mocne i niezawodne oświetlenie nie tylko dla podróżników

mocne i niezawodne oświetlenie nie tylko dla podróżników

Mocne i niezawodne oświetlenie nie tylko dla podróżników

 

Minęły czasy latarek zasilanych bateriami "płaskimi" czy z wymiennymi żarówkami dostępnymi w każdym kiosku a przepalającymi się w najmniej oczekiwanym momencie. Zwykłe czołówki także już nie są wystarczające a producenci ścigają się w doskonaleniu swoich wyrobów. Mocniej, dłużej, wszechstronniej... bo czołówka to już nie tylko proste oświetlenie. To samo dotyczy latarek. Obecnie produkowany sprzęt ma nie tylko oświetlać ale także ma dostosowywać się do potrzeb i okolicznosci.

 

Albin Marciniak Fenix 9

 

Paski czołówek od wewnątrz pokryte są silikonem, dzięki czemu dobrze trzymają się na kaskach. Konstrukcja podstawy jest ruchoma z elementem osłaniającym przyciski funkcyjne. Dzięki temu samą część oświetlającą można ustawić pod dowolnym kątem oraz do aktualnych potrzeb zakresu oświetlania a czołówka nie zostanie przypadkowo włączona podczas transportu.Każda czołówka posiada kilka trybów co pozwala dostosowywaćmoc światła do potrzeb w danym momencie. To zaś pozwala na wydłużenie czasu pracy na jednym ładowaniu akumulatorów. Akumulatorów które z powodzeniem można doładować z powerbanku lub zastąpić bateriami "paluszkami". Baterie AA czyli popularne paluszki dostępne są na całym świecie.

 

 

 

Albin Marciniak Fenix Jaskinia Twardowskiego 2

 

Na eksploracjach podziemi spędzam dużo czasu, penetrując te dostępne i niedostępne dla przeciętnego turysty, zarówno te w kraju i w całej Europie. Do zdjęć w podziemiach potrzebne jest często dobre oświetlenie. Tym razem ze mną w podziemiach i w górach były te cacka Fenixa czyli czołówki oraz latarka gigant noszona na pasku naramiennym, przytroczona do paska w specjalnym futerale lub montowana do statywu a mająca siłę długich świateł w samochodzie.

Do tej pory miałem okazję używać w różnych warunkach, wiele modeli czołówek, od topowych modeli czołowych producentów, po bazarowe "jednorazówki" z Aliexpress.Owszem, te bazarówki także potrafiły zaskoczyć mocą światła, ale radość szybko mijała, wraz z kolejnymi ładowaniami akumulatorów. Moja aktywność górska nie kończy się na Kasprowym a jaskinie to nie tylko Smocza Jama. Wyruszając w teren muszę mieć pewność i niezawodność używanego sprzętu. Pomimo pewności do danej czołówki, zawsze zabieram ze sobą kilka sztuk, by nie zaskoczyło mnie absolutnie nic, a na pewno nie ciemność jaka zaskakuje wielu na drodze do Morskiego Oka.

Jaskinie mają swój klimat ale i mroczne, nomen omen, historie. Jedną z nich jest tragiczna w skutkach przygoda a związana właśnie z oświetleniem. W lipcu 1945 w labiryntach podziemnych korytarzy Jaskini Mylnej, zabłądził i zmarł z wycieńczenia ksiądz pallotyn Józef Szykowski. Jego zwłoki znaleziono dopiero dwa lata później w odległym końcu korytarza. Powodem był brak odpowiedniego oświetlenia a w jego wypadku, zapasu świeczek z którymi wyruszył do jaskini.

 

 

 

Albin Marciniak Fenix Jaskinia Twardowskiego 3

 

W jednej z jaskiń z właściwym oświetleniem. W ten sposób można spokojnie eksplorować, widząc absolutnie wszystko. Zabłądzić także można, ale wyłącznie z braku znajomości topografii danego obiektu. Do nieznanych jaskiń nie należy wchodzić samotnie a tym bardziej bez pozostawienia wiadomości o planach i szacunkowym czasie powrotu.

