Aktualne zasady wjazdowy do Tunezji dla klientów biur podróży w ramach zorganizowanych wyjazdów pakietowych

Aktualne zasady wjazdowy do Tunezji dla klientów biur podróży w ramach zorganizowanych wyjazdów pakietowych

 

Pasażerowie (nierezydenci) przybywający do Tunezji w ramach zorganizowanych wyjazdów pakietowych, zwolnieni są z 7 dniowej kwarantanny pod warunkiem :

Przedstawienia negatywnego testu PCR przy odprawie na lotnisku wylotowym, wykonanego nie później niż 72 godziny od uzyskania wyniku.

 

 
 telefon1
 

 

Wyjątkami są :


- Osoby, które ukończyły pełen cykl szczepień przeciw COVID-19 i upłynęło co najmniej 14 dni od wykonania tego szczepienia, po okazaniu odpowiedniego zaświadczenia.
- Dzieci poniżej 12 roku życia.
Wypełnienia oraz podpisania formularza informacyjnego dostępnego online na stronie https://app.e7mi.tn .
Okazania potwierdzenia rezerwacji oraz płatności za pobyt (voucher) w ramach zorganizowanego wyjazdu turystycznego, zakupionego za pośrednictwem biura podróży.
Przestrzegania zasady COHORTINGU (grupowego przemieszczania się) zaraz po przybyciu na terytorium Tunezji, obejmującej transport turystyczny, zakwaterowanie oraz podróżowanie między poszczególnymi obiektami turystycznymi.
Ścisłego przestrzegania tunezyjskiego protokołu sanitarnego PSTT, ustanowionego i wdrożonego przez Ministerstwo Turystyki Tunezji.

Powyższe zasady zaczynają obowiązywać począwszy od 16 października 2021r.

 

TUNEZYJSKI URZĄD DS. TURYSTYKI / OFFICE NATIONAL DU TOURISME TUNISIEN
Przedstawicielstwo w Warszawie / Représentation à Varsovie

Ul. Bagno 2/53 00-112 Warszawa
www.discovertunisia.com

 

 

Czas wyruszyć na zwiedzanie
 
 
To mała część z bardzo obszernej listy miejsc i obiektów, jakie można i warto zwiedzić w Tunezji.
 
 
 
 
 
 
 
Gwiezdne Wojny - Mroczne Widmo 
 
To tutaj na środku pustyni w osadzie  Mos Espa kręcone były Gwiezdne Wojny. To właśnie w tym miejscu kręcone były ujęcia do „Mrocznego Widma”. Do Mos Espa leżące na Saharze, ściągają turyści z całego świata. Obiekty zbudowane jako tymczasowe dekoracje stoją już 40 lat a jest szansa że postoją jeszcze kolejne długie lata. Na terenie miasteczka toczy się życie lokalnych handlarzy. Można kupić pamiątki oraz przejechać się na wielbłądzie. By zobaczyć dom dorastającego Anakina, najlepiej skorzystać z lokalnych firm, oferujących przejazdy samochodami terenowymi. Osada Star Wars leży 20 km od Nafta i 40 km od miasta Tauza. 
 
Młody Anakin Skywalker mieszkający w mieście wykutym w skałach to nie tylko scenografia do filmu, ale prawdziwa Matmata gdzie ludzie żyją także i obecnie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kartagina w Afryce

Odwiedzając Tunezję nie sposób pominąć wizyty w Kartaginie. Miejscu legendarnym i znanym każdemu Europejczykowi. Ruiny Kartaginy wznoszą się nad Tunisem, skąd łatwo dojechać. Stąd rozpościera się piękna panorama na Tunis, port i Morze Śródziemne. Zwiedzanie Kartaginy warto połączyć ze zwiedzaniem Term Antoniusza, znajdujących się w niedalekim sąsiedztwie. Taka dawka historii i kontaktu z niesamowitymi zabytkami zadowoli każdego, bo Tunezja to nie tylko piaszczyste plaże i ciepłe morze.

 

Historia Kartaginy

Kartagina czy też  Karthago,  Carthago, Kartadż lub Kartago to starożytne miasto-państwo w Afryce Północnej, położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Zostało początkowo założone w IX w. p.n.e. przez Fenicjan z Tyru jako miasto w pobliżu dzisiejszego Tunisu. Bardzo ważny ośrodek handlowy i polityczny. Szczyt potęgi Kartagina osiągnęła w III w. p.n.e. W tym samym stuleciu wdała się w serię wojen z Rzymem (wojny punickie), które zakończyły się zagładą miasta w 146 p.n.e. Po kilkudziesięciu latach Kartagina odrodziła się jako rzymska kolonia. Po podboju Północnej Afryki przez Arabów w VII w. miasto zaczęło tracić na znaczeniu i w końcu opustoszało.

 

 

Kartagina

 
 
 
 

Termy Antoniusza

Zbudowane na cyplu nad Zatoką Tuniską Kartaginy. W czasach swojej świetności były jednym z trzech największych kompleksów po termach Karakalli oraz Dioklecjana w Rzymie. Dzisiaj byłoby to centrum SPA i fitness, tyle że zbudowane za czasów Rzymskich, przez Antoniusza Pobożnego między 145 a 162 rokiem ne. Mimo iż minęło kilkanaście stuleci, do dzisiaj możemy oglądać spadek po Wandalach, czyli pozostałości  ogromnego kompleksu. W skład rozległego kompleksu wchodziły szatnie, baseny z zimną i gorącą wodą, sauny, sale do masażu a nawet sale gimnastyczne wówczas nazywane gimnazjonami. Główna łaźnia dorównywała swoją wielkością basenu olimpijskiego.  Rzymianie w termach zastosowali nawet hypocaustum, czyli system centralnego ogrzewania. W II wieku naszej ery centralne ogrzewanie ! Kotłownia czyli palenisko zlokalizowane było  w podziemiach budowli. Tam była podgrzewana woda, rozprowadzana następnie do poszczególnych pomieszczeń. Całość położona w pięknym miejscu nad Zatoką Tuniską nad Morzem Tyrreńskim w miejscu rzymskiego miasta Carthago, obecnie ruin Kartaginy. 
Będąc w Tunezji obowiązkowym punktem programu jest zwiedzanie Tunisu. Kartagina i Termy Antoniusza, są niczym Wawel dla odwiedzających Kraków.
 
