Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
 

 
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
10 rzeczy, o których pamięta wytrawny turysta.
 

  Jak co roku zarówno w zimie jak i latem na górskich szlakach spotkamy wielu turystów. O czym pamiętać, by wypoczynek był przyjemnością? Na co uczulać znajomych a także swoje pociechy, by od najmłodszych lat poznawały najlepsze standardy wędrowania? O czym należy pamiętać, oczywiście zaczynając od siebie, dając dobry przykład.
 
 

Giewont a legendary mountain in Poland the Western Tatras autumn in the Tatra National Park TPN 24

 
 

1. Życzliwość prosta i łatwa jak: dzień dobry!:
Zwyczaj witania się na szlaku zanika. Faktycznie trudno wymagać, by witać się z każdym z np. 30-osobowej wycieczki, którą właśnie mijamy. Warto jednak kultywować to, co sprawia, że wędruje się po prostu przyjemniej. Zwyczajowo to ten, kto schodzi powinien się przywitać jako pierwszy, jednak nadmierna etykieta w tym względzie jest raczej zbędna. Nie ma sensu także zastanawiać się czy pierwszy powinien powiedzieć starszy czy młodszy. Po prostu pierwsi powiedzmy cześć lub dzień dobry. Sam obyczaj jest pożądany, tradycyjny i przyjazny, więc kultywujmy go.
 
 

Buty górskie AKU 13


 
 
 
 

2. Porządek musi być:
Plastikowa butelka rozkłada się około 400 lat. Szklana trochę krócej. Podobnie jak wszelkie opakowania po batonach. Brak szacunku do przyrody to w tym przypadku również brak szacunku dla pozostałych użytkowników szlaków. Najlepsze są zasady najprostsze, więc zwyczajnie miejmy zawsze ze sobą torebkę lub pojemnik, który posłuży nam jako tymczasowy magazyn na nasze odpadki, lub jakkolwiek doniesiemy je do miejsca, gdzie się ich pozbędziemy z czystym sumieniem. Niedopałki i palacze na szlakach to także duży problem.
Problemem są także resztki jedzenia, skórki po owocach czy papierki po słodyczach. Te pozostałości w krzakach to nie tylko brak kultury ale i stwarzanie zagrożenia dla nas samych. Zapach zachęca zwierzęta do podchodzenia w takie miejsca. Podchodzą także duże drapieżniki jak np. niedźwiedzie. To jeden z powodów dla których nie można stawiać koszy na śmieci na szlakach w Tatrach.
Pamiętajmy że nasze śmieci to nasza sprawa i zabierzmy je ze sobą w doliny.
 
 
 
Klubowa akcja Czyste Góry, Czyste Szlaki - Babia Góra, n/z Marta, Tomek i Krystian


 

 https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/legacy/images/zakaz_palenia_w_Tatrach.JPG

USTAWA
z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
(Dz. U. z dnia 30 kwietnia 2004 r.)
(WYCIĄG) Art. 15.1.
tpn.pl/filebrowser/files/uop_wyciag.pdf

 
 
 

3. Dostosuj tempo do najsłabszych:
Wędrowanie jest przyjemnością, jednak czysto rekreacyjne jest wówczas, gdy pozbawione jest rywalizacji i emocji, które nie służą budowaniu dobrej atmosfery. Warto więc wędrować razem, dostosowując tempo do "najsłabszego ogniwa" dzięki temu nikt z uczestników wycieczki, nawet najsłabszy bądź najmniej zorientowany w terenie, nie zgubi się po drodze. Jeżeli tego nie akceptujemy i zawsze musimy być daleko z przodu, nie proponujmy wspólnych wypadów.
 

Przelecz pod Kondracką Kopą 4

 
 
 

4. Pamiętaj o termosie i napojach:
Warunki w górach potrafią się zmienić diametralnie bardzo szybko. W zimie wyjście na ośnieżone szlaki bez termosu z gorącą kawą czy herbatą jest mało rozsądne. To właśnie gorący napój rozgrzewa i pobudza nasz organizm najskuteczniej. Nawet podczas słonecznej pogody warto mieć ze sobą coś, co rozgrzeje nas, gdy ulegnie ona zmianie, zaskakując nas na szlaku. Gdy promienie słoneczne zamieniają się w potężną ulewę, łyk ciepłej herbaty po burzy będzie smakował wyjątkowo dobrze. Butelka z napojem także powinna być podstawowym elementem w torbie czy plecaku.
 
 
 
 
 
 
5. Pogoda jak kobieta zmienną jest:
Ponieważ ciepłą herbatą nie sposób ogrzać całego ciała, zawsze warto mieć przy sobie ubiór przewidziany na zmiany pogodowe. Im wyższe góry, tym gwałtowniej mogą one przebiegać. Nieprzemakalna i wiatroodporna kurtka oraz czapka, rękawice i sweter to zestaw obowiązkowy każdego turysty. W trakcie wędrówki i wysiłku jest nam ciepło, natomiast przy odpoczynku czy choćby chwilowym zatrzymaniu się, organizm szybko się ochładza. To zawsze należy brać pod uwagę podczas ubierania się i pakowania plecaka. Odpowiedź na odwieczne pytanie jak najlepiej ubierać się zimą w góry jest jedna i prosta - na cebulkę. To pozwala na skuteczniejsze dostosowanie warstw odzieży do warunków w danej chwili. Warto także pamiętać o niedopuszczeniu do przepocenia tego co mamy na sobie. Wędrówka w mokrej odzieży może skończyć się bardzo źle dla naszego zdrowia.
 
