rudnie
Z Tenczynka ruszamy do Doliny Eliaszówki by zwiedzić klasztor w Czernej i ruiny Mostu Czarownic.
Mijamy Racławice znane z wielkiej bitwy pod dowództwem naczelnika Tadeusza Kościuszki
Kolejnym etapem jest Olkusz a za nim odbudowywany zamek w Rabsztynie. Przejedziemy też przez lasy bukowe i skały wapienne by dotrzeć do zamku w Bydlinie a opodal także zamku w Smoleniu
Przejedziemy przez Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie by stanąć u bram zamku Ogrodzieniec.
Dalsza trasa także nie pozwoli choćby na chwilę nudy, bo zdobędziemy zamek w Morsku, zobaczymy malownicze Skały Podlesickie, Górę Zborów, Skały Kroczyckie by stanąć pod murami zamku Bobolice i zamku w Mirowie
Z Niegowej ruszymy na Zamek Ostrężnik i ruiny zamku Olsztyn a całą wycieczkę zakończymy kilka kilometrów dalej w Częstochowie.
Każdy kto lubi zamki i kontakt z przyrodą, po przejechaniu tej trasy będzie zachwycony.
To dobry sposób na ucieczkę od zgiełku miasta i kontakt z kojącą przyrodą.

Słuchaj on line  RMF Classic

 Zamki druk 2

 

propozycja Nr 3

20.04.2018

Dolny Śląsk to wyjątkowy region w Polsce i miejsce do którego każdy powraca. Jednym z nich jest są Stawy Milickie.
Dzisiaj zapraszam do miejsca skąd wywodzi się legendarny Milicki Karp Królewski.
Przejażdżka rowerowa pozwoli nam zobaczyć o wiele więcej. W ten sposób możemy wyruszyć z Milicza i skierować się do Rudy Milickiej.
Drogami i ścieżkami pośród pól, lasów a także groblami pomiędzy stawami możemy kluczyć do woli, a długość trasy zależy wyłącznie od nas samych i od naszej kondycji. Gęstość ścieżek pozwala nam modyfikować trasę dowolnie.
Stawy Milickie i Dolina Baryczy to największy w Polsce rezerwat przyrody, zaliczany do najcenniejszych ekosystemów na świecie.
To właśnie tutaj przechadzając się pomiędzy stawami, możemy podglądać dziesiątki bocianów czarnych, setki żurawi czy tysiące dzikich gęsi.
Stawy Słoneczne, Jaskółcze czy Wilcze naprowadzają naszą wyobraźnię na właściwe tory. Ale stawy mają także inne nazwy jak Golica, Polny, Henryk, Andrzej czy Bolko.
I właśnie od czasów panowania Bolka II trwa nieprzerwalnie aż do dzisiaj, tradycja hodowli Karpia Królewskiego

Poruszając się na rowerze możemy docierać w odległe zakątki ptasiego królestwa.
Co roku na wiosnę właśnie tak jak teraz, przyroda wokoło wręcz wybucha zielenią a ożywione życie prowadzą ogromne ilości ptactwa.
Przejażdżkę rowerową możemy zaplanować na kilka dni by poczuć magię wieczorów nad wodą, wsłuchani w kumkanie żab czy koncert cykad. Agroturystyka w tym regionie rozwija się bardzo dynamicznie i warto poszukać odpowiedniego miejsca.
Aby jeszcze bardziej ułatwić podjęcie decyzji, podpowiem że w Miliczu działa mobilna wypożyczalnia rowerów, która dostarczy i odbierze rowery we wskazanym przez Was miejscu.
Przed nami długi i miejmy nadzieję pogodny weekend. Rower to najlepszy sposób na wypoczynek a Stawy Milickie to idealne miejsce by zatopić się pośród zieleni.

Słuchaj on line  RMF Classic

 

Milicz 001

 

 

27.04.2018

Tym razem zapraszam w Lubuskie do części Geoparku Łuku Mużakowa.
Ten region naszego kraju jest wciąż mało znany a ma tak wiele do zaoferowania.
Jednym z Takich miejsc jest Park Mużakowski leżący nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy Polski i Niemiec.
Park Mużakowski, inaczej Park Muskau będący największym parkiem w stylu angielskim na terenie Polski, najlepiej i najwygodniej jest zwiedzać na rowerze.
Bardzo rozbudowane i wygodne ścieżki rowerowe pozwalają na docieranie w wiele ciekawych miejsc na terenie rozległego parku.
Jako punkt startu proponuję Łęknicę, skąd prowadzi ścieżka rowerowa do magicznych kolorowych jeziorek w Starej Kopalni Babina. Po drugiej stronie Łęknicy znajduje się Park Mużakowski zajmujący aż 728 ha powierzchni.
Centralna część parku z zabudowaniami, znajduje się po zachodniej stronie rzeki przy niemieckiej miejscowości Mużaków, polska część leży przy miejscowości Łęknica.
Jeżdżąc rowerem po rozległym terenie, możemy zobaczyć Kamienny Krąg i Dąb Hermana, zamek stary i nowy, oranżerię a także ciekawostkę. To krzew kasztanowca o średnicy aż 30 metrów
Na terenie Geoparku Łuku Mużakowa i Parku Mużakowskiego , znajduje się największa na świecie, morena czołowa widoczna także z kosmosu. Ma długość ok. 40 km. natomiast szerokość wynosi od 3 do 4 km.
Miejsc i obiektów na terenie parku jest wiele, ale warto pojechać wygodną ścieżką rowerową 6 km dalej , by zobaczyć tajemniczy Most Rakoczego. Most znajduje się w parku z plątaniną ścieżek rowerowych pomiędzy kilkunastoma hektarami magnolii.
Odwiedzając Łęknicę i park Mużakowski nie musimy martwić się o tłok na szlakach rowerowych czy przy wejściach do zwiedzanych obiektów.
Zwiedzanie tego regionu na rowerze, to najlepszy sposób na majówkę.

 Park Mużakowski baner

 

04.05.2018

rower do buttona 10 001

27.04.2018

 

Masz pytanie, propozycję, sugestię, napisz do nas:

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Najciekawsze propozycje nagrodzimy upominkami i zaprosimy do tych miejsc naszych czytelników i słuchaczy RMF Classic. 

 


To już za nami

Adres „gdzieś na szlaku” – radiowy przewodnik po górskich schroniskach w Polsce

O najciekawszych schroniskach w Polsce, opowiadaliśmy na antenie RMF Classic w każdy piątek o 8.20
 
http://www.rmfclassic.pl/scratch/classic2013/static-images/a5/21532eba15bc4eb6.jpg
 
W tych schoniskach już gościliśmy z naszymi felietonami:
 

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 

Małopolska Gościnna

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 
 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata

Odwiedza nas 73 gości oraz 1 użytkownik.

  • cel12