 
 
Zapraszając do Kartaginy i Term Antoniusza, należy wspomnieć także o akwedukcie którym dostarczana była woda do tego miasta.
 
 
 
 
 
 
 
Akwedukt rzymski - Aqueducs Romains Zaghouan Carthage
 
Pozostałości długiego na około 132 km akweduktu wybudowanego za czasów cesarza Hadriana w II w. n.e. Był to jeden z najdłuższych akweduktów wybudowanych przez Rzymian, zapewniającym dostawy wody ze źródeł Świętej Góry w Zaghwan aż do Kartaginy.Precyzja budowli była imponująca, a dokładność robi wrażenie nawet obecnie, gdzie używane są lasery i GPS. Nachylenie kanału doprowadzającego wodę było stałe na całym 132 km odcinku i wynosiło 3 cm na każdy kilometr akweduktu. W czasach rzymskich Zaghwan nosiło nazwę Ziqua i było ważnym ośrodkiem miejskim,  (nazwa Ziqua wywodzi się prawdopodobnie od łacińskiego słowa aqua oznaczającego wodę). Początek akweduktu stanowi świątynia z fontannami ku czci wody. Najlepiej zachowane pozostałości akweduktu znajdują się w okolicach starożytnej miejscowości Uthina.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Koloseum - Amfiteatr w El-Djem
 
Co roku odbywa się tutaj ważne wydarzenie muzyczne: Festival International de Musique Symphonique. Drugi co do wielkości amfiteatr na świecie oraz jedna z trzech najstarszych budowli tego typu na świecie. Thysdrus (dzisiejsze El Jem) zostało założone w 46 roku p.n.e. Wybierając się do Tunezji, nie sposób pominąć tego jakże ważnego miejsca na mapie turystycznej tego niewielkiego kraju afrykańskiego. Amfiteatr w El-Djem wielokrotnie zasłynął na całym świecie, stając się plenerem filmowym superprodukcji takich jak Quo Vadis czy Gladiator. Elipsa budowli o obwodzie 427 m, długości 149 m i szerokości 124 m, mogła pomieścić ponad 35 000 widzów. Układ wejść został tak zaprojektowany, by tak duża liczba osób mogła wejść lub opuścić obiekt zaledwie w trzy kwadranse !
Amfiteatr zbudowany został w latach 230-238 n.e., a zabytek to dzieło samych Rzymian. Budulec sprowadzano z oddalonych o 30 km kamieniołomów w Sulectum (dzisiejsza Salakta) na wybrzeżu, a wodę doprowadzono podziemnym akweduktem ze wzgórz położonych 15 km na północny zachód od miasta.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Największe tego typu budowle na świecie
 
Koloseum w Rzymie nazywane również Amfiteatrem Flawiuszów, wzniesione w latach 70-72 do 80 r. n.e., Pojemność 70 000 widzów
Amfiteatr w Al- Dżamm (El Jem) w Tunezji z 230-238 n.e.. Pojemność 35 000 widzów.
Amfiteatr w Weronie we Włoszech z roku 30 n.e. Pojemność 30 000 widzów.
Amfiteatr w Puli z 14 r. n.e, w Chorwacji. Pojemność ponad 23 000 widzów.
Amfiteatr w Nimes we Francji  z I w n.e. Pojemność 21 000 widzów.
Amfiteatr w Arles z roku 90 n.e. Pojemność 20 000 widzów.
Amfiteatr w Bosrze w Syrii z roku 106 n.e. Pojemność 20 000 widzów.
Amfiteatr w Aspendos w Turcji z 160 roku n.e. Pojemność 15 000 widzów.
Teatr w Epidauros w Grecji z roku 330 p.n.e Pojemność 14 000 widzów.
Odeon Heroda Attyka w Atenach z roku 161 n.e. Pojemność 6 000 widzów.
 
 
 
 
 
 
 
Biorąc pod uwagę wakacje nad zimnym Bałtykiem z galopującymi cenami, tłumami na plaży otoczonymi parawanami, jedzeniem niczym z filmów Barei (oczywiście nie wszędzie), wyjazd do Tunezji choćby na 8 dni, gdzie przelot, hotel i dwa posiłki dziennie to koszt ok 1800 zł ... a morze zawsze ciepłe i plaże czyste... jest się nad czym zastanowić.  Tunezja wciąga. Na szczęście ceny pozwalają bardziej na tygodniowy pobyt tam, niż na podobny pobyt nad Bałtykiem. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Farma Krokodyli Tunezja

 

 

Materiał powstał dzięki współpracy z

Tunezyjski Urząd ds. Turystyki

Office National du Tourisme Tunisien

https://www.discovertunisia.com/

 

 

opracowanie Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

https://www.instagram.com/albinmarciniak/

https://www.youtube.com/c/KlubPodroznikow

https://twitter.com/KP_Srodziemie

Fotoreporter East News

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com