 

 

 

Albin Marciniak Fenix 6

 

Zimowy wieczór na dziedzińcu Zamku Książ. Moim głównym celem wizyty były zdjęcia "Ogrodów Światła" które są niesamowitym spektaklem wokół murów trzeciego co do wielkości zamku w Polsce. Schodząc z górnego dziedzińca na teren ogrodów, włączyłem latarkę Fenix LR50R. Jak widać katalogowe 12 tysięcy lumenów absolutnie nie są przesadzone. Światło dociera na przeciwległe zbocze, na którym wznoszą się ruiny "Starego Zamku Książ".

 


 

Albin Marciniak Fenix 7

 

Będąc w Książu, odwiedziłem z aparatem także zabytkową Starą Kopalnię Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu.. Jak sobie radzi w takich warunkach Fenix LR50R, widać na powyższym zdjeciu. 

 

 

 
Jaskinia Mylna w Dolinie Kościeliskiej 15

 

 

 W jaskiniach wygodniej jest używać czołówek założonych na kask. Kaszkiet na głowie i latarka w smartfonie to zdecydowanie kiepski pomysł, choć i takich Indiana Jonesów widywałem choćby w Jaskini Mylnej (na zdjęciu powyżej). Latarka diodowa Fenix HP16R czołówka to zdecydowanie dobry wybór. Wolne ręce a do dyspozycji różne tryby i moce światła, co w moim przypadku a dokładnie przy robieniu zdjęć, ma bardzo duże znaczenie.

 

 

 

 

 

 

Albin Marciniak Fenix 12

 

Tunel schronowy dla pociągu sztabowego z czasów II wojny światowej w Strzyżowie to kolejny niepodważalny przykład jak doskonale radzi sobie latarka Fenix LR50R. Tunel schronowy o 438 m długości oświetlony doskonale na całej długości.

 

 

 

 

Albin Marciniak Groty Kryształowe Kopalnia Wieliczka Fenix 3

 

W moich eksploracjach bywają także miejsca absolutnie wyjątkowe, a dostępne dla nielicznych. Robiąc zdjęcia w takich podziemiach, należy być przygotowanym na każde warunki. Z takimi trudnymi warunkami do oświetlenia poradziła sobie latarka diodowa Fenix HM65R. Wyjątkowe miejsce to Groty Kryształowe w Kopalni Soli Wieliczka. Trudność oświetlenia polegała na odpowiednim dobraniu światła odbijanego od kryształów halitu.

 

 

 

Albin Marciniak Fenix Jaskinia Twardowskiego 5

 

 

 Podziemia Kopalni Soli Wieliczka.

 

Albin Marciniak Fenix Kopalnia Wieliczka 1

 

 

 

Albin Marciniak Fenix Kopalnia Wieliczka 3

 

 

Jaskinie

 

Albin Marciniak Fenix Jaskinia Twardowskiego 10

 

 

Albin Marciniak Fenix Jaskinia Twardowskiego 6

 

 

 

Sprzęt używany w terenie podczas opisany powyżej testów:

 

 

czołówki Fenix 3

 

 

 

Latarka diodowa Fenix HP16R czołówka

 

czołówki Fenix 5

 

Fenix HP16R to profesjonalna czołówka o sumarycznym strumieniu 1250 lumenów, wyposażona w 3 diody emitujące światło skupione, rozproszone i czerwone, system szybkiego ładowania USB-C, oraz dwa przyciski sterujące. Latarka ma zewnętrzny pojemnik na akumulator, pozwalający na zamienne stosowanie baterii AA.

Latarka ma wytrzymały korpus odlewany ciśnieniowo z aluminium lotniczego. Lekki stop aluminium efektywnie odprowadza ciepło wytwarzane podczas świecenia, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz warunki atmosferyczne. Czołówka składa się z 3 głównych elementów: modułu świecącego, oddzielnego pojemnika zasilającego, oraz elastycznej opaski. Zewnętrzny pojemnik na zasilanie ma dłuższy przewód, który umożliwia wygodne przenoszenie na kasku lub dołączonej opasce. W komplecie otrzymujemy 7 klipsów zapewniających odpowiednią organizację i stabilne mocowanie przewodu zasilającego. Na pojemniku naniesiono 3 wstawki refleksyjne zwiększające naszą widoczność po oświetleniu oraz fluorescencyjne oznaczenie bieguna dodatniego, które pomaga przy wymianie baterii w całkowitej ciemności.

Zalety zewnętrzengo pojemnika:

 • Zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru, lepszą stabilność czołówki oraz komfort,
 • pozwala na ładowania akumulatora podczas pracy (wbudowany port USB-C),
 • 2 opcje mocowania: na kasku lub elastycznej taśmie.

 więcej: https://fenix.pl/product/41795,latarka-diodowa-fenix-hp16r-czolowka

 

 

 

 

Latarka diodowa Fenix LR50R

 

czołówki Fenix 1

 

czołówki Fenix 4

 

Fenix LR50R to profesjonalna latarka do eksploracji i poszukiwań, która emituje strumień światła 12 000 lumenów o zasięgu 950 m!

Korpus o długości 163 mm wykonano z aluminium lotniczego wykończonego w procesie anodowania HAIII, tworzącego trwałą powłoką ochronną o wysokiej odporności na zarysowania i wytarcie.

Hartowana szybka o przepuszczalności 98% została pokryta powłoką antyrefleksyjną, ograniczając w ten sposób straty światła do minimum. Potężny strumień o szerokości 75° może być wykorzystywany w działaniach poszukiwawczo-ratunkowych, eksploracji i turystyki ekstremalnej oraz monitorowania obiektów.

Tryby główne:

 • Turbo 11 000 lumenów,
 • wysoki II 6000 lumenów,
 • wysoki I 3000 lumenów,
 • średni 1000 lumenów,
 • niski 350 lumenów,
 • eco 50 lumenów.

Tryby dodatkowe:

 • turbo 12 000 lumenów,
 • strobo 6000 lumenów,
 • SOS 350 lumenów.

więcej: https://fenix.pl/product/41470,latarka-diodowa-fenix-lr50r

 

 

 

 

 

Latarka diodowa Fenix HM65R

 

czołówki Fenix 2

 

Fenix HM65R to limitowana wersja nowej latarki czołowej wyposażonej w dwa emitery światła o sumarycznym strumieniu 1400 lumenów, system ładowania przez port USB-C oraz wytrzymałą aluminiową obudowę.

Latarka posiada solidny i wytrzymały na uszkodzenia korpus, wykonany ze stopu magnezu, materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz warunki atmosferyczne.

Czołówka ma zwartą i lekką konstrukcję pozbawioną zewnętrznych przewodów, dzięki czemu latarka jest bardzo wygodna w użytkowaniu i świetnie sprawdzi się w każdej formie aktywności outdoorowej, począwszy od eksploracji jaskiń, obozowania oraz wieczornego joggingu.

Każdy emiter obsługiwany jest osobnym włącznikiem, który służy również do zmiany poziomu jasności. Emiter o dużym zasięgu oferuje 5 trybów pracy: turbo (1000 lumenów), wysoki II (600 lumenów), wysoki I (400 lumenów) średni (130 lumenów), niski (50 lumenów).

Emiter o świetle rozproszonym ma 3 tryby: wysoki (400 lumenów), średni (150 lumenów) oraz niski (8 lumenów). W trybie maksymalnym 1000 lumenów latarka pracuje nawet do 4 godzin (w zależności od zastosowanego akumulatora). Jednoczesne włączenie dwóch diód generuje sumaryczny strumień 1400 lumenów!

więcej: https://fenix.pl/product/26342,latarka-diodowa-fenix-hm65r-czolowka


 

 

 

 #FenixHP16R #FenixHM65R #FenixCL26R #FenixLR50R #FenixELITE #fenixlight #fenixpolska #fenixpl #fenixteam #latarkafenix 

 

 

 

NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 

 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA

 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com