 

Czerwone Wierchy jesiennie Biała Tęcza zwana fog bow 1


 
 

6. Miej coś w plecaku poza powietrzem:
Im bardziej wymagający szlak, tym bardziej można sprawdzić swój charakter, także jako przywódca wycieczki. Nawet najbardziej efektywny przywódca musi jeść. Na szlaku zatem trzeba zapewnić sobie dostęp do posiłku, który choć niewielki rozmiarami, zapewni niezbędną dawkę energii. Standardem są tabliczki czekolady, batony czy owoce a także suszona wołowina. Przy dłuższych wędrówkach w miejsca oddalone od schronisk, coraz popularniejsze stają się liofilizaty. Rozsądny i szanujący się turysta nie zapomina o spakowaniu do plecaka mapy, latarki, folii NRC. Waży niewiele a rozwiązuje problemy braku zasięgu, zmroku który nas zaskoczył czy nagłego ochłodzenia.
 
 
 
 
 
 

7. Pokrzyczeć można na boisku:
W górach obowiązują takie same zasady dobrego wychowania jak wszędzie indziej. Cisza to podstawa. Zdecydowana większość osób wybiera się w góry by obcować z przyrodą, by w ciszy odpocząć od miejskiego zgiełku. Głośne rozmowy czy słuchanie muzyki absolutnie nie powinno mieć miejsca w takich okolicznościach. Jeśli krzyczymy, to tylko by wezwać pomoc. Bądźmy także odpowiedzialnymi rodzicami, nie bagatelizując w takich sytuacjach jakże znanymi słowami "przecież to tylko dziecko"...
 

turysci w Dolinie Gasienicowej Tatry 2020 8

 
 
 
 

8. W góry tylko w dobrym obuwiu:
Każdego roku media społecznościowe podbijają wykonane w górach zdjęcia japonek, sandałów, kaloszy, czyli obuwia, które na pewno się tam nie sprawdzi. Są jednak tacy, którzy z jakichś przyczyn właśnie tam sprawdzić je postanowili. Naprawdę nie warto wygrywać w kategorii: „obciach na szlaku”. Nie chodzi o samą estetykę, ale i przede wszystkim o bezpieczeństwo. To zapewni tylko odpowiednio dobrane obuwie. Wysokie (za kostkę) o dobrym bieżniku, zapewni lepszą stabilizację i w dużym stopniu eliminuje skręcenia kostki. Na szlakach płaskich ważne jest by podeszwa była sztywna i nie pozwalała wyczuwać każdego kamyka na jakim stajemy.
 
 

Jak dobrać i prawidłowo wiązać buty trekkingowe w góry

Buty górskie AKU 10

 

 

 
 
 
9. Trzymaj się szlaku:
Jeśli dostrzegasz, że nagle oznaczenia zniknęły, to znaczy, że one są, tylko gdzie indziej. Najbezpieczniej będzie zawrócić i dalej podróżować wyznaczonym szlakiem. Schodzenie z wyznaczonych szlaków zwłaszcza w Parkach Narodowych jest podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa. W Tatrach także ochroną przyrody i dbałością o zwierzęta, czyli ich prawowitych mieszkańców. W górach to zwierzęta są u siebie w domu a my jesteśmy tylko gośćmi. To dotyczy także zrywanie runa leśnego. Grzyby, jagody, maliny itp to pokarm mieszkańców lasów. Mowa tutaj głównie o Tatrach  gdzie zwierzęta mają ograniczone możliwości. Niewiele osób ma świadomość, że zrywając owoce w takich miejscach narażają się na zarażenie chorobą odzwierzęcą jaką jest bąblowica.
 
 

Turysta na Czerwonych Wierchach 1

 
 
 
10. Pamiętaj o telefonie:
Naładuj telefon przed wyjściem: Po prostu, na wypadek gdybyś musiał wezwać pomocy lub poinformować rodzinę czy znajomych o zmianach planów.
Pamiętajmy również o numerach alarmowych w razie wypadku. Numery 601 100 300 lub 985 warto także wpisać w pamięci telefonu. Wybierając się w góry w sprawdzajmy prognozy pogody i mówmy przed wyjściem ze schroniska czy pensjonatu, gdzie zamierzamy się udać oraz kiedy planujemy wrócić. W niższych partiach gór także bądźmy ostrożni i pamiętajmy o zachowaniu elementarnych zasad bezpieczeństwa. Rozsądnym i pomocnym jest zainstalowanie w telefonie aplikacji "Ratunek".
 
 
 

smiglowiec TOPR w akcji Tatry 2020 3

 
 

aplikacja ratunek

 
 
 
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz
 
 
 
 
 
 Testy sprzętu i porady

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 
 
 
Tak się w góry NIE ubieramy :-)
http://www.klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/tatry4dzien/3562DSC_1209.JPG
 
foto Albin Marciniak
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 427 gości oraz 0 użytkowników.