Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach - Małopolska

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach - Małopolska

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach - Małopolska

  Niewielka miejscowość Ciężkowice, do tej pory znana była dzięki formacjom skalnym i ścieżce w Skalnym Mieście. Teraz to się zmienia, bo przybyła kolejna atrakcja która może przyciągnąć kolejne rzesze chętnych. Ścieżka o długości 1020 metrów z widokiem na Pasmo Brzanki, uzupełni pozostałe atrakcje Ciężkowic, a tych w najbliższej okolicy jest już sporo. Nie jest to kolejna wieża widokowa jakich w Polsce jest już całkiem sporo, ale ścieżka dydaktyczna ułatwiająca bliski kontakt z przyroda. Kontakt o jaki trudno w zróżnicowanym i grząskim terenie, zwłaszcza dla osób starszych, rodzin z dziećmi czy też osób z problemami ruchowymi. Ścieżka biegnie na całej długości na tym samym poziomie, bez jakichkolwiek przeszkód. Nie ma także ograniczeń czasowych dla osób chcących spędzić tam choćby cały dzień. Czy Ścieżka w koronach drzew stanie się atrakcją równie popularną jak znajdujące się tuż obok Skamieniałe Miasto? Czas pokaże.

 

 

Pierwszy w regionie chodnik tego typu powstał W 2017 roku w Dolinie Bachledowej I niemal od razu stał się topową atrakcją Magury Spiskiej zarówno wśród słowackich jak i zagranicznych turystów. Kolejna ścieżka długość 1030 metrów prowadząca na Wieżę Widokową powstała w Krynicy Zdrój a następnie powstała najwyższa wieża widokowa w Polsce SKY WALK w Świeradowie-Zdrój z kładką o długości 850 metrów. Do zestawienia także niedawno dołączyła Brama w Gorce u podnóży Turbacza.

 

 

Atrakcja powstała w przysiółku Ciężkowic – Rakutowa. Ścieżka ma długość 1020 metrów, a 990 m ścieżki wiedzie na wysokości ok. 17 m. Ścieżka jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.To także ułatwia poruszanie się dla rodzin z dziećmi na wózkach. Początek znajduje się przy budynku wejściowym przy ul. Zakole 12 a kończy się przy ul. Partyzantów. Szlak jest jednokierunkowy, o czym warto pamiętać, chcąc wrócić na parking przy wejściu na ścieżkę.

 

Pawilon wejściowy i kasa

 

- ścieżka ma długość 1020 m z czego 990 m jest na wysokości co najmniej 17 m

- ścieżka wdzięcznie „wije się” lasem przysiółku Rakutowa

- ścieżka zaczyna się i kończy budynkiem obsługi, w których znajduje się pełen węzeł sanitarny z pełnym dostępem dla osób niepełnosprawnych

- na ścieżce znajduje się 10 stacji o funkcji edukacyjnej i sprawnościowej

- na każdej ze stacji umieszczone zostały treści merytoryczne pomagające edukatorom na przekazywanie a zwiedzającym na lepsze i łatwiejsze poznanie lokalnej fauny i flory leśnej

- tematy poruszane na ścieżce to:

- budowa i typy lasów

- budowa drzew iglastych i liściastych

- ekosystem leśny i procesy zachodzące w drzewach

- lokalna geologia

- punkt wejścia na ścieżkę jest również punktem startowym Szlaku Nietoperzowego, który łączy Ścieżkę oraz Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej i jest integralną częścią projektu pt. ZIEMIA-WODA-POWIETRZE

- na Szlaku Nietoperzowym jako punkty orientacyjno-edukacyjne zostały umieszczone latarnie na wzór latarni z Jodłówki Tuchowskiej

- Tematem przewodnim latarni są same nietoperze a na konkretnych stacjach przewodnik-edukator może grupie opowiedzieć o:

- gatunkach nietoperzy spotykanych w tym regionie

- budowie nietoperza i sposobie jego poruszania się (lokomocja)

- procesie hibernacji nietoperzy

- zasadach echolokacji

- sposobie rozmnażania

- ich schronieniu i pożywieniu

 

 

Ścieżka wraz z Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej i łączącym je Szlakiem Nietoperzowym są elementem dużego projektu pn. „ZIEMIA – WODA – POWIETRZE Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach”. 

 

Parking i początek ścieżki

 

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach jest elementem znacznie większego projektu. Miejscowe Muzeum Przyrodnicze zostało znacznie rozbudowane i stało się częścią Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

 

 

Od lat istniejące i znane Skamieniałe Miasto a teraz jeszcze ścieżka spacerowa w koronach drzew. To także nie wszystko, bo dzięki odwiertowi na głębokość 1000 metrów i wodzie z miejscowego źródła, Ciężkowice mogą uzyskać status nowego polskiego uzdrowiska. W oparciu o odwiert „Ignacy” ma powstać cała infrastruktura uzdrowiskowa z zakładem przyrodolecznictwa. Park Zdrojowy został urządzony na 8 hektarach. Tutaj powstał już ogród sensoryczny, baseny wykorzystujące źródła siarczkowe, place zabaw także dla osób z dysfunkcjami oraz zaplecze i infrastruktura gastronomiczna.

 

park zdrojowy i ogród sensoryczny

 

Dla chcących spędzić w regionie nieco więcej czasu by zobaczyć znacznie więcej atrakcji, kilka podpowiedzi co ciekawego znajduje się w najbliższej okolicy Ścieżki w Koronach Drzew:

Rynek w Ciężkowicach 3,2 km
Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej 3,7 km
Park Zdrojowy w Ciężkowicach 3,3 km
Skamieniałe Miasto (parking główny) 5 km
Dworek w Kąśnej Dolnej 5,4 km
Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi 8,7 km
Latarnia na szlaku handlowym w Jodłówce Tuchowskiej 8,8 km
Cmentarz nr 118 w Staszkówce 9,6 km
Wieża widokowa w Bruśniku 10,7 km
Wieża widokowa w Jodłówce Tuchowskiej 11,6 km
Bobowa 14,2 km
Sanktuarium na Jamnej 17 km
Sanktuarium w Tuchowie 17,7 km
Kościół w Binarowej 19,1 km
Biecz 22,6 km
Gorlice 24 km

 

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach

 

 

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

 

 
 
 

 

 

Ścieżka i Wieża Widokowa, Krynica Zdrój, Słotwiny

 

Wieza Widokowa Krynica Zdroj Slotwiny 44

 

 

 

 

SKY WALK Świeradów-Zdrój

najwyższa wieża widokowa w Polsce

 

 

 

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach

 

 

 

koniec szlaku

 

 

 

 

 

 

 

Park Zdrojowy

 

 

 

 

 

 

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej

 

 

 

 

 

opracowanie & foto:

Albin Marciniak